Panorāma

ES apsver iespēju tiesāties ar "AstraZeneca"

Panorāma

Vai krīze ietekmējusi dzīves līmeni?

Durbes jūras ērgļu ligzdā izšķīlies putnēns

Jūras ērglis Čips nes barību Mildai un baro izšķīlušos putnēnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Notikumi jūras ērgļu ligzdā Durbē piedzīvo pavērsienu vienu pēc otra, atklājot jaunas nianses arī ornitologiem. Lai arī olas kādu laiku bija palikušas aukstumā, jo ērglienei pēc Raimja pazušanas nācās pašai meklēt barību, ligzdā tomēr ir izšķīlies jūras ērglēns, kuru, šķiet, adoptējis Mildas jaunais kavalieris Čips – tēviņš sācis nest mātītei un ērgļu mazulim barību.

Marta beigās ligzdā sākās drāma. Pazuda Mildas ilggadējais partneris. Milda viena diennaktīm ilgi neēdusi sargāja olas, cīnījās ar svešiem ērgļiem, kuri gribēja ieņemt ligzdu.

Pirms divām dienām jūras ērgļu ligzdas vērotājus pārsteidza jauns pavērsiens – no čaumalas izkūņojās ērglēns. Pretēji prognozēm, ka perējums, visticamāk, gājis bojā. Nereti Milda bija ilgstoši prom no ligzdas, jo vajadzēja baroties, bet olas palika aukstumā.

"Tajā brīdī prognozes bija ļoti pesimistiskas. Arī es biju pārliecināts, ka ligzdošana būs nesekmīga. Cik zinām no pētījumiem, tēviņa atbalsts mātītei ir pilnīgi kritisks. Kad ir mazuļi, mātīte tiek barota. Tēviņš nes barību, un mātīte izbaro mazuļiem," skaidroja Latvijas Dabas fonda ornitologs Jānis Ķuze.

Notika negaidītais – uzradās viens ērgļu tēviņš, kuru putnu draugi nosauca par Čipu un kurš sāka rūpēties par Mildu un olām. Ērglis tās sildīja, kamēr Milda bija prom. Un, šķiet, ir adoptējis cālēnu.

"Kas tiešām ir negaidīti – viņš sācis nest barību, un tas bija kritiski svarīgi, lai pieredzētu sekmīgu ligzdošanu. Vakar atnesa putna kāju, šodien jau tradicionālāku barību, kas ir zivis. [..] Tas ir ļoti negaidīts notikumu pavērsiens," pauda Jānis Ķuze.

Kā norādīja ornitologs, šis atgadījums jūras ērgļu ligzdā pierāda, ka zināšanas par norisēm ligzdās pētniekiem arvien ir ļoti nepilnīgas. "Protams, tiešsaistes kameras dod pilnīgi jauna veida iespējas. Jo ar tradicionālajām metodēm šādus gadījumus reģistrēt nav iespējams," skaidroja Jānis Ķuze, piebilstot, ka šī kamera atklājusi pilnīgi jaunu pasauli.

Jūras ērgļu ligzda ir skatītākā no Latvijas Dabas fonda tiešraides kamerām. Brīžiem to vienlaikus skatās gandrīz 3000 skatītāju un ne tikai Latvijā.

Jūras ērglis Čips uz ligzdu atnesis zivi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti