Itālijā Covid-19 dēļ pieaudzis plastmasas atkritumu apjoms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 laikā Itālijā kopējais atkritumu daudzums samazinājies par aptuveni 10%. Bet vides eksperti brīdina, ka priecāties ir  pāragri. Dažādu drošības pasākumu dēļ palielinājies vienreizlietojamo masku, kā arī plastmasas iepakojumu daudzums. Šie atkritumi bieži vien nonāk arī okeānos un jūrās.

Atkritumu savākšana vairākās Itālijas lielākajās pilsētas ir bijusi liela problēma un bieži izraisījusi karstas politiskās diskusijas. Covid-19 uzliesmojuma laikā sadzīves atkritumu skaits gan samazinājies par aptuveni 500 tūkstošiem tonnu. Līdz ar to teorētiski noslodzei atkritumu savākšanas punktos vajadzētu mazināties. Bet ne viss ir tik vienkārši, kā apgalvo vides pētnieki.

Palielinājies vienreizlietojamo masku, cimdu, kā arī plastmasas iepakojumu skaits, kas rada papildu atkritumus.  

“Esam izpētījuši 69 cimdu modeļus un vairāk nekā 30 sejas masku modeļus, kas ļoti atšķiras cits no cita. Tiem ir atšķirīga struktūra, dažiem ir vārsti, dažiem – filtri. Līdz ar to tiem atšķiras svars. Balstoties uz vidējo svaru, prognozējam, ka 2020. gada beigās šī produkcija radīs 300 000 tonnu papildu atkritumu. Un tās būs tikai maskas un cimdi,” norāda Itālijas Vides pētījumu institūta pārstāve Valērija Fritelone.

Pētniece apgalvo, ka līdz ar to kopējais atkritumu daudzums gadā paliks nemainīgs, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Pētnieces teikto apstiprina, piemēram, dati no Malagrotas atkritumu pārstrādes rūpnīcas. Tur ik dienu apstrādā un atdala aptuveni ceturto daļu no Romā un Vatikānā saražotā atkritumu daudzuma. Šogad slodze rūpnīcā nav ne krasi pieaugusi, ne mazinājusies. Tomēr tieši vienreizlietojamā iepakojuma un plastmasas atkritumu īpatsvars ir novērojams. Par šādu atkritumu riskiem ilgtermiņā brīdina vides aktīvisti, kuri apgalvo, ka nepārstrādātie atkritumi visbiežāk aizceļo līdz jūrām un okeāniem.

“Mūsu jūras nav labā stāvoklī. Galvenie draudi ir plastmasa un globālā sasilšana. Mums jārīkojas tagad, lai nākotnē mēs varētu vispār dzīvot šajā vidē,” uzsver "Greenpeace" pārstāvis Itālijā Džuzepe Ungerss.

Itālija bijusi viena no valstīm, kas pakāpeniski atbrīvojusies no dažādiem plastmasas iepakojumiem, sekojot Eiropas Savienības rekomendācijām. Bet Covid-19 dēļ arvien populārāka kļūst iepirkšanās internetā, kā arī produktu iegāde drošā - parasti plastmasas - iepakojumā. Mikroplastmasu klātbūtne ūdenī pie Itālijas krastiem jau tagad raisa bažas, līdz ar to vides pētnieki cer, ka šai problēmai tiks rasts risinājums valsts līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti