Ķepa uz sirds

7. decembra "Ķepa uz sirds"

Ķepa uz sirds

Kas ir melnais Dorians, kurš savus saimniekus uzpasē kā īsts sargsuns?

Kā pareizi izvēlēties kaķēnu, lai neuzķertos uz labi maskēta pavairotāja reklamētas preces

Kā izvēlēties kaķēnu, neiekrītot kaķu audzētāju lamatās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kā pareizi izvēlēties kaķēnu, lai neuzķertos uz labi maskēta pavairotāja reklamētā un gaidītā prieka vietā nenopirktu pārdzīvojumus un milzīgas izmaksas pie ārsta kaķa dzīves garumā?

Kaķu eksperte pirms kaķēna iegādes iesaka ievākt informāciju par audzētāju.

"Rūpīgi izvēlieties informācijas avotus, kuros jūs viņu meklējat. Ir, protams, sociālie tīkli. Tas pats "Facebook". Mums Latvijā ir ss.lv, kur ir sadaļas ar dzīvnieku tirdzniecību, bet ir arī nopietnas audzētājas. Viņām gandrīz visām ir savas mājaslapas, kurās ir aktuālā informācija par šiem dzīvniekiem, un, ja jūs izvēlaties dzīvnieku no šāda informācijas avota, tas jau ir diezgan nopietni," norāda felinoloģe, "Rimi mājdzīvniekiem" eksperte Aija Nuķe.

Ierodoties apskatīt kaķēnu, vispirms jānovērtē vide – vai tā ir sakopta un piemērota dzīvnieku vajadzībām – kāda ir tualete, ēdamvieta, guļvieta un vai tiek ievērota higiēna?

"Ja jūs ienākat telpā un jau jūtat ļoti spēcīgu aromātu, kaķu urīna aromātu, tātad tas nozīmē, ka šie dzīvnieki netiek pienācīgi apkopti, jo kaķis, ja viņam tualete tiek regulāri tīrīta un viņš radināts jau no mazām dienām ievērot higiēnu, tad principā nekādu aromātu just nevajadzētu, varbūt minimāli, ja viņš tikko bijis nokārtoties," skaidro Nuķe.

Tāpat jāpievērš uzmanība dzīvnieku skaitam – vienā metienā parasti piedzimst četri līdz seši kaķēni.

"Ja, pieņemsim, 10 kvadrātmetru telpā ir trīs mammītes ar mazulīšiem, tas uzreiz jau ir signāls, ka tā varētu būt kaut kāda dzīvnieku ferma, pavairotāji," turpina eksperte.

Profesionāls audzētājs kaķēnus noteikti būs socializējis – iemācījis, ko nozīmē rotaļas ar cilvēku. Raksturs katrai šķirnei atšķirsies – bengāļi un meinkūni būs aktīvāki, savukārt briti vai persieši – rezervētāki. Bet nekādā gadījumā kaķis nedrīkst būt nobijies, apātisks vai miegains.

"Nevar būt tā, ka jūs, piemēram, atverat durvis, ejat pie šiem kaķēniem un viņi pamūk, viņiem ir panika, paniskas bailes. Kaķēns nedrīkst baidīties, ja jūs viņu, piemēram, gribat paglaudīt, jo normāli socializēts dzīvnieks pat to gribēs un būs ļoti pretimnākošs jums uz glāstiem. Ja kaķēns raustās un baidās, un mūk, tas jau arī ir nopietns signāls, ka kaut kas nav kārtībā," uzsver eksperte.

Tālāk jāskata izvēlēta mīluļa fiziskās īpašības. Rotaļājoties der pārbaudīt redzi un dzirdi – vai kaķēns reaģē uz kustību un skaņu. 

"Jau viņu paņemot rokās, jūs jūtat pēc kaulu uzbūves, vai viņš ir vājš, viegls kā pūciņa, vai viņš tomēr ir tāds, ka jūt, - viņš ir pabarots," stāsta Nuķe. "Protams, jūs paskatāties spalvu. Ja spalva ir spīdīga, kopta, pašķiriet, paskatieties, tur var redzēt, vai nav, piemēram, kaut kādi parazīti, tās pašas blusas. Actiņām ir jābūt skaidrām, dzidrām, bez kādiem izdalījumiem, bez kādām asariņām. Var būt kāds miedziņš. Uzreiz neuzskatiet, ka tā ir kāda slimības pazīme, tas ir pilnīgi normāli. Paskatāmies mēs arī deguntiņu. Deguntiņam jābūt vēsam, bet arī bez jebkādiem izdalījumiem."

Tiem, kas izvēlas šobrīd populāros skotu nokareno ausu kaķus, jāpārbauda astīte – diemžēl tas pats gēns, kas austiņas ieloka, reizēm rada arī deformāciju astes daļā, ierobežojot kustības.

Jāatceras, ka likumīgi dzīvnieku drīkst pārdot pēc divu mēnešu vecuma. Pārāk ātri no mammas nošķirts kaķēns būs ne tikai slimīgs, bet arī nemācēs izmantot kastīti vai asināt nagus – šīs gudrības iemāca kaķu mamma.

"Normāli godprātīgs audzētājs šķirnes dzīvnieku atdos tādu, kuram jau būs četri mēneši, jo, pareizi izejot visus šos grafikus ar potēm, ievērojot pareizo vecumu, kaķēns gatavs pārbraukt uz jaunām mājām ir aptuveni četru mēnešu vecumā," norāda Nuķe.

Šķirnes kaķēna cena ir, sākot no 300 eiro kā minimums. Pērkot dzīvnieku, pircējam ir visas tiesības lūgt audzētājam parādīt izcelsmi apliecinošus dokumentus. Jāatceras, ka, iegādājoties kaķēnu, cilvēks maksā par konkrētās šķirnes standartu – un īstam audzētājam nekas nebūs slēpjams.

"Vecākiem ir ciltsraksti, kur ir četras paaudzes uzrādītas, un arī kaķēni, pat ja viņi ir ļoti maziņi, visi jau reģistrēti klubā, viņiem noteikti ir piederība pie kāda no klubiem. Kaķēni ir izgājuši klubā tā saucamās apskates. Viņiem jau ir izdoti šo apskašu dokumenti," stāsta Nuķe. "Kaķēna vecāki ir bieži vien apbraukājuši puspasauli pa dažādām izstādēm, ir pabijuši ļoti daudzu ekspertu rokās, viņi visi ir ļoti augstu godalgoti, ir atzīti par derīgiem ciltsdarbā, ka viņi ir veseli, un attiecīgi šādu vecāku pēcteči nevar būt lēti."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti