Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Kipra ver robežas pret Covid-19 vakcinētiem tūristiem

Rīta Panorāma

Turpinās sadursmes starp Izraēlas spēkiem un palestīniešiem

Aicina ziņot par invazīvajām sugām

Iedzīvotājus aicina internetā ziņot par invazīvajiem augiem un dzīvniekiem

Lai dotu iespēju ērtāk ziņot par novērotajām svešzemju sugām un iegūtu plašāku informāciju par invazīvo sugu atradnēm  Latvijā, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) projektā “LIFE-IP LatViaNature” tiešsaistē ir izveidojusi  Invazīvo sugu pārvaldnieku, informēja projekta pārstāve Vita Krieviņa.

Pārvaldnieks palīdzēs veicināt sabiedrības izpratni par invazīvajām sugām un ievākt datus par to izplatību.

Ikvienam interesentam pārvaldnieks ir pieejams interneta vietnē. Tajā iekļautas teju 50 sugas, ko zinātnieki atzinuši par invazīvām – svešzemju sugas, kas strauji vairojas un izplatās, apdraudot vietējās sugas un bioloģisko daudzveidību, un tāpēc ir nepieciešams apzināt šo sugu atradnes un ierobežot to izplatību.

Iedzīvotājiem vietne sniedz iespēju ar ilustrāciju un kodolīgu aprakstu palīdzību iepazīt un identificēt invazīvās augu un dzīvnieku sugas Latvijā. Faktu lapās sniegti sugu apraksti, to augšanas vai dzīvotņu apstākļu raksturojums, invāzijas ceļi, savukārt kartēs var iepazīties ar katras sugas jau apzināto izplatību Latvijā.

“LIFE-IP LatViaNature” invazīvo sugu eksperte Santa Rutkovska skaidroja, ka invazīvajām sugām ir postoša ietekme uz dabu: tās apdraud vietējās sugas, izmaina ekosistēmu funkcijas, rada ekonomiskus zaudējumus, piemēram, samazinot lauksaimniecības un meža zemes vērtību, un atsevišķas sugas ir arī bīstamas cilvēka veselībai. Invazīvās sugas ir atzītas par vienu no būtiskākajiem bioloģiskās daudzveidības apdraudējumiem pasaulē.

Dažas no Latvijā biežāk sastopamajām invazīvajām augu sugām ir Sosnovska latvānis (Heracleum sosnowskyi), puķu sprigane (Impatiens glandulifera), Kanādas zeltgalvīte (Solidago canadensis), vārpainā korinte (Amelanchier spicata), pīlādžlapu sorbārija (Sorbaria sorbifolia), ošlapu kļava (Acer negundo) un krokainā roze (Rosa rugosa) u. c.

Savukārt par invazīvām dzīvnieku sugām Latvijā atzītas, piemēram, Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris), jenotsuns (Nyctereutes procyonoides), no Tālajiem Austrumiem ieceļojusī zivs rotans (Perccottus glenii), Amerikas signālvēzis (Pacifastacus leniusculus), Ķīnas cimdiņkrabis (Eriocheir sinensis) u.c.

Ikviens ir aicināts iesniegt novērojumus un tādējādi dot savu ieguldījumu dabas vērtību saglabāšanā un atjaunošanā.

Ziņojumu sniegšana par invazīvo sugu novērojumiem ir ļoti vajadzīga un gaidīta – tā veicina agrīnu invazīvo sugu atklāšanu, kas ir būtiski efektīvā šo sugu pārvaldībā. 

Dati tiks izmantoti invazīvo sugu izplatības ierobežošanas pasākumu plānošanā un ieviešanā, sugu un biotopu apsaimniekošanā, zinātniskos pētījumos, kā arī dažādu ziņojumu un pārskatu sagatavošanā.

Lai iesniegtu novērojumu, vietnē jāatzīmē invazīvās sugas atradnes precīza atrašanās vieta kartē, tā jānofotografē un anketā jāaizpilda daži datu lauki. Iesniegtos novērojumus izskata un iespēju robežās pārbauda DAP speciālisti, nepieciešamības gadījumā piesaistot citus ekspertus. Apstiprinātās atradnes kļūst publiski pieejamas vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, un ar tām saistītie dati tiek uzkrāti valsts informācijas sistēmas dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”.

Visērtāk būs ziņot ar viedtālruni, kam ir interneta pieslēgums. Atliek augu vai dzīvnieku nobildēt, aizpildīt anketu un nosūtīt. Atrašanās koordinātas nolasīsies automātiski. Ja interneta telefonā nav, tad pēc pastaigas var aiziet mājās, apsēsties pie datora un kartē pašam atzīmēt konkrēto atrašanās vietu.

"Sākumā es aicinātu iepazīties ar šo rīku. Tur ir faktu lapas par invazīvajiem augiem un dzīvniekiem, īss raksturojums un arī attēli klāt, lai var atpazīt. Ejot dabā, ja jūs redzat kaut ko šādu, fotografējiet, verat vaļā šo rīku. Ir ļoti vienkārši aizpildīt anketu un viss ir darīts," Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" skaidroja "LIFE-IP LatViaNature" Invazīvo sugu eksperte Santa Rutkovska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt