Rīta Panorāma

Madonas pils estrādē koncertballe "2x2"

Rīta Panorāma

Intervija ar tieslietu ministru Jāni Bordānu

Kā globālā sasilšana maina ikdienu Sibīrijā

Kā globālā sasilšana maina ikdienu Sibīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Globālās sasilšanas sekas jūtamas daudzviet pasaulē. Piemēram, Sibīrijā aukstas un sniegotas ziemas kļuvušas vien par atmiņām, bet, kūstot mūžīgajam sasalumam, mainās apkārtējā vide un tiek ietekmēta infrastruktūra.

Šogad Sibīrijā konstatēta rekordaugsta gaisa temperatūra. Daudziem vietējiem tas gan nav pārsteigums, jo pēdējo gadu laikā temperatūra pakāpeniski pieaugusi. Mihails Semenkovs, kurš dzīvo Nojabrskā, strādā naftas pārstrādes uzņēmumā tāpat kā viņa tēvs, kurš pirms 40 gadiem pārcēlās uz Sibīriju.

“Agrāk vasaras pavadījām diezgan siltās jakās, bet tagad staigājam T kreklos. Ir plus 25 grādi pēc Celsija,” stāstīja Semenkovs.

Vīrietis ar sievu abi apliecināja, ka bērnībā pieredzētās garās, aukstās ziemas tagad ir tikai atmiņas.

“Nesen mans vīrs no meža atnesa milzīgas kumelītes. Lūk, tādas! Es viņam teicu, ka tik lielas margrietiņas nav iespējams atrast. Un vēl pirmo reizi ieraudzīju, ka tik tālu ziemeļos aug nātres,” norādīja sibīriete Jekaterina Semenkova.

Savukārt Anatolijs Dobrovolskijs, kurš reģionā ieradās 1978. gadā, lai strādātu naftas industrijā, skaidroja, ka gadu gaitā būtiski mainījušies laikapstākļi.

“Agrāk lietus lija nedēļām ilgi, bet nebija tik stipru vēju, kas rautu nost jumtus. Ūdens no upēm tagad aizplūst daudz ātrāk. Protams, tas kļuvis arī daudz siltāks. Agrāk nebija tiltu. Upi šķērsojām pa īpaši veidotiem ledus ceļiem. 9. maijā ledus ceļu parasti uzspridzināja, jo tas kļuva nedrošs. Tagad ap 9. maiju viss jau zied un ir silts,” novērojumos dalījās Dobrovolskijs.

Ceļš, pa kuru Dobrovolskijs ik dienu dodas uz upi, arī mainījies. To veicinājusi mūžīgā sasaluma kušana. Zinātnieki apgalvo, ka šogad tas kūst neparasti ātri - par 40 procentiem vairāk nekā citus gadus.

Tomskas Valsts universitātes pētnieks Georgijs Istigičevs skaidroja, ka augsnes, kas atrodas zem ceļa virsmas, kļūst nestabilas: “Mūžīgais sasalums ir cieta viela, pēc tā atkausēšanas augsne kļūst piesātināta ar ūdeni un tai rodas viskozas plastiskās īpašības. Attiecīgi kravas automašīnas brauc pa šo ceļu, rada spiedienu uz plāksnēm ceļu pamatnē, un šīs plāksnes sāk slīdēt prom cita no citas.”

Mūžīgā sasaluma kušana rada riskus Sibīrijas infrastruktūrai. Sasalumam kūstot, izdalās arī ogļekļa dioksīds un metāns, kas savukārt rada jaunus draudus apkārtējai videi un veicina globālo sasilšanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti