Kā rodas «vēja rozes»?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Par "vēja rozēm" dēvē pangas jeb lapu kumšķus, kuros kārklu rožzieda pangodiņi ierīko savas "bērnistabas". Tajās kopš vasaras mitinās kāpuri, bet vēlāk – kūniņas. Vislabāk "vēja rozes" ir ieraugāmas tieši ziemā, kad lapu koki un krūmi ir pliki.

Ja izdodas uz  kāda vītolu ģints auga pamanīt zaru dzinumu galos novietotus lapu kumšķus, kas sastāv no desmitiem kroplīgu lapu, redzams, ka pēc struktūras patoloģiskie veidojumi, nenoliedzami, vairāk vai mazāk atgādina rozes ziedus. Tāpēc jau tautas mēlē šīs pangas tiek dēvētas par "vītolu rozēm" vai "vēja rozēm", un tāpēc jau zinātnieki šo pangu veidotāju kukaini nosaukuši par rožzieda pangodiņu. 

"Vēja roze"
"Vēja roze"

Tiesa, kopš vasaras pangodiņa kāpuru darinātās "rozes" zaudējušas daļu no siltās sezonas periodam raksturīgā sava ārējā veidola glītuma un visu vasaras krāsas zaļumu  (kļuvušas brūnas). Bet galvenais: nu tajās vairs nav kāpuru, toties tagad pangās jau atrodas nelielas kūniņas. (Kā zināms, kūniņa ir kukaiņa nākamā attīstības stadija aiz kāpura.)

Pavasarī no kūniņām izkūņojas pieaugušie kārklu rožzieda pangodiņi – tikai dažus milimetrus gari divspārņi. Šiem insektiem ir reducēts mutes aparāts, tātad viņi nespēj baroties. Bet bez mutes var iztikt, jo pieaugušo statusā abu dzimumu rožzieda pangodiņiem jānodzīvo tikai dažas dienas. Viņu vienīgais uzdevums – steigšus parūpēties par nākamās paaudzes radīšanu.

Jau drīz vien pēc pārošanās pangodiņa mātītes citu pēc citas dēj oliņas vītolu ģints augu gala pumpuros: katrā izraudzītajā pumpurā iedēj vienu oliņu.

Kad no oliņas izšķiļas kāpuriņš, viņš attīstoties gan mehāniski, gan ķīmiski iedarbojas uz pumpuru. Rezultātā tiek nobloķēta pumpura dzinuma augšana garumā, tomēr lapu attīstība nebūt neapstājas. Dzinumam paredzētās lapas turpina plaukt, augt, tāpēc klājas cieši cita uz citas, turklāt, pie pamatnes tās pastiprināti paplatinās. Radot šādus veidojumus, rožzieda pangodiņa kāpuri nodrošina sev ilglaicīgi labvēlīgus dzīves apstākļus – garantētu barību, piemērotu mikroklimatu un maksimālu drošību.

"Vēja roze"
"Vēja roze"

Lai  īpatnos "ziedus" atklātu siltajā sezonā, cilvēkam bieži vien nākas tīši un rūpīgi ielūkoties kādas lapotnes zaru biežņā. Un jāņem vērā, ka nereti pat visnotaļ piemērotās vietās kārklu rožzieda pangodiņa kāpura pangu var vispār nebūt, turpretim citur dažs krūms vai koks – pilns ar tām.

Vasarā kukaiņa bērns vientuļš dzīvo pangā – tās centrā. Viņš pārtiek no auga sulas un pieņemas izmēros.

Pienākot rudenim, ap nu jau nobriedušo kāpuru nu jau maksimālo lielumu sasniegušajā pangā izveidojas savdabīgs kokons, kurā drīz vien notiek iekūņošanās. Pangu veidojošās lapas atmirst – nokalst un nobrūnē, tomēr neatdalās no zara. Tātad auksto gada periodu kārklu rožzieda pangodiņi pavada kūniņas stadijā katrs savā "rozē", kas saglabājas zaros visu ziemu. Starp citu, tās paliek tur arī visu nākamo vasaru, nereti pat vēl otro ziemu. Jā, pangas zaros mēdz ilgi saglabāties tukšas! Un mēdz trāpīties arī kāda tukša, brūna panga līdzās pilnai, zaļai pangai.

Kāpēc uz koku lapām rodas dzīvnieku bērnistabas – pangas, vairāk var lasīt šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti