Kā tulkot suņu uzvedību un cilvēka labākā drauga žestu valodu?

Cik daudz jūs zināt par savu suni? Ja suns žāvājas, vai patiešām viņam nāk miegs? LTV raidījums "Ķepa uz sirds" savā 200.raidījumā iepazina suņu žestu valodu.

"Ja intensīvi osta zemi, varbūt meklē cita suņa pēdas. Ja laiza degunu, varbūt vēlas dzert." Diemžēl, cilvēkiem nav izdevies pareizi nolasīt nevienu no suņa raidītajiem signāliem. Nosauktās un vēl daudzas citas kustības un žesti tiek saukti par nomierinošiem signāliem.

Svarīgi ir iemācīties saprast suņa ķermeņa valodu – signālus, kurus suņi lieto, sazinoties gan savstarpēji, gan ar cilvēkiem.  Visplašāk izmantotie ir nomierinošie signāli, ko suns izmanto stresa situācijās, lai nomierinātu sevi, saimnieku vai sugas brāļus. Tādu signālu ir ļoti daudz.

Arī kasīšanās vai nopurināšanās var liecināt par to, ka suns nejūtas komfortabli, piemēram, netiek galā ar saimnieka uzdoto uzdevumu.

Bieži sastopams nomierinošais signāls ir zemes ostīšana. Tāpat novērojama ir arī situācija, kad suns griež prom galvu. Arī tas ir signāls, kuru nevajadzētu atstāt bez ievērības.

Ja suns guļ uz muguras un rāda vēderu, purns un lūpu kaktiņi ir saspringti, tas nozīmē - nenogalini mani! No šādas pozas suni vajadzētu pēc iespējas ātrāk atsaukt.

Vēl viens būtisks signāls, ko saimniekam derētu iegaumēt, ir ķepu cilāšana.

Apsēšanās cieši blakus cilvēkam vai priekšā tam, pagriežot muguru, nozīmē, ka suns vēlas jūs kontrolēt un tajā pašā laikā ir ieinteresēts par apkārt notiekošo.

Ir arī vairāki signāli, ko suns raida, paužot pozitīvas emocijas. Pavisam jauks žests no mīluļa puses ir, kad viņš cenšas iespraukties starp cilvēkiem, kad viņi atrodas kopā pārāk cieši. Izrādās, ka tā nav greizsirdība, bet suņa dabiska vēlme pasargāt cilvēkus no konflikta.

Jāatceras, ka paklausīgs suns ir tāds suns, kas ciena saimnieku un saprot tā vēlmes. Savukārt labs saimnieks ir tāds, kurš ciena un saprot savu suni.

Ja šķiet, ka suņi pret cilvēkiem izturas draudzīgāk nekā kaķi, tad tam ir izskaidrojums. Pēc jaunākajiem pētījumiem suņi kopā ar cilvēkiem dzīvo jau 14 000 gadus, tas ir divas reizes ilgāk nekā kaķi, kuri kopā ar cilvēkiem ir tikai 7000 gadu. Tāpēc kaķiem ir jādod laiks un viņi noteikti labosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt