Vides fakti

Līdz ar klimatu mainās arī putnu migrācija

Vides fakti

Vides fakti

"Kā mājās iemaldījušos odzi saudzīgi dabūt prom?"

Kā mājās iemaldījušos odzi saudzīgi dabūt prom?

Čūskām Latvija ir ziemeļu zeme, tāpēc pie mums sastopamas vien trīs šo poikilotermo (aukstasiņu) dzīvnieku sugas: zalktis, gludenā čūska un odze. Zalktis ir garākā no Latvijas čūskām, gludenā čūska ir retākā, bet odze ir visskaistākā. Ak, jā – odze ir arī vienīgā indīgā. Bez tam tieši odze ir aukstumizturīgākā no visām Latvijas, visām Eiropas un arī visām pasaules čūskām, tāpēc spēj dzīvot un dzīvo vistālāk ziemeļos, pat aiz Ziemeļu polārā loka. Pašsaprotami, ka ziemot šī aukstumizturīgā suga dodas vēlāk par abām pārējām Latvijas čūskām (septembra beigās vai oktobrī), bet atmieg agrāk (jau marta beigās vai aprīļa sākumā).

Lai gan ir indīga, odze tīši neuzbrūk cilvēkam. Nav jēgas! Kož tad, kad tiek provocēta, vai tad, kad viņai nejauši uzkāpj vai kaut kā citādi pieskaras. Čūskas nedzird skaņu (ir kurlas), toties ar visu savu ķermeni labi uztver zemes satricinājumus. Tāpēc odze un cilvēks kontaktē reti, jo rāpulis parasti, laikus samanījis cilvēka tuvošanās radīto zemes vibrāciju, pagūst aizbēgt vai paslēpties. Ja tas tomēr neizdodas, tad paliek nekustīgi guļam cerībā, ka maskēšanās tērps glābs no pamanīšanas. Pat cilvēka uzbāzīgi kaitināta odze nevis tūdaļ metas uzbrukumā, lai kostu, bet gan brīdina par savu bīstamību – mazliet paceļ ķermeņa priekšgalu, atvēzienā nedaudz atliec to un šņāc. Traucēta čūska, turklāt, lai labāk izzinātu situāciju, šauda šķelto mēli. Mēle ir visu čūsku ožas sistēmas orgāns.

Mēle nav odzes dzelonis – tā nav saindēšanas rīks. Saindēšanai paredzēti divi līki indes zobi, kas atrodas augšžokļa priekšējā gala apakšpusē. Ikdienā odze zobus "nēsā" atpakaļvērsti pieliektus augšžoklim un apslēptus īpašās gļotādas makstīs. Kad, kožot medījumam vai pāri darītājam, čūska plati atpleš muti, viņas zobi automātiski izvirzās uz priekšu un novietojas vertikāli pret žokli.

Septembrī, kad odzes nesen laidušas pasaulē šī gada jauno paaudzi, ir laiks, kad tās pārvietojas uz sev zināmām ziemošanas paslēptuvēm vai varbūt tikai meklē, kur nolīst, kad pienāks aukstā sezona.

Pavasarī, kad šī aukstā sezona būs aizritējusi, odzes dosies uz riesta teritorijām, no kurām pēc tam izklīdīs uz vasaras dzīves vietām.  

Ja odze, mainot lokalizāciju, tīši vai nejauši ierāpo jūsu mājā, jūsu sētā vai parādās kādā citā jums nevēlamā vietā, nesniedzieties pēc sitamā!

Atcerieties, ka visus Latvijas reptiļus sargā likums! Cerams, mūsu valsts glābēju komandas zina, ka no odzes var droši atbrīvoties, dzīvnieku nenogalinot. Tam nepieciešams izturīgs, elastīgs kociņš un trauks. Ar kociņu maigi, bet stipri jāpiespiež gūstāmā rāpuļa priekšdaļa kakla apvidū pie zemes, tad jāsaņem dzīvnieks aiz astes un jāpaceļ tā ķermeņa aizmugurējā daļa, pēc tam jāatbrīvo piespiestā daļa un vienlaikus ātri jāpaceļ no zemes visa čūska. Ar odzi jāapietas saudzīgi, jo šī čūska ir trausla. Karājoties pacelta aiz astes, odze nespēj atliekties un iekost, jo tai ir vārga muskulatūra. Noķertais rāpulis jāievieto traukā, jāaiznes tur, kur tas nevienu netraucē, un jāatbrīvo. Ja esat pieaudzis, par sevi pārliecināts cilvēks, varat lieki netraucēt glābējus, bet rīkoties pats. Piesardzība, protams, nav lieka, un saudzība ir obligāta!

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.  

 

Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2020. gada  26. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti