Ķepa uz sirds

Kā pareizi izvēlēties kucēnu, lai kopā nenopirktu arī problēmas daudzu gadu garumā?

Ķepa uz sirds

Cik ātri savulaik nodots un pamests suns spēj atkal uzticēties cilvēkam?

Kā sagatavot mājdzīvnieku, ja ģimenē gaidāms mazulis?

Kā sagatavot mājdzīvnieku, ja ģimenē gaidāms mazulis?

Kaķis un mazulis – abiem vajadzīga uzmanība un rūpes. Bet, ko darīt, ja minka kļūst pārlieku ziņkārīgs? Vai greizsirdīgs? Kā sagatavot mīluli bērniņa ienākšanai ģimenē?

Līva nesen kļuvusi par māmiņu, bet jau vairāk nekā gadu viņas mīlule ir kaķenīte Mona, kura saimnieces gaidību laikā sāka uzvesties dīvaini.

"Pēdējā trimestrī parādījās tas, ka Mona stiepa visādas lielas mantas, piemēram, lielus spilvenus, segu varēja aizstiept vai kādu paklājiņu. To viņa pārsvarā darīja, kad mēs bijām ārpus mājas vai mēs gulējām, pa nakti, jo no rīta bija pārsteigums koridorā, to viņa visu stiepa uz koridoru," stāsta Monas saimniece Līva Štāle.

Mantu stiepšana turpinājās līdz bērniņa piedzimšanai. Tagad Mona no spilvenu zagšanas pārgājusi uz bērna rotaļlietām – un sākusi okupēt mazuļa gultiņu.

"Piemēram, es naktī pamostos un viņa guļ bērna gultiņā. Ko es varu izdarīt? Es izdzenu ārā, bet tā viņa visu laiku turpina darīt un, no vienas puses, mēs varētu viņu spundēt kaut kur otrā istabā, bet, no otras puses, mums tas kaķis ir kā mājdzīvnieks, kā ģimenes loceklis, gribas, lai mēs visi mīļi saprotamies, bet īsti nezinu, kā to panākt," turpina Monas saimniece.

Vai pie vainas varētu būt uzmanības trūkums, greizsirdība vai vienkārša ziņkāre? Kā rīkoties saimniecei? Atbildi sniedz kaķu eksperte.

Kaķi nelabprāt pieņem pārmaiņas. Jau gaidību laikā kaķis jāradina pie jauniem apstākļiem, atskaņojot zīdaiņa raudas, dodot pasmaržot bērnu pūderi un ļaujot izpētīt gultiņu.

"Tās ir citas skaņas, citas smaržas, tie ir citi ikdienas paradumi, un varbūt būtu ieteikums, par cik bērniņš ir, viņam tiek ļoti daudz uzmanības veltīts, tomēr neaizmirst arī par kaķīti, viņu samīļot, lai viņš nejūtas atstumts tā, ka tagad bērniņš ģimenē un mēs neesam nekas," skaidro "Rimi mājdzīvniekiem" eksperte Aija Nuķe.

Tieši tas ir iemesls bērna mantiņu stiepšanai – lai atgādinātu, ka arī Mona vēlas uzmanību. Lai gan saimniece greizsirdības uzplūdus mīlulei nav novērojusi, Mona ir ļoti neatkarīga dāma – lec, kur grib, apgāž, ko grib, un guļ, kur grib. Un tieši tas Līvu satrauc visvairāk.

"Es nekad neatstāju viņu vienu pašu, bet ir brīži - kaut vai es aizskrienu uz tualeti vai kur, Mona ir klāt tajā brīdī, vai man jānāk un jāsatraucas tajā brīdī?" jautā kaķenes īpašniece.

"Tajā brīdī jūs nekad kaķi nedzenat prom, jo kaķim šis kontakts ar jūsu bērniņu nedrīkst izraisīt nekādas negatīvas asociācijas, nekad nesakiet "škic, prom, tas ir bērns, nenāc, neaiztiec", tieši otrādi, jums ir šis kontakts kaut kādā veidā jāstimulē, lai kaķītis saprot - kad viņš ir atnācis pie bērniņa, tad viņš tiks arī samīļots, saglaudīts, tā arī ir pozitīva pieredze tajā dialogā ar mazuli," norāda eksperte.

Viens no svarīgākajiem brīžiem ir mazuļa un kaķa pirmā satikšanās. 

Kaķis pasauli iepazīst caur smaržām – tādēļ pirms kontakta ar bērnu dzīvniekam jādod apostīt jaundzimušā mantiņu, sedziņu vai zeķīti. Un tikai pēc tam seko komunikācija – tai jābūt mierīgai, drošai un bez lieka stresa no pašu saimnieku puses.

"Nav izslēdzams arī variants, ka, protams, var kaķītis apjukt un mazliet uzvesties ne tā, kā ir gaidīts, jo kaķis tomēr ir dzīvnieks, kurš ir savas teritorijas dzīvnieks, un katra jauna iemītnieka ienākšana viņa teritorijā var tikt uzņemta divējādi – viņš var pieņemt šo jauno iemītnieku, šo cilvēkbērniņu, un viņš var arī kļūt greizsirdīgs," stāsta Nuķe. "Ja kaķītis ar bērnu tur šo kontaktu jūsu klātbūtnē - priekšnoteikums tas ir obligāts! - neliedzat viņam šo kontaktu. Paskatieties, to jau var redzēt – uzvedību, tā ir ziņkāre, var redzēt agresijas izpausmes, kaut ko jūs redzēsiet."

Ja saimnieki dzīvnieku jau laicīgi gatavojuši pārmaiņām, problēmas neradīsies. Tomēr daži kaķi ir ļoti privātīpašnieciski – un ziņkāres vietā sekos greizsirdība. Svarīgi atcerēties – lai ģimenē valdītu harmonija, kaķis nedrīkst justies izolēts no saimnieku dzīves.

"Protams, nav īsti pareiza rīcība ar bērniņa ienākšanu ģimenē, ka dzīvniekam netiek veltīta vispār nekāda uzmanība, viņš tiešām tiek spundēts kaut kādā atsevišķā istabā, viņš tur viens pats sēž; šajā brīdī jau var sākties kaut kādi riski, ka šis kaķis var kļūt ļoti neapmierināts ar dzīvi un greizsirdīgs," turpina eksperte. "Viņš bērnu nepieņems, viņš nemeklēs ar viņu tādu mīļu kontaktu, viņš centīsies viņam ieskrāpēt - nu, tas ir pats ļaunākais, viena no pazīmēm, ka kaķis ir greizsirdīgs, viņš var savas darīšanas nokārtot bērna gultiņā, tas arī ir tāda pazīme, ka viņam nepatīk, kaut kas viņam nepatīk."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt