Interneta tiešraidē var vērot jūras ērgļu ligzdas būvniecību, dzirdami motorzāģi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas Dabas fonds (LDF) portālā "Dabasdati.lv" no 11.februāra piedāvā vērot jūras ērgļu dzīvi ar interneta tiešraides kameras palīdzību. Durbes pusē jūras ērgļu pāris jau aktīvi ķēries pie ligzdas būvēšanas darbiem un, ja ligzdošana tiks uzsākta, viena līdz trīs olas varētu tikt izdētas februāra beigās vai marta sākumā, taču šobrīd ligzdošanu apdraud ligzdas tuvumā saklausāmie motorzāģi.

Jūras ērgļu ligzda, pie kuras janvāra beigās uzstādīta interneta tiešraides kamera, atrodas Kurzemē, Durbes novadā, informēja LDF. Taču, ieslēdzot tiešsaistes interneta kameru, dzirdama mežizstrādes tehnikas aktīva darbošanās, novēroja lsm.lv redakcija. Tas varētu apdraudēt putnu ligzdošanas uzsākšanu. 

„Šī ligzdošanas teritorija ir zināma tikai kopš 2014.gada, kad tika atrasta pirmā šī putnu pāra ligzda cirsmā atstātā priedē,” stāsta ornitologs, LDF padomes priekšsēdētājs Jānis Ķuze. Šogad putni acīmredzot nolēmuši pārcelties uz jaunu ligzdu, ko sākuši būvēt netālu esošas vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs.

Tiešraides kamera pie ligzdas, kas atrodas aptuveni 25 metru augstumā, tika ierīkota janvāra nogalē, līdz ar to dodot retu iespēju vērot jaunas ligzdas būvēšanas procesu. Iepriekšējos gados kameras liktas galvenokārt pie jau vairākus gadus apdzīvotām jūras ērgļu ligzdām.

Februāra pirmajā pusē var vērot, kā abi pāra putni nododas ligzdas ierīkošanas darbiem, bet februāra beigās vai marta sākumā (retos gadījumos pat vēl aprīļa sākumā) gaidāma olu dēšana. Jūras ērgļi perē 38 dienas, bet jaunie putni lidotspēju sasniedz aptuveni divarpus mēnešu vecumā.

Tiešraide no jūras ērgļu ligzdas būvēšanas procesa redzama, spiežot uz foto

Jūras ērgļa mātīte ir gredzenota – uz tās labās kājas ir gredzens ar krāsu kombināciju "zils virs balta", kas nozīmē, ka putns gredzenots Igaunijā. Igauņu kolēģi ziņo, ka putns ir gredzenots 1999.gada 18.jūnijā Sāremā salā. Savukārt ērgļu pāra tēviņa izcelsme nav zināma, jo putns nav gredzenots.

Tiešraides interneta kameras pie dienas plēsīgo putnu – zivjērgļa un jūras ērgļa, kā arī melnā stārķa ligzdām LDF izvieto ceturto gadu. „Mūsu pieredze liecina, ka iemīlēt un dabas aizsardzības gadījumā arī pasargāt mēs esam gatavi to, ko iepazīstam.

Pagājušajā ligzdošanas sezonā katru interneta tiešraides kameru apmeklēja 400 000 – 600 000 unikālo lietotāju no Baltijas, Skandināvijas un citām Eiropas un pasaules valstīm, kas ne tikai sekoja līdzi putnu dzīvei, sākot ar pirmās olas izdēšanu, līdz pat brīdim, kad jaunie putni atstāja ligzdas, bet arī deva jaunajiem putniem vārdus un emocionāli diskutēja par ligzdās notiekošo sociālajos tīklos,” stāsta Jānis Ķuze.

Interneta forums latviešu un angļu valodās izveidots tiešraides kameru informatīvajam atbalstam un darbojas arī 2015.gadā. Tas sniedz iespēju gan pārspriest novēroto, gan saņemt ekspertu atbildes uz saviem jautājumiem. 

2015.gadā LDF atzīmē savas pastāvēšanas 25.gadadienu un ir viena no vecākajām dabas aizsardzības nevalstiskajām organizācijām Latvijā, kas par savu misiju izvirzījusi Latvijas dabas daudzveidības saglabāšanu. Šīs misijas īstenošanai tiek strādāts piecos galvenajos virzienos: aizsargājamās sugas un dzīvotnes, īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, dabas daudzveidība un ekosistēmas, sabiedrība un dabas izglītība, dabas aizsardzības politika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti