Ķepa uz sirds

Kā Ingus Rutulis ieviesa kendamu Latvijā un kāpēc viņa kaķis pret to ir vienaldzīgs?

Ķepa uz sirds

Citplanētietis vai mīlīgs rūķītis – kāds patiesībā ir Donas sfinkss?

Kā pareizi meklēt pazudušu kaķi?

Kā pareizi meklēt pazudušu kaķi?

Cik labi zināt, ka mājās vienmēr sagaida mīļais murrātājs. Tomēr kopīgā laime var izbeigties vienā brīdī, ja kaķis pazūd. Tāpēc LTV raidījums “Ķepa uz sirds” skaidro, kā pareizi meklēt pazudušu kaķi.

Maša ir kautrīga un piesardzīga kaķu dāma. Dzīvojot daudzdzīvokļu mājas pirmajā stāvā, Maša gāja ārā pa īpaši izveidotām trepītēm. Izgāja rīta pastaigā un pēcpusdienā atgriezās. Līdz kādu dienu mājās nepārnāca.

Mašas saimniece Ināra Niedre taujāja kaimiņiem, un viņi stāstījuši atšķirīgas versijas. Aizritēja pirmā, otrā, trešā nedēļa, bet rezultāta nekāda. Tomēr Ināra nezaudēja cerību – katru dienu kaķis tika meklēts tuvējos pagrabos, ielās, pagalmos, apzvanīti radio, izlīmēti sludinājumus un publicēta informācija sociālajos tīklos.

“Es līdz pēdējam ticēju, ka atradīs. Bija tā doma, ka viņa tomēr kaut kur dzīvo un ka viņa atradīsies. Bet man neticēja gandrīz neviens,” saka Ināra.

Maša bija pieradusi staigāt ārā. Bet kā var pazust tie kaķi, kas dzīvo tikai iekštelpās?

Visbiežāk tas notiek trīs veidos: kaķis izkrīt pa logu, izmūk pa dzīvokļa durvīm vai izlec no automašīnas.

“Kaķis, kurš nekad nav dzīvojis ārā, viņam ir bail. Patiesībā, nonākot šajā svešajā vidē, viņam pirmā ir šoka sajūta. Un pirmais, ko viņš šādā brīdī dara, viņš meklē, kur noslēpties,” skaidro “Rimi” mājdzīvniekiem eksperte Aija Nuķe.

Ja kaķis izmucis pa durvju spraugu, jāpārmeklē kāpņutelpa, bēniņi un jāiztaujā kaimiņi. Ļoti bieži sabijies kaķis instinktīvi skries uz augšu. Tāpēc trešā stāva kaķi tikpat labi var atrast desmitajā stāvā.

Bet ko dara tie kaķi, kas izkrīt pa logu?

“Dzīvniekam ir šoks, ļoti liels šoks. Un šoka gadījumā viņš uzvedas divējādi. Vai nu milzīgā ātrumā skrien, vispār nedomājot un neredzot, kur, viņš vienkārši kaut kur skrien, kamēr viņš kaut kur atduras, kur viņš sameklē vietu un noslēpjas, un no tā šoka atiet. Otrs – viņš šoka stāvoklī paliek uz vietas, ja nesavainots un netraumēts,” stāsta Nuķe.

Vispareizāk ir meklēt kaķi agrās rīta stundās vai naktī, kad netraucē apkārtējie trokšņi.

Biedrības “Dzīvnieku SOS” pārstāve Valērija Vorobjova iesaka saimniekam apbruņoties ar pacietību, līdzi ņemot mīluļa iecienīto barību un kabatas lukturīti. “Kad cilvēki iet meklēt, noteikti jāpārmeklē vienas un tās pašas vietas vairākas reizes, jo kaķis nesēž uz vietas, viņš kustas. Bieži iesaka meklēt tumsā ar lukturīšiem, tad var redzēt tumsā, ka spīd acis. Tā ir bijušas vairākas reizes, ka kaķi tiek atrasti,” stāsta Vorobjova.

Paralēli meklēšanai informācija par pazudušo dzīvnieku jāizplata pēc iespējas plašākai auditorijai. Apkārtnē jāizlīmē sludinājumi – vēlams krāsaini – ar kaķa vārdu, vecumu, fotogrāfiju, īpašajām pazīmēm, precīzu pazušanas vietu un saimnieka telefona numuru. Šādu informāciju jāievieto sociālo tīklu vietnēs, īpaši dažādās pilsētu un mikrorajonu grupās, kā arī vietējos novadu portālos vai avīzēs.

Ja saimniekam pēc ilgām pūlēm kaķi izdevies atrast, rodas nākamā problēma – kaķi nevar noķert. “To kaķi ir ļoti grūti dabūt pārnēsājamā kastē vai klēpī, vai aiznest atpakaļ mājās. Kaķis ir tādā stresā, ka viņš pilnībā neatpazīst to saimnieku. Līdz ar to, ja ir šāda situācija un saimnieks pats netiek galā, tad ir ieteicams meklēt kādu ķērāju, kurš var ar ķerambūri, ar lamatām noķert kaķi un nogādāt viņu atpakaļ mājās,” saka Vorobjova.

Piecu nedēļu meklējumiem arī Inārai izdevās atrast Mašu. Kaķa ņaudas izdzirdēja kaimiņiene Antoņina, kas piedalījās minkas glābšanas operācijā. Mašas stāsts beidzās laimīgi par spīti tam, ka kaķenīte pagrabā bija pamatīgi atūdeņojusies.

Bet kā varam pasargāt savus mīluļus, lai šādu pārdzīvojumu nebūtu?

Pirmkārt, siksniņa ar saimniekam kontaktinformāciju tiem kaķiem, kas brīvi staigā ārā. Ļoti vēlams būtu arī jebkuru kaķi čipot. Lai gan šī nav obligāta prasība likumā, dzīvnieka saimniekam pazušanas gadījumā tas dod vislielāko sirdsmieru.

Otrkārt, logu un balkonu drošība. “Mēs kā biedrība aicinām cilvēkus iegādāties logu restes. Ir ļoti daudz dažādas restes, ir tādas pilnās restes un ir arī sānu restes. Ir iespējams arī iegādāties ierīces, ko izmanto bērnu aizsardzībai, kuras var pielīmēt pie loga un pie sienas. Un tad, atverot logu tikai nedaudz, lai tie kaķi tomēr nepazūd,” skaidro Vorobjova.

Treškārt, dzīvnieku eksperti iesaka automašīnā pārvadāt kaķi tikai un vienīgi dzīvniekiem paredzētajos konteineros – pat tad, ja kaķis ir pieradis sēdēt klēpī vai uz mašīnas pārsega.

Jāatceras, ka vismīļākais mājas kaķis stresa situācijā var rīkoties pavisam neadekvāti, tāpēc jāparūpējas, lai šādā situācijā mīlulis nekad nenonāktu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti