Kā nodarbināt savu suni iekštelpās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai gan fiziskas aktivitātes svaigā gaisā ir nepieciešamas, suni var nodarbināt arī iekštelpās, izvēloties atbilstošas nodarbes.

Eskobaram cieņā spēles ar kārumu slēpšanu

Divus gadus veco basetu Eskobaru neuztrauc slikti laikapstākļi. Atšķirībā no saimnieka, kurš domās un pārdomās, vai doties pastaigā lietū vai sniegā, suns gatavs doties ārā jebkurā brīdī. Bet, kamēr saimnieki ir darbā, saldi guļ savā vietiņā. 

“Viņš ir pieradis – ja mēs no rīta ejam projām, tad viņš jau iet čučēt un jau iemieg. Un mēs ejam prom, viņš jau guļ ar ķepām gaisā, jau krāc. Kad mēs nākam atpakaļ, tad viņš jau sāk kļūt nemierīgāks, gaida mūs, mazliet parej, ja mēs ilgāk kavējamies,” stāsta Eskobara saimnieks Sandris Straume.

Kā Sandris to visu zina? Ieskatās dzīvoklī uzstādītajās kamerās. Un par spīti savai iespaidīgajai rotaļlietu kolekcija, Eskobars ar mantām nekad nespēlējas vienatnē. “Viņš pats paņem mantu, kad viņš grib spēlēties, un nāk, mūs baksta dažkārt, bet arī mēs paši viņam piedāvājam. Tā baigi bieži viņš nespēlējās, bet nu dienā kādu reizi vai divas: no rīta paspēlēties, vakarā,” stāsta Sandris.

Eskobaram kā jau īstam basetam ir kārtīga dzinēja oža, un viņš iemīļojis spēles ar kārumu slēpšanu.

Dažādiem suņiem dažādas rotaļas

Bet kā saprast, kādas rotaļlietas un spēles sunim ir vispiemērotākās?

Izvēloties mantu, jāņem vērā vairāki faktori – šķirnes izcelsme, paradumi un suņa izmērs. Piemēram, terjeri izsenis palīdzējuši medīt grauzējus, un viņiem patiks mantas, kas jākož un jākošļā, lai tiktu pie kāruma. Retrīveri pienesa nomedītās pīles. Tāpēc viņiem cieņā būs spēles ar bumbiņu.

Savukārt tādus dzinējsuņus kā Eskobars iepriecinās ostīšanās paklājiņi. “Tos var paši darināt, var jau iegādāties gatavus, bet tiešām nav jātērē lieli līdzekļi. Var nopirkt vienkārši vannas istabai domātu paklājiņu ar garākiem stariņiem un tur slēpt kārumu, lai suns meklē,” zina ieteikt “Rimi” mājdzīvniekiem eksperte, kinoloģe Ļena Valdmane.

Rotaļas ar saimnieku un mājās

Rotaļlietas vienmēr iedalīsies divās kategorijās: tās, ar kurtām suns spēlējas viens pats, un tās, kuras izmanto spēlē kopā ar saimnieku.

Jāatceras, ka spēli uzsāk saimnieks, turklāt būtiski – ar vienu mantiņu.

“Saimniekam ir jāuzaicina suns uz spēli ar konkrēto rotaļlietu. Kad spēle ir beigusies, tad saimnieks šo rotaļlietu noliek malā un viss. Un suns pie tās tiek tikai tad, kad viņš komunicē kopā ar saimnieku, spēlējas. Jāpārstāj šī rotaļāšanās tajā brīdī, kad sunim vēl ir tā interese par spēli, lai vēlāk var turpināt un sunim šī interese saglabājas,” iesaka Valdmane.

Rotaļas kopā ar saimnieku ir dažādas virves vilkšanas, gumijas mantas un bumbiņas mešana – tās visas ir aktīvas, suni aktivizējošas spēles.

Savukārt individuālām spēlēm der ožas paklājiņi, intelektuālās puzles un kongi suni nomierinās. Svarīgi, lai suns mesto bumbiņu nes atpakaļ, jo tikai tādā veidā rotaļāšanās darbojas – objekts ir kustīgs un sunim interese pazūd.

“Virves vilkšana vai kārumu meklēšana – tas nodarbinās suni intelektuāli. Un patiesībā tas arī nogurdinās suni, jo oža un visas rotaļlietas, kas ir saistītas ar kārumu meklēšanu, tā ir ļoti liela slodze sunim. Līdz ar to tās ir labi piemērots iekštelpām,” skaidro kinoloģe.

Spēles dažādiem mērķiem

Lai nomierinātu suni, kad atnāk ciemiņi vai sācies svētku salūts, var izmantot dažādas mantas, kuras sapilda ar pārtiku. Tās nodarbinās suni ilgāku laiku.

Ļoti ieteicamas ir intelektuālās puzles, kurās sunim jāatrod paslēptais gardums. Svarīgi, lai suns kārumu tik tiešām atrastu – citādi par spēli zudīs interese.

Viena no saimnieku kļūdām ir sapirkt sunim pārāk daudz viena veida mantas, piemēram, desmit bumbiņas.

Un sunim ar tām nav interesanti spēlēties. “Ja, pieņemsim, kaut kāda veca rotaļlieta vairs neinteresē, mēs to varam atjaunināt, ieliekot vienkārši kastītē un padarot šo pasākumu nedaudz sarežģītāku. Līdz ar to viņam uzreiz ir motivācija iegūt, un viņš atkal grib ar to pašu spēlēties,” stāsta Valdmane.

Suņu izmēram piemērotas rotaļlietas

Vēl viena kļūda – nepareizi izvēlēta rotaļlieta suņa izmēram. Mazam sunim atnest zobos basketbola bumbu nav iespējams, savukārt lielam sunim maza mantiņa var iesprūst žoklī.

Taču visbīstamākais ir lāzers, ko eksperte noteikti neiesaka izmantot kā spēļmantiņu.

“Sunim nav iespējas beigās to iegūt, viņš tā kā tikai visu laiku skrien pakaļ tam lāzera punktam, bet viņš nevar to notvert. Līdz ar to sunim ilglaicīgā perspektīvā var pat iestāties kaut kādas neirozes no tā, ka viņš konstanti nevar iegūt to medījumu,” brīdina dzīvnieku uzvedības eksperte.

Labas izklaides dārgi nemaksā – jebkurš saimnieks var likt lietā radošumu, pārvērst savus vecos džinsus vai dvieļus par rotaļlietām, izmantot dažādas kartona kastītes un plastmasas pudeles. Un garajiem vakariem esam gatavi!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti