Jaunie reindžeri dabā dodas ar izpratni un reāliem darbiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ķemeru Nacionālā parka fonds paredzējis īstenot pasākumu ciklu “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju jaunie reindžeri – dabā ar izpratni” jaunajiem reindžeriem un apkārtnes jauniešiem, lai popularizētu un stiprinātu jauno reindžeru kustības idejas un, iespējams, iedzīvinātu tās reģionos, vēsta Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Baiba Roga.

Pirmajā pasākumā, kas jūnija beigās notika dabas liegumā “Lubāna mitrājs”, Latvijas jaunie reindžeri no Ķemeru un Gaujas Nacionālajiem parkiem kopā ar lieguma apkārtnē dzīvojošajiem dabas interesentiem izveidojuši klānu dabas taku, kas būs pieejama ikvienam dabas lieguma apmeklētājam.

Taka ir apmēram 4 km gara un iepazīstina dabas lieguma „Lubāna mitrājs” apmeklētājus ar klānu pļavām un tur sastopamo augu, kukaiņu un putnu daudzveidību. Takas sākums ir netālu no Lubāna mitrāja informācijas centra, Ošupes pagastā, Madonas novadā.

Lai izveidotu taku, pasākuma pirmajā dienā jaunieši devās iepazīt klānu pļavas, kukaiņu eksperta Gunta Akmentiņa un zālāju ekspertes Ingas Avotiņas vadībā īpaši pētot teritorijā sastopamās augu un kukaiņu sugas, savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvaldes) Dabas aizsardzības daļas vadītāja Dagņa Vasiļevska vadībā uzzinot vairāk par klānu aizsardzības un apsaimniekošanas metodēm, kā arī klānos mītošajām putnu sugām.

Pasākuma otrajā un trešajā dienā jaunieši ķērās jau pie praktiskiem takas izveides darbiem – izdomāja takas maršrutu, sakopa un nomarķēja to, kā arī izveidoja informatīvus aprakstus gan par klāniem, gan tur sastopamajiem augiem, kukaiņiem un putniem. Aprakstu pirms takas apmeklējuma ikviens varēs iegūt Lubāna mitrāja informācijas centrā.

“Šo īpašo pasākumu ciklu izlēmām īstenot, lai sekmētu jauniešu izpratni par dabas aizsardzību. Esmu patiesi lepns, ka jauniešiem pasākumā izdevies ne vien gūt jaunas zināšanas par dabu, bet arī aktīvi darboties tajā, izveidojot dabas taku, kuru nākotnē varēs izstaigāt ikviens interesents. Tas ir paliekošs ieguldījums dabas aizsardzības labākai izpratnei. Cerams, ka šis labais darbs kalpos par paraugu un iedvesmas avotu arī citiem jauniešiem un mudinās arī viņus aktīvāk iesaistīties dabas daudzveidības saglabāšanas un izzināšanas pasākumos,” pauž Ķemeru Nacionālā parka fonda valdes priekšsēdētājs Andis Liepa.

Aizvadītajā nedēļā - 6.–7. jūlijā - līdzīgs pasākums notika Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Tajā piedalījās jaunie reindžeri no Ķemeru un Gaujas Nacionālajiem parkiem, kā arī citi rezervāta apkārtnē dzīvojošie dabas interesenti no Alojas Ausekļa vidusskolas un Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas –vairāk nekā 40 jaunieši vecumā no 12 līdz 16 gadiem.

Pasākuma laikā jaunieši iepazina un deva savu ieguldījumu aizsargājamā biotopa “Karateri” uzturēšanā, kas ir nozīmīga dzīvotne smilšu krupim, bezdelīgactiņām un kreimulām, kā arī devās aizraujošā pārgājienā pa dabas lieguma “Vidzemes akmeņainā jūrmala” piekrastes posmu iežu eksperta Andra Grīnberga vadībā.

Kopumā paredzēts īstenot četrus pasākumus īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Katrā no tiem plānoti Eiropā apdraudētu dabas vērtību uzturēšanas vai atjaunošanas darbi, nodarbības par konkrētajām aizsargājamajām teritorijām un tur sastopamajām dabas vērtībām,

dažādas izzinošas un uz sadarbību vērstas spēles un uzdevumi, pārgājieni un orientēšanās uzdevumi, teritoriju kultūrvēsturiskā mantojuma iepazīšana u.tml. 1.–3. augustā tiks organizēts pasākums Gaujas Nacionālajā parkā, savukārt 24.–25. oktobrī – Ķemeru Nacionālajā parkā.

Jauno reindžeru kustība ir starptautiska. Tās aizsākumi meklējami 2002. gadā, kad Eiropas dabas un nacionālo parku jeb Eiroparku federācija izstrādāja tāda paša nosaukuma programmu, kuras galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par dabas aizsardzību un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanu.

Latvijā jaunie reindžeri kopš 2004. gada darbojas Gaujas Nacionālajā parkā, savukārt no 2015. gada – Ķemeru Nacionālajā parkā. Katrā jauno reindžeru grupā ir iesaistījušies ap 10 jaunieši vecumā no 12 līdz 16 gadiem. Darbojoties jauno reindžeru kustībā, jaunieši dodas dabas izpētes ekspedīcijās, teritorijas sakopšanas talkās, kā arī palīdz profesionālo reindžeru (dabas aizsardzības inspektoru) darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti