Iedzīvotāji un uzņēmumi aizvien biežāk izvēlas Ziemassvētku eglītes neatstāt pie atkritumu tvertnēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Katru gadu janvārī pie daudzdzīvokļu mājām parādās diezgan bēdīgs skats - tādi kā Ziemassvētku eglīšu kapiņi. Vieni eglīti, protams, mākslīgo, ieliek skapī līdz nākamajam gadam, citi dedzina krāsnī, savukārt daļa iedzīvotāju to izmet atkritumos.

Kad svētki nosvinēti, jāsāk domāt, kur civilizēti var atstāt savu Ziemassvētku eglīti. Vienkāršākais, protams, aiznest uz konteineru pie pārējiem atkritumiem, bet diez ko humāni un pieklājīgi pret svētku rotu tas nav.

LTV raidījums "Vides fakti" internetā uzgāja kādu diezgan interesentu pēcsvētku piedāvājumu – nosūtīt savu egliti uz "Eglīšu debesīm" - piesaki pakalpojumu, samaksā piecus eiro un tavai eglītei atbrauks pakaļ.

"Mēs redzējām, kā eglītes mētājās pie atkritumu vietām. Skaidrs, ka tā ir ilggadēja problēma. Savā ziņā – jā, tas ir bizness, bet mēs rūpējamies par pilsētvidi, otrām kārtām – ar nosaukumu "Eglīšu debesis" mēs varam dot jaunajai  paaudzei  ticēt ne tikai Ziemassvētku vecitim un Lieldienu zaķim, bet rūpēties par to – savā ziņā otrreizēju pārstrādi – tātad "Eglīšu debesis" bērniem ir savs stāsts, ka šīs egles var nonākt debesīs, nevis metam no devītā stāva loga un atstājam pie atkritumu  konteinera," stāsta projekta "Eglīšu debesis" līdzautors Toms Barons-Lūķis:

"Mums ir klienti, kas veic maksājumu ar sms, ir daļa, kas veic ar bankas pārskaitījumu, visa informācija nāk uz e-pastu. Un tad sazināmies ar cilvēkiem. Šogad projekts ir guvis ļoti lielu atsaucību – arī valsts iestāžu vidū. Šī ir no Ārlietu ministrijas. Mums tas bija liels gods braukt viņai pakaļ. Nebijām domājuši, ka atsaucība būs tik liela no privātpersonām, bet tikpat liela tā ir arī no uzņēmumiem."

Savu eglīti uz "Eglīšu debesīm" var nosūtīt jebkurš Rīgas vai Pierīgas iedzīvotājs vai uzņēmums. Nobirušās skaistules tiek pārstrādātas. "Pagājušo gadu mēs viņas vedām uz pārstrādi, kur taisa mulču, bet šogad – mēs paši liekam Slokas ielas teritorijā, un kad projekts beigsies, mēs paši ar šķeldotāju pārstrādāsim un dosim, lai tas kalpotu kā mēslojums jaunu eglīšu audzēšanā un kaut kam jaunam," skaidro Toms Barons-Lūķis.

Šī gada sākumā projekta profils sociālajā tīklā "Facebook" ir skatīts vairāk nekā 173 000 reižu, kas pierāda, ka šāds, sociāli labs projekts ir guvis lielu sabiedrības interesi. "Mēs dosimies uz "Latvijas Valsts mežiem", lai kopīgiem spēkiem to varētu apvienot ar jaunu egļu stādīšanu. Tas nav bizness, tas ir process, kas sagādā prieku, komunikāciju ar tautu. Šeit neviens miljonus nepelna," piebilst Toms.

LTV raidījums "Vides fakti" noskaidroja, ka arī citos reģionos iespējams nodot savu svētku rotu, neizmetot neglīti pie atkritumu konteineriem.

"Viens no lielākajiem Valmieras namu apsaimniekotājiem pie saviem īpašumiem uzstādījis īpašas sētiņas, kurās ir iespējams novietot nevajadzīgās eglītes. Valmieras pilsētas eko laukumos atkritumu apsaimniekotājs piedāvā bez maksas nodot nevajadzīgās eglītes. Eglītes tālāk tiek sašķeldotas, novietotas kompostā un vēlāk tiks izmantotas pārklājumam atkritumu krātuvei.

Pilsētas galvenajai eglei tiek piešķirta īpaša palīdzības misija - pēc egles novākšanas tās sažāģētais stumbrs  tiks nodots kādai no Valmiera ģimenēm kā malka apkurei," skaidro Vamieras pilsētas pašvaldības pārstāve Līga Bieziņa.

"Mums Ventspilī ir tā, ka viena paliek augoša – tur tiek noņemti dekori. Viena eglīte mums ir mākslīgā, kas ir Pārventas centrā. Un pārējās eglītes ir no meža vestās. Lielās egles tiek atzarotas, nepieciešamības gadījumā zari tiek izmantoti kaut kur apstādījumu piesegšanai, un stumbri tiek sazāģēti malkā," pastāstīja Venstpils domes komunālās pārvaldes direktora vietnieks Edgars Puriņš.

Tādējādi tiek rasta iespēja civilizētā veidā atvadīties no Ziemassvētku krāšņās rotas. Iedzīvotājiem atliek izvēlēties, kā realizēt izrādīt cieņu Ziemassvētku skaistulei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti