Rīta Panorāma

Grāmata «Šalom. Sibīrija!» - No Latvijas uz Sibīriju aizvesto Ebreju atmiņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Brici

Kaķu uzvedība: tualetes problēmas

Iemesli, kādēļ kaķi nokārtojas ārpus savas tualetes

Kaķi mēdz nokārtoties nevis savās labierīcībās, bet kaut kur citur mājās. Kādi ir iemesli šādai dzīvnieku rīcībai un kā to novērst, skaidroja Latvijas Felinoloģiskās asociācijas "Felimurs" prezidente Vija Klučniece un patversmes “Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone.

Padomi kaķu saimniekiem

Uzturēt kaķi var sanākt dārgāk nekā suni.

Kā izvēlēties kaķi patversmē.

Iemesli, kādēļ kaķi nokārtojas ārpus savas tualetes.

Kā audzināt mīlīgu kaķi. Iesaka dzīvnieku speciālisti.

izraudzīties kaķim piemērotāko barību.

Kaķis danco pa galdu un plēš glāzes. Kā rīkoties?

“Ļoti bieži sevišķi runčiem parādās smiltis urīnā. Runčiem tas ir ļoti sāpīgi. Kaķis asociē, ka kastē ir šī sāpes, tāpēc mēģina nokāroties kaut kur citur, jo varbūt tur nesāpēs.  Vajadzētu veikt urīna analīzes un paskatīties, vai tur nav smiltis un akmeņi,” kā vienu no iemesliem minēja Klučniece.

Tomēr bieži vien galvenais iemesliem ir tas, ka saimnieks pārāk reti tīra tualeti. To  nepieciešams tīrīt katru dienu. Arī tad, ja izmanto cementējošās smiltis, sacietējušās daļas ir laicīgi jāizmet. Nevajadzētu iegādāties mazas kastītes – jo lielāka tualete, jo kaķim tā labāk patiks.

“Ja cilvēki ilgstoši ir ārpus mājām un kaķis ir izteikti tīrīgs, tad vienam kaķim vajadzētu divas tualetes. Ja viņš ir nokārtojis lielās darīšanas, viņš var otrreiz neiet atpakaļ šajā kastē,” norādīja asociācijas prezidente.

Kaķiem nepatīk, ja tualete atrodas blakus tā ēdināšanas vietai. Tai jābūt vismaz trīs metru attālumā. Vēl labāk, ja tā ir citā telpā.

Gadās, ka kaķiem ir izteikts teritorijas iezīmēšanas instinkts. “Ir viens “brīnumlīdzeklis” - runču kastrācija, kas ļoti mazina smaku un tieksmi teritoriju iezīmēt,” stāstīja “Ulubeles” vadītāja Džonsone.

Reizēm teritorijas iezīmēšanas instinktu ar kastrēšanu var tikai mazināt, nevis pilnībā izskaust. Ir gadījumi, kad izteikts teritorijas iezīmēšanas instinkts parādās kaķim dzīves laikā, jo saimnieki to pa vasaru no dzīvokļa ir pārveduši uz vasarnīcu vai lauku mājām.

“Mauriņam pāri ir pārgājusi pelīte, atnācis ezītis, varbūt kaimiņu kaķis pārstaigājis. Kaķim tas ir šoks, jo viņa teritorijā ir svešas smakas. Kā šīs smakas iznīdēt? Protams, iezīmējot teritoriju ar savu urīnu. Un to viņš dara arī pēc tam, kad ir atpakaļ savā dzīvesvietā. Ja mēs turam kaķi privātmājā un viņam visu laiku ir iespēja iziet ārā, tad viss ir kārtībā. Ja turat kaķi iekštelpās, tad viņam ārā nav jāiet staigāt,” skaidroja Klučniece.

Ja kaķim ir tīra tualete, nav veselības problēmu, tas ir kastrēts, tad problēma, iespējams, meklējama saimnieku un kaķa savstarpējā komunikācijā. “Kaķim ir kāds īpašs stress vai nepatika, vai kāds no jūsu ģimenes atšķirīgi izturas pret kaķi,” iemeslus minēja Džonsone. Reizēm kaķim dara pāri mazi bērni, raustot, neliekot tam mieru. Tad kaķis nokārtošanos ārpus kastītes var izmantot kā atriebību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt