Jaunajā kaķu kalendārā – 1437 mīluļu vārdi

Sadarbojoties ar Latvijas kaķu draugiem, ar savas Facebook lapas un portāla skaties.lv starpniecību papīrlietu un suvenīru ražotājs “NicePlace” ir apkopojis 1437 unikālus Latvijas kaķu vārdus un radījis kaķu vārdu kalendāru 2017. gadam.

Apskatot apkopotos un 2017 gada kalendārā iekļautos kaķu vārdus, redzams, ka līdztekus jaunmodīgiem vārdiem, kuros figurē politiķi (Kisindžers, Putins, Berija, Tito, Bušs), valdnieki (Cēzars, Ramzess, Napoleons), kino un grāmatu varoņi (Frodo, Gendalfs, Neo, Šreks, Fiona, Šerloks), dziedātāji (Ramšteins, Morisons, Igijs, Mārlijs), dzērieni (Tulamors, Džeimsons, Aliņš, Daikiri), ļoti daudziem kaķiem joprojām tiek likti arī tradicionāli vārdi, piemēram, Mince, Minka, Mīce, Muris, Pūce, Poga, Rūdis.

Interesanti, ka šiem klasiskajiem kaķu vārdiem ir vērojams kupls skaits atvasinājumu. Piemēram “Muris” – Murītis, Murris, Murka, Murkins, Murene, Murella, Mureta, Murrari, Murrātājs; “Mince/Mincis” – Mincīte, Minčuks, Mincene, Mincendorfs; “Minka” – Minks, Minkālis, Minķene, Minkucis, Minkāns.

Visai populāri kaķu vārdu  vidū ir arī cilvēku vārdi: Valdiņš, Evucis, Marta, Baibiņa, Dacīte, Jancis, Pēteris utt., tāpat daudz ir latviešu valodai raksturīgo deminutīvu – Melnītis, Radziņš, Pūčuks, Sniedziņš, Rūcītis, Princesīte, Mičiņš, Mollītis, Gramiņš utt.

Visvairāk "NicePlace" apkopojumā esošo kaķu vārdu sākas ar burtu M – 220. Tam seko burts P – 175. Pārsteidzošie bieži (49 vārdos) sastopams arī DŽ, savukārt vismazāk vārdu sākas ar I – tādu ir tikai 10 (Icis, Igijs, Incis, Indietis, Ingvērs, Ipijs, Irma, Ivaničs, Izabella, Izidora).

Veidojot kaķu kalendāru, rūpīgi tika izpētītas arī tīmekļa plašumos atrodamās dažādās kaķiem veltītās svinamās dienas: 17. februārī Pasaules kaķu dienu atzīmē lielākajā daļā Eiropas, 1. martā – Krievijā, 8. augusts ir noteikts par Starptautisko kaķu dienu, bet 29. oktobrī Nacionālo kaķu dienu svin Amerikā. Kalendārā iekļautas svinamās diena plašākā izpratnē – 17. februāris un 8. augusts, bet 1. marts ir kļuvis par kalendārā neierakstīto kaķu vārdu dienu. Protams īpaši izcelts ir arī 4. oktobris – Vispasaules dzīvnieku aizsardzības diena.

Līdztekus kaķu vārdiem kalendārā iekļauti arī personvārdi, svinamās un atceres dienas, kā arī mēness fāzes. Savukārt, lai atgādinātu, ka pasaulē mīt daudz murrājošo draugu, kuriem vēl nav savu māju, kalendāru informatīvi papildina dzīvnieku draugu biedrību un patversmju saraksts.

Kalendāra fotogrāfiju un dizaina autore ir dizainere un grāmatu māksliniece Zane Ernštreite. Kalendārā iekļautā informācija daļēji dublēta arī angliski.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt