"Gulbja piebarošana viņam rada ilūziju, ka šeit būs ļoti forši arī tad, kad būs auksts un tā barība būs. Nu tad kāpēc jālido prom? Varbūt, ka pietiks visai ziemai un viss būs kārtībā, bet tad parasti iznāk tā, ka tad, kad tas laiciņš ir silts un jauks, tikmēr tie barotāji tur ir, bet tad, kad uznāk aukstums, tad to barotāju vairs nav un tad tam gulbim rodas vilšanās par dzīvi, bet tā viņš būtu ņēmis un aizlidojis uz vaļēju ūdenskrātuvi un dzīvojis tālāk," barošanas sekas klāsta Rīgas Zooloģiskā dārza Informācijas dienesta pārstāvis Māris Lielkalns. "Gulbjus piebarot nevajadzētu, jo vajadzētu viņam ļaut vienkārši aizlidot uz dienvidiem, bet piebarošana viņu padara jau par mājdzīvnieku.
Ir bijis gadījums arī vairākus gadus atpakaļ, kad pie lielveikala ''Mols'' autostāvvietā viens gulbis bija izčāpojis krastā un ļoti cītīgi pieprasīja barību no tiem, kas nāca no veikala. Un jāsaka tā, vai mēs gribam gulbi pārvērst par vistu?"
"Cilvēki vienalga baros gulbjus. Protams, ka labāk, ka viņiem darbojas dabiskais mehānisms un tad, kad beidzas vasaras sezona, viņi saprot, ka jālido prom, kur vasara turpinās," piebilst putnu glābējs Aleksandrs Siņevolnovs. "Es domāju, ka katrs cilvēks saprot, kādā stāvoklī ir gulbis - ja viņš nāk katru dienu, tad vajag turpināt. Kad atkal sāksies siltā sezona un viņam pietiks barība, un viņš varēs atrast dabisko barību, tad viņš visdrīzāk vairs nenāks."
Ir gadījumi, kad ziemā gulbji iesalst ledū, un tas ir tādēļ, ka gulbis ir pārliecināts, ka katru dienu nāks kāds un to pabaros, tāpēc tos gulbjus, kuri ir sākti barot un ir nolēmuši šeit pārziemot, vajag turpināt barot.
Bet cilvēki bieži nemaz nezina, ar ko barot gulbjus. "Vislabākais ir graudi, sausi graudi, ko izber krastmalā. Mēs vienam gulbim apmēram 400 gramu graudus paredzam dienā. Ja nav sasalis, mūsu Zoodārza gulbji tad, kad viņi ir, ēd arī dažādus dārzeņus. Burkānus, kāpostus," stāsta zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.
Rupjmaize gulbjiem nepavisam nav piemērota un, lai arī visvieglāk veikalā ir iegādāties baltmaizi, jāatceras, ka gulbis to ēdīs, bet par labu tā viņam nenāks. "Maize nav labākais barības veids, jo tā sasprūst vēderā, nepārstrādājās un saķep, un tad ir lielākas ķēpas un tamlīdzīgi. Otrkārt, ir tā, kad viņš ir piebarots ar maizi, tad nākošajā pavasarī viņam ir problēmas ar mazuļiem, kuri neizaug un līdz ar to vairošanās sekmes ir švakas," skaidro Māris Lielkalns.