4. studija

Kāpēc pirms Covid-19 vakcīnas netiek individuāli noteikts antivielu daudzums?

4. studija

Autobraucēji brīdina par «melno punktu» uz Liepājas šosejas, eksperti atzīst - tie ir vairāki!

Jaunums vai retums? Latvijā manīta jauna čūsku suga!

Kā Latvijā mazāk zināmo gludeno čūsku atšķirt no odzes?

Pēdējā laikā cilvēku pievērsuši uzmanību gludenajai čūskai, taču Latvijā tā ir sastopama vismaz kopš starpkaru perioda, LTV raidījumam “4. studija” pauda Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja. Vizuāli šī čūska līdzinās odzei, taču tā ir zalkšu dzimtas un nav cilvēkiem bīstama.

Gludenā čūska Latvijā ir sastopama nelielā teritorijā – gar Rīgas līča piekrasti, apmēram, no Slīteres Nacionālā parka, no Kolkas raga līdz Ādažiem, skaidroja biologs Skuja.

“Tas, ka ģeogrāfiski šis posms gludenajām čūskām iecienīts vairāk, ir saistīts ar to, ka šajā vietā ir īpašs klimats – ziemas siltākas un kopumā siltais periods pie jūras ir garāks, jo jūra tik ātri neatdziest,” skaidroja Skuja.

Gludenā čūska

Pētnieki uzskata, ka gludenā čūska mitinās apmēram 20 kilometrus plašā teritorijā no jūras krasta.

Gludenā čūska visur sava areāla robežās ir reti sastopama. Pie mums tā ir retums, jo šeit tai ir izplatības ziemeļu robeža. Tiesa, sastopama tā ir arī vairāk uz ziemeļiem, Ālandu salās, savukārt  Igaunijā nav sastopama nemaz. Nevar uzskatīt, ka čūska Latvijā ir pamanīta un atklāta tikai tagad.  

“Tagad vienkārši mums ir čūsku pētnieks, [bioloģijas zinātņu] doktors [Andris] Čeirāns, kurš ir tam pievērsis uzmanību pirms dažiem gadiem. Tika izstrādāts sugas aizsardzības plāns, tāpēc cilvēku uzmanība pievērsta tai vairāk. Bet viņa ir jau zināma vismaz no ''pirmās'' Latvijas laika un arī pirmo dabas pētnieku, kas bija vācieši pēc tautības, dažādos aprakstos viņa jau ir minēta,” sacīja biologs.

Gludenā čūska ir žņaudzējčūska, bet augumā neliela – Latvijā tā ir nedaudz garāka par pusmetru.

Citviet tā ir vēl garāka. Pēc ārējā izskata gludenā čūska atgādina odzi, taču tā pārstāv zalkšu dzimtu. “Kas ir uzkrītoši – viņai kaklam tikpat kā nav tāda izteikta iežmauga kā odzei,”  sacīja pētnieks.

Gludeno čūsku bieži sajauc ar glodeni, taču tā ir pavisam stīva: “Viņa ir slaidāka, kustīgāka. Tā ir tievāka par odzi un ļoti, ļoti lokana.”

Raksts uz gludenās čūskas muguras ir līdzīgs odzēm, taču izskatās, it kā kāds tām raksturīgos zigzagus ar dzēšgumiju tieši vidū būtu padzēsis. “Tad no tiem zigzagiem paliek maliņā punktiņi vai plankumiņi.”

“Uz galvas ir raksturīgs tāds kā kronītis, zīmējums izliekts, un pie acs ir tāda svītra un vēdera apakšpuse ir gaišāka. Tēviņi riesta laikā ir nedaudz sarkanīgi,” stāstīja Skuja.

Ieraugot gludeno čūsku, cilvēks uzreiz sapratīs, ka to viņš redz pirmoreiz un šī ir ļoti īpaša, uzskata Skuja. Viņš atgādināja, ka no gludenās čūskas nav jābaidās, jo cilvēkiem bīstama tā nav.

Dabas aizsardzības pārvalde aicināja cilvēkus, kuri dzīvo Rīgas līča piekrastē, posmā no Kolkas līdz Ādažu poligonam, ikvienu sastapto brūngano čūsku rūpīgi aplūkot, jo tā var izrādīties gludenā čūska. Tādā gadījumā pārvalde lūdz to nofotografēt un nosūtīt attēlu uz e-pasta adresi [email protected].

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti