Dienas ziņas

Skolēnu un jauniešu nodarbinātība vasarā

Dienas ziņas

Darina rokdarbus Latvijas simtgadei

Par Jaunpils parka zālienu rūpējas aitas

Jaunpils parkā zālienu «pļauj» aitas

Jau vairākus gadus par Cēsu novada Ruckas muižas parka zālienu apsaimniekošanu rūpējas aitas. Šovasar šāda prakse sākta arī Jaunpils parkā. Tā iecerēts samazināt izdevumus par zāles pļaušanu, atjaunot augu bioloģisko daudzveidību, kā arī piesaistīt tūristu uzmanību vēsturiskajam parkam. 

Jaunpils parka ainavu, kuras pirmsākumi meklējami 18. gadsimtā baronu fon der Reku valdīšanas laikā, šovasar papildina bariņš aitu. Ideja par šādiem "zāles pļāvējiem" aizgūta no Anglijas un Īrijas, kur šāda prakse esot saglabājusies vēl no seniem laikiem. Turklāt noganīšana ir labākais veids, kā atjaunot augu bioloģisko daudzveidību zālienā.

"Es domāju, ka diezgan laba ideja. Kāpēc gan nepievērsties bioloģiski efektīvām metodēm? Un cilvēkiem jau arī ir diezgan grūti visu laikā nopļaut. Lai aitiņas ēd un lai dzīvo," saka jaunpilniece Lāsma.

Daudzi jaunpilnieki par šādu ideju gan sākotnēji neesot  priecājušies. Turklāt iemīļoto pastaigu vietu, pirms tajā tika izmitinātas  no kādas Vidzemes saimniecības iznomātās aitas, nācies iežogot.

"Liela daļa uzskatīja, ka tas nav vajadzīgs, jo aitām, pirmkārt, ''kaut kas birst ārā'' un nevarēs te pastaigāt. Vai jaunajā lapenē kāds teiks ''jā'' vārdu, un tajā brīdī aita blēs, un tas traucēs," skaidro Jaunpils novada izpilddirektors Pēteris Baranovskis.


Mēneša laikā, kopš aitas apdzīvo parku, secināts, ka zāles parkā  ir vairāk, nekā aitas spēj apēst. Vietējie gan ar aitām jau saraduši, turklāt tagad šo vietu iecienījuši arī Jaunpils pils apmeklētāji.

 "Jāpļauj būs, bet daudz mazāk, un arī bērniem ir interesantāk. Un pašlaik jau ir arī daudz pieaugušo, kuri arī dzīvu aitu tuvumā nav īsti  redzējuši. Tā kā te ir daudzas tās labās lietas," stāsta Baranovskis.

Arī Jaunpils pils pārstāve Inga Krūtaine priecājas par aitām. "Protams, ka tas ir labi, ka  tūristi var apskatīt kaut ko vairāk nekā tikai pili. Var doties jau uz parku, uz amatu māju, un arī baznīca pēc remonta būs drīz vaļā, un tad viņi šeit var pavadīt visu dienu," saka Krūtaine.

Apsaimniekot parku un priecēt viesus aitas turpināšot līdz oktobrim. Visticamāk, ka iesāktais tikšot turpināts arī nākamajā vasarā. 
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti