Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Ministru prezidentu Māri Kučinski

Telefonintervija ar Lindu Pavļutu

Iedzīvotājus aicina novērtēt Latvijas dabas bagātības un meklēt dižkokus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Liela daļa Latvijas simtgades pasākumu aicina cilvēkus doties dabā un novērtēt Latvijas bagātības. Arī "LV100 dižošanās” akcijas ietvaros cilvēki ir aicināti doties ārā, iepazīt Latvijas dabas daudzveidību un palīdzēt atrast vēl nepazinātos Latvijas dižkokus.

Akcija "LV100 dižošanās” sākas otrdien, 27.jūnijā, un tāpat kā daudzas citas simtgades akcijas aicina apzināt Latvijas dabas vērtības. 

 

"LV100 dižošanās” akcijā tiek sagaidīta cilvēku aktivitāte dižkoku apzināšanā un iekartēšanā. "Dižkoki ir tie, kas stāsta Latvijas stāstu un stāstu par cilvēkiem, kas šos kokus ir stādījuši. Sagaidot simtgadi, tiešām vēlamies stāstīt šo stāstu no visiem aspektiem. Savukārt stāstu par šiem laikiem stāstīs 4.maijā gar Latvijas robežu iestādītie 100 ozoli," raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pavļuta. 

Lai piedalītos akcijā, cilvēkiem ir jādodas meklēt dižkoki, kuri vēl nav iekartēti, un to fotogrāfija kopā ar parametriem jāielādē dizosanas.lv100.lv mājaslapā. Mērījumus un atrašānās vietu var nodot arī Dabas aizsardzības pārvaldei, norādīja Pavļuta.

"Mērījumus var veikt ar visu, kas ir pie rokas, un tad aizbraukt mājās, tos sarēķināt un nosūtīt dizosanas.lv100.lv. Svarīgi atcerēties, ka stumbrs mērīt jāsāk apmēram 1,3 metru augstumā," Latvijas Radio norādīja simtgades biroja pārstāve Linda Pastare. Ieteicams arī nofotografēt stumbru, lapas un koka izskatu ainavā, lai varētu noteikt tā precīzu sugu.

Pārvaldes rīcībā jau esot Latvijas dižkoku reģistrs, kurā ir apzināti jau ap 5000 dižkoku, tomēr tiek lēsts, ka tā ir tikai ceturtā daļa no visiem dižkokiem. "Tāpēc cilvēku atbalsts ir ļoti vērtīgs, lai šos kokus iekartētu. Katru gadu daudzi dižkoki aiziet bojā un daudzi arī nāk klāt, tāpēc nepieciešams tos apzināt," stāstīja Pavļuta.

„Latvijas valsts simtgades programmas veidošanā piedalījušies vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku. Prieks, ka labprāt iesaistās ne tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī tautieši ārvalstīs, kas gatavi dāvināt savu laiku simtgades iniciatīvām. Piemēram, pirms gada radījām iniciatīvu „Simtgades burtnieks”, kuras ietvaros 224 diennaktīs jeb 5376 stundās jau pārrakstīti vairāk nekā 40 000 folkloras krātuves manuskripti. Daudzi iedzīvotāji vasarā atvaļinājumus izbauda Latvijā, tādēļ šogad aicinām ikvienu vērīgi ielūkoties mūsu dabas vērtībās, meklējot un kartējot dižkokus,” iesaistīties simtgades aktivitātēs mudina kultūras ministre Dace Melbārde.

Akcijas rīkotāji norāda, ka, pirms iziet dabā, "LV100 dižošanās” mājaslapā vajadzētu iepazīties ar informāciju par to, kur vislabāk atrast dižkokus. Var aizpildīt arī digitālo testu, lai noskaidrotu, kurš dižkoks atbilst cilvēka personībai un, iespējams, mudina iesaistīties.

Par Latvijas diženākajiem kokiem, kuri jau ir apzināti, vairāk var uzzināt Latvijas Radio stāstu sērijā “Latvijas diženākie koki”.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti