Dienas ziņas

Saimniecībās trūkst ābolu lasītāju

Dienas ziņas

Cik izmaksā dzīve Latvijā?

Sākusies lapu dedzināšanas sezona

Jelgavas novadā aizvien atļauta rudens lapu dedzināšana; mudina kompostēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rudens ne vien iekrāso Latviju, bet arī pārklāj to ar dūmu mutuļiem no degošo lapu kaudzēm. Pēdējos gados gan aizvien biežāk pašvaldības aizliedz lapu dedzināšanu, bet Jelgavas novadā tas joprojām ir atļauts. Lapas tiek dedzinātas arī kapsētās.

Kamēr bērni izbauda nu jau aizejošo ''zelta rudeni'', pieaugušie ne vien priecājas par krāšņo dabas rotu, bet arī lauza galvas, kā atbrīvot savu teritoriju no tās.

“Mēs lapas sapūšam kaudzēs zem kokiem, lai kokam ir silti. Mēs lapas nevedam ārā un arī nededzinām,” pastāstīja privātmājas iedzīvotāja Iluta Ozolniekos.

Daudzās pašvaldībās, īpaši pilsētās, tiek rīkotas arī lapu izvešanas akcijas, lai savāktās lapas nonāktu komposta kaudzēs. Tomēr ir pašvaldības, tostarp Jelgavas novads, kur saistošie noteikumi joprojām paredz, ka lapas var arī sadedzināt. Sūdzību par lapu dedzināšanu gan esot maz, jo privātmājās lapas dedzinot aizvien mazāk.

Tikmēr Jelgavas novada kapsētās zeltainās lapas joprojām iznīcina uguns. “Visas mūsu Jelgavas novada esošās kapsētas atrodas diezgan tālu no apdzīvotas vietas. Un arī lapu dedzināšana nenotiek turpat uz zemes. Noteikumi paredz, ka ir jāizveido tāda kā betona vanniņa, kurā to drīkst darīt. Un tas arī ir mazliet nostāk no kapu teritorijas,” pastāstīja Jelgavas novada pārstāve Enija Kreicberga-Kapša.

Līdzšinējā Jelgavas novadā ir 44 kapsētas, no kurām piecas Elejas pagastā. Parka kapos ar lapām piepildītā betona vanna vēl tikai gaida savu kārtu uz dedzināšanu, un tik tiešām atrodas nedaudz aiz kapsētas.

Tikmēr Mūrnieku kapos lapas deg uz nebēdu. Lapu dedzināšanas vieta ierīkota kapsētas teritorijā, un tai līdzās deg vēl viena kaudze. Kapsētas darbiniece Ērika pastāstīja, ka šo kaudzi salikuši cilvēki: “Es atnācu, bija tāda liela čupa, un es tagad pielieku klāt. Nepietika tur, tur viss bija pilns, un te arī pilns, taču redziet, cik lapu. Re, kur man vēl viena kaudze, tūlīt dedzināšu. Nu, bet ko darīt? Nav kur vest tās, nav kur likt.”

Dabas aizsardzības pārvalde lapu dedzināšanu neatbalsta ne kapos, ne citās teritorijās. Turklāt ne tikai tāpēc, ka dūmi satur kaitīgas vielas cilvēka organismam.

“Protams, tādos gadījumos, kad augi bijuši inficēti ar bīstamām slimībām, tad ir pieļaujama lapu dedzināšana. Bet tā dedzināt lapas, – tas ir nelietderīgi izmantot resursus. Saudzīga dabas resursu izmantošana būtu šīs lapas kompostēt,'' norādīja Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors dendrologs Andrejs Svilāns.

Atbalstāma neesot arī lapu izmešana mežā lielās kaudzēs vai izvešana uz sadzīves atkritumu poligonu.

“Respektīvi to pašu melnzemi mēs gāžam miskastēs un pēc tam pērkam veikalā. Tas ir absolūti nesaimnieciski un pilnīgi nepareizi,” uzsvēra Svilāns.

Lapas no zaļās zonas varot arī negrābt, tādējādi gan bagātināsies zeme, kur tās nokritušas, un tas būs dabisks un dabai draudzīgs process.

Aptaujātās Zemgales pašvaldības gan teica, ka lapas, sevišķi no kapsētām, tiekot vestas kompostēšanai. Vien tad, ja lapu kaudzes papildinājušās ar dažādu drazu, tās nākas pāršķirot. Pašreiz tiek izstrādāti jauno novadu saistošie noteikumi, un, iespējams, arī Jelgavas novadā lapu dedzināšana turpmāk netikšot pieļauta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti