Kā izvēlas gada dzīvnieku, kukaini, sēni?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šī gada nacionālais varonis zvēru pasaulē bija pelēkais vilks, taču, kurš tad īsti izvēlas gada dzīvnieku, kukaini un sēni, un vai mēs jau šodien varētu uzzināt, kas būs nākamā gada laureāti? – par to sprieda raidījumā „4.studija”.

Latvijas biologi ir sadalījušies daudzās un dažādās biedrībās, un tās tad katra arī lemj par savas nozares laureātiem, savukārt gada galveno varoni - gada dzīvnieku izvēlas Dabas muzejs. Kā tad īsti notiek kandidātu izvēle?

„Mēs pirmkārt visu laiku turam acis, ausis vaļā, kas tad Latvijā notiek ar dzīvniekiem, reizēm arī kāds šī dzīvnieka aizsardzības entuziasts iesaka savu variantu [..] vai arī dzīvnieks pats uzprasās. [Piemēram], ja lielais susurs sāk gatavot ziemas migu Gaujas nacionālā parka grāmatvedības grāmatplauktā, tad nākamajā gadā viņš kļuva par gada dzīvnieku,” smej Una Bērziņa, Dabas muzeja pārstāve.

Mikologu biedrība, kas atbildīga par gada sēnes godināšanu, kandidātus izvēlas līdzīgi un viss noskaidrojas balsošanā, saka Latvijas Mikologu biedrības vadītāja Diāna Meiere:  „Gada sēni mēs izvēlamies balsojot, un mums kā nu kuru gadu ir bijis - reizēm ir bijis, ka ir vairākas kandidatūras, reizēm ir bijusi tikai viena - mums nav bijušas šaubas, kuru izvēlēties.”

Tikmēr visnopietnāk, šķiet, visam pieiet entomologi - balsojums par gada kukaini. notiek pat vairākās kārtās.

„Balsošana notiek slēgti, tad tiek apkopotas balsis, beigās jābūt tā, ka lielākā daļa nobalso par kādu vienu kandidātu. Maksimums ir bijusi balsošana sešās kārtās,” atceras Latvijas entomoloģijas biedrs Jānis Dreimanis.

Bet kāds labums no pagodinājuma būt par gada dzīvnieku ir pašiem laureātiem? Cilvēki uzzina, viņiem ir iemesls uzzināt vairāk par kaut ko. Ir arī informācijas vairāk par to, kas ir mums apkārt un ir arī tā, ka iegūstam jaunas ziņas par kādas sugas atradni.

„Mūsu gada sēne šogad dzīslkāta  beka, tā ir beka, kas pie mums ir atnākusi no Ziemeļamerikas, un mēs saņēmām ļoti, ļoti, ļoti daudz ziņojumu par šīs sēnes atradumiem, mums bija ļoti laba atgriezeniskā saite,” priecājas Inita Dāniele, Mikologu biedrības pārstāve.

Gada dzīvnieks katru gadu tiek paziņots īpašā svinīgajā pasākumā, kad arī tiks atklāts šim dzīvniekam veltīts informatīvais stends. Lai gan pagaidām tā arī neizdevās uzzināt nākamā gada laureātus, pavisam drīz - jau janvārī - taps atklāti mūsu nākamā gada varoņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti