4. studija

Iespējama šmaukšanās: vai garšvielu sastāvā ir tikai garšīgas vielas?

4. studija

Latviešu valoda mainās - labi vai slikti?

Kā tikt galā ar iršu pūzni?

Irši arvien biežāk kļūst par cilvēku kaimiņiem

Sirseņi jeb irši arvien biežāk veido savus pūžņus cilvēku dzīvesvietu tuvumā, un vasaras beigas ir laiks, kad šie kukaiņi ir īpaši aktīvi. Pirms doties cīņā ar tiem, ir vērts padomāt par piemērotu apģērbu, arī gāzmasku, ja tiek izmantotas ķimikālijas, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Līdz ar mežu izciršanu irši aizvien biežāk pamanās ierīkot savus pūžņus cilvēku mājokļos vai to tiešā tuvumā. Un gribot negribot tie kļūst par mūsu kaimiņiem.

Kā stāstīja Latvijas Dabas muzeja (LDM) vecākais entomologs Jānis Dreimanis, Latvijā ir pavisam 12 lapseņu sugas, lielākā no tām ir irsis jeb sirsenis. 

Sākumā pūzni veido mātīte, un vasaras beigās pūznī dzīvo līdz tūkstotim sirseņu. "Nu šis ir tas laiks, kad viņi gada periodā ir sastopami visvairāk," teica Dreimanis.

Viņš norādīja, ka pūžņi tiek veidoti šķūņos, pažobelēs, garāžās. "Vietās, no kurām viņi var nokļūt arī uz ārpusi, bet tomēr, lai būtu šis jumts virspusē, lai neapdraudētu viņu pūzni,” klāstīja entomologs.

"(..) Dažu metru attālumā sirseņi ievēro savas trajektorijas, savu ceļu un cilvēks var arī staigāt blakus. Bet, ja viņš jūtas traucēts, tad viņš uzbruks," piebilda entomologs.

Edijs Burģelis, kurš palīdz cīnīties ar iršiem, stāstīja – parasti "grēkojot" daiļā dzimuma pārstāves, ejot gar vai pie pūžņiem sasmaržinājušās.

"Bites arī pavasarī, kad tās spieto, tiklīdz ir par traku smaržas, tās var sakost. Vīrieši bieži vien paiet garām, viņiem nekas nenotiek," teica Burģelis.

Alerģiskam cilvēkam irša dzēliens var izraisīt pat anafilaktisko šoku un radīt nopietnus apdraudējumus dzīvībai.

Tā kā irši no Latvijā sastopamajiem kukaiņiem ir vieni no cilvēkam bīstamākajiem, ne vienam vien mājas saimniekam rodas jautājums – kā no tiem atbrīvoties.

Burģelis norādīja – iršu apkarotāju standarta aprīkojumā ir biezas bikses, arī apmetnis. "Un, tā kā tiek izmantota arī tomēr spēcīga ķīmija, tad ir vai nu lielā vai mazā gāzmaska."

Vasaras sākumā, kad pūznis vēl maziņš, var mēģināt no tā atbrīvoties pašrocīgi, bet, kad tas sasniedzis jau ievērojamus apmērus, labāk būtu pieaicināt speciālistu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt