Kā no svētku uguņošanas stresa pasargāt mājdzīvniekus?

Klāt gada nogales svētki, kas daudzviet tiks sagaidīti ar krāšņu svētku uguņošanu. Vairums cilvēku ar krāsainajām puķēm greznotajās debesīs raugās ar prieku, savukārt, mājdzīvniekiem šis laiks saistās ar bailēm un stresu, novērots dzīvnieku patversmē "Ulubele".

 

Ik gadu janvāra pirmajās dienās visas dzīvnieku patversmes ir pārpildītas ar dzīvniekiem, kas, uguņošanas trokšņa izbiedēti, panikā aizbēguši no mājām un vairs nespēj atrast atpakaļceļu.

Vairums atrasto dzīvnieku nav čipēti vai kā citādi identificējami, tāpēc atrast viņu saimniekus ir ļoti grūti.

Nākamā gada darbu sarakstam saimniekiem noteikti vajadzētu pievienot sava mīluļa čipēšanu, kas būs obligāta prasība no 1.jūlija, bet pirms Jaunā gada uguņošanas var paspēt izdarīt pavisam vienkāršu darbību – uzrakstīt uz kakla siksnas savu telefona numuru. 

Ja siksnas materiāls to neļauj, uz tās var uzlīmēt izolācijas lentu vai leikoplastu, uz kura jau vieglāk uzrakstīt informāciju. Risinājums ir katra izdomas ziņā, galvenais ir nodrošināt, lai mājdzīvnieks ar līdzcilvēku vai patversmes darbinieku palīdzību varētu jūs atkal atrast. 

Ja dzīvnieks tomēr noklīst svētku laikā, nevajag sēdēt un gaidīt – nepietiks ar atvērtiem sētas vārtiņiem. Jāizpēta atrasto dzīvnieku profili dzivniekupolicija.lv, jāapzvana tuvējās patversmes, jāizlīmē sludinājumu lapiņas savas dzīvesvietas reģionā.

Tāpēc, ja nav sava mīluļa bildes šādām situācijām, tad nekavējoties nepieciešams viņu nofotografēt.

Vislabāk, protams, ir parūpēties par dzīvnieka drošību laikus, lai svētki nenestu liekus pārdzīvojumus ne saimniekam, ne mājdzīvniekiem. Nav universālas receptes, kā pasargāt dzīvnieku, kurš baidās no trokšņiem. Katrs saimnieks, pazīstot savu mīļdzīvnieku, var izvēlēties piemērotāko:

- Uguņošanas laikā var ievest dzīvnieku telpā, kur nav logu un viņš nedzird trokšņus. Var ieslēgt radio, lai novērstu dzīvnieka uzmanību. Ja nav iespēja nodrošināt ar šādu telpu, tad ļaut dzīvniekam palīst zem dīvāna, gultas vai galda.

- Ikdienā ārā dzīvojošos suņus un kaķus var ielaist mājā. Ja suns vai kaķis meklē patvērumu gultā vai krēslā pie saimnieka, nevajadzētu atgrūst, bet mierīgi samīļot un rāmā balsī stāstīt, ka viss ir labi, ka nav jābaidās.

Izturēties kā parasti, lai dzīvnieks saprot, ka cilvēks nebaidās un cilvēkam viss ir kārtībā, jo sunim papildu uztraukumu rada tas, ka viņš nesaprot, kā aizsargāt cilvēku.

- Nebūt ekstrēmistam un nemēģināt dzīvnieku, kurš jau baidās, šādā laikā speciāli vest laukā, vērt vaļā logus.

- Ja dzīvnieks ir dzīvoklī, tad, tuvojoties uguņošanas laikam, ieteicams aizvākt prom lietas, kuras, bailēs skraidot un lecot, dzīvnieks var sasist vai saplēst.

- Uguņošanas laikā nepieciešams aizvērt balkona durvis un logus. Taču vannas istabas durvis var atstāt vaļā, jo esot viens, bailēs no trokšņiem suns vai kaķis parasti mēģina slēpties vannas istabā.

- Kritiski der apskatīties mājas žogu, vai nevajag tam aizlāpīt kādu caurumu, pa kuru, pārbijies no uguņošanas trokšņa, zaudējis koordināciju – mīlulis var aizbēgt nezināmā virzienā.

Atgriežoties no svinībām un pārrodoties mājās, redzot baiļu izraisītu nelielu postažu, nevajadzētu sabārt mīluli, iesaka patversmes "Ulubele" vadītāja Ilze Džonsone.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt