Rīta Panorāma

Skype saruna ar dziedātāju Ievu Kerēvicu

Rīta Panorāma

Iedzīvotāju viedoklis par Covid-19

Suņa skološanas ābece: zobu tīrīšana

Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sunim zobi jātīra jau kopš mazotnes. Nav jāsagaida pazīmes, kas liecina par zobu problēmām. Kā iemācīt sunim ļaut sev iztīrīt zobus un kā vispareizāk to darīt, skaidroja Kinoloģijas federācijas instruktors  Ivars Lielpēteris.

Suņu skološanas ābece

Kinologa ieteikumi suņu saimnieku piesardzībai Covid-19 laikā: nevajag ļaut laizīt seju.

Ko iesākt ar suni, ja visa ģimene saslimusi ar Covid-19?

Suņa iegāde nozīmē regulārus tēriņus arī pēc tam: uzturēšanas izmaksas mēnesī ir ap 50-100 eiro.

Ar ko jārēķinās, iegādājoties šķirnes, bezšķirnes vai suni ar ciltsrakstiem?

Kādi produkti suņiem ir ne tikai nevēlami, bet kaitīgi un reizēm pat nāvējoši?

Kādu suņu barību izvēlēties no veikalā pieejamā klāsta?

Ko izvēlēties, ja saimnieks sunim ēdienu gatavo pats?

Ar ko vislabāk barot kucēnus?

Suns vispirms jāved pastaigā un tikai pēc tam jābaro.

Kā pieradināt suni pie nagu griešanas?

Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?

Suņa agresivitāti vairāk ietekmē audzināšana nekā šķirne.

Īpaši svarīgi tīrīt zobus ir suņiem, kuri uzturā lieto sauso barību. Savukārt vēl svarīgāk zobus ik dienu būtu tīrīt mazajiem suņiem.

“Kauls ir pats labākais zobu tīrīšanas līdzeklis. Kauls jādod tāds, kuru suns nevar sagrauzt. Kauls  nedrīkst nonākt kuņģī, jo kuņģa sula to nespēj sagremot,” skaidroja kinologs.  

Sunim kaulu var iedot grauzt apmēram uz pusstundu – lai to zelē, nograuž skrimšļus, gaļas paliekas. Pēc tam kaulu izmetam miskastē – sunim ir tīri zobi, bet kuņģī kauls nav nonācis. Kaulam jābūt jēlam, tas nedrīkst būt vārīts. Jādod vienu līdz divas reizes nedēļā.

Otra iespēja ir tīrīt zobus ar zobu birsti un speciālu zobu pastu. Šādā  veidā zobi būs jātīra katru dienu. Pie šīs procedūras pieradināt var gan kucēnus, gan jau pieaugušus suņus.

“Lai pieradinātu suni tīrīt zobus, zobubirsti un zobupastu nevajag uzreiz. Vispirms suns ir jāpieradina pie pieskārieniem un tā, ka lienam mutē un kaut ko tur darām,” stāstīja Lielpēteris.

Suns ir jāpaijā, jāpieskaras lūpām, jāspēj tās pacelt, lai tiktu klāt zobiem. Liekot rokas mutē vai pie mutes, sunim nepatiks, ja tas notiks pārāk ilgi. Ir svarīgi pārstāt to darīt, pirms suns novēršas. Nedaudz pačamdām un - uzreiz kārums. Šīs darbības atkārtojot regulāri, suns pieradīs, ka aiztiekot muti, vienmēr dos ēst.

“Nedrīkst forsēt. Viss jādara lēnām, mierīgi. Ātri šokā var kaut ko sunim izdarīt, bet nākamreiz viņš atcerēsies, kā bija un ka tas nepatīk,” norādīja kinologs.  

Ir svarīgi pacelt lūpas tā, lai redzētu zobus. Galvenā kļūda, ko parasti dara – aiztaisa sunim ciet deguna kanālus, tas nevar paelpot, kļūst nervozs un neko neļauj darīt. Kad to iemācās darīt pareizi,  nākamais solis ir ķerties klāt ar zobubirsti.

Kinologs gan zobubirstes vietā iesaka izvēlēties īpašu tīrīšanas uzpirksteni, ar ko tīrīt būs ērtāk “Lai pieradinātu, zobu pastu nevajag. Iedodam, lai iekožas. Lai pagaršo, kas tas tāds ir.”

Jāatceras par kārumu došanu paralēli. Saimniekam jābūt pacietīgam, jāpieradina pamazām, lai pēc laika sunim zobus varētu tīrīt kārtīgi.  Suņa zobi jātīra gan no priekšpuses, gan ārpuses -  tāpat kā cilvēkam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti