Stāsti

Latvijā pirmo reizi atklāts bīstamais zirgkastaņu bakteriālais vēzis

Stāsti

Arvien biežāk zagļi piesavinās ārstu recepšu veidlapas

Mājsaimniecības visā Latvijā aicina iesaistīties radona gāzes mērījumos

Iedzīvotāji radona bezmaksas mērījumiem mājoklī var pieteikties līdz 11.martam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valsts vides dienests (VVD) radona gāzes bezmaksas mērījumiem mājoklī iedzīvotājus aicina pieteikties līdz 11.martam. Projektā gan aicinātas iesaistīties tikai tās mājsaimniecības, kurās speciālas mērierīces iespējams izvietot ēkas pirmajā stāvā vai puspagrabā.

Latvijā līdz 2018. gadam plānots noskaidrot radona gāzes koncentrāciju dzīvojamās ēkās un ūdenī. Atšķirībā no citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā nav pētījumu un ziņu par to, cik lielu starojumu iedzīvotāji saņem no radona gāzes.

Mērījumus dzīvojamās ēkās veiks VVD, talkā aicinot brīvprātīgos iedzīvotājus, kam izdalīs speciālas mērierīces.

"Mērījumu veikšanas ilgums ir līdz decembrim. Tas nozīmē, ka šie detektori mājsaimniecībā stāvēs ilgu laika periodu. Un kopumā ir plānots izpētīt ap 500 mājokļu un tas ir 1000 detektoru. Katram iedzīvotājam tiks iedoti divi detektori," sacīja VVD Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska.

Pēc viņas teiktā, pieteikties mērījumu veikšanai iespējams līdz 11.martam, un to var izdarīt, aizpildot VVD mājaslapā pieejamu elektronisku anketu. Tāpat būt jāparaksta apliecinājums par dalību projektā un tiks izsniegta instrucija, lai cilvēki zinātu, kā šie detektori ir jāizvieto.

Radona gāze ir viens no biežāk sastopamajiem dabiskajiem starojuma avotiem, kas ietekmē cilvēkus ik dienu. Radons ir bez krāsas un smaržas, smagāks par gaisu. Viens no galvenajiem radona gāzes avotiem ir zemes dzīles, derīgie izrakteņi, īpaši urāns.

Radons mājokļos iekļūst pamatā caur plaisām, ēku konstrukciju savienojumiem vai plaisām ap caurulēm, tāpat to var konstatēt arī būvmateriālos.

Pētījuma galvenais mērķis ir noteikt radona ietekmi tieši uz cilvēka veselību ,norāda Rīgas Stradiņa Universitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece Jeļena Reste.

"Ir izpētīts, ka radons pieder pie kancegorēnām vielām, un ir pierādīts, ka tas var cilvēkiem izraisīt plaušu ļaundabīgos audzējus. (..) Tāpēc tas ir ļoti svarīgi - novērtēt radona līmeni vidē, lai zinātu, cik liels risks civēkam varētu būt," teica Reste.

Latvijas Valsts ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone skaidro, ka paralēli centrs veiks radona koncentrācijas mērījumus dzeramajā ūdenī.

"Ir plānots, ka projekta laikā tiks apsekoti ap 160 dzeramā ūdens piegādes objekti. Un izvēlēti tika tie objekti, kam 2015.gadā diennakts vidējais piegādes daudzums bija 100 kubikmetri. Un ir jau uzsākta paraugu ņemšana un arī analīze," teica Jantone, norādot, ka pirmie rezultāti Talsu un Jelgavas apkārtnē pārsniegumus nav uzrādījuši.

Ūdens paraugu ievākšana turpināsies līdz oktobrim, kad datus apkopos un publicēs centra mājas lapā. Abu pētījumu rezultāti kalpošot par pamatu ieteikumiem radona līmeņa kontrolei ēkās un dzeramajā ūdenī, kā arī pasākumiem, lai to mazinātu, kur tas paaugstināts.

Projektu finansē Starptautiskā atomenerģijas aģentūra.

Pēc piektdien izskanējušā aicinājums vienas dienas laikā bezmaksas radona testam pieteikti 420 mājokļi, tajā skaitā arī 201 viensēta, informē VVD. Projektam aktīvāk piesakās iedzīvotāji no Pierīgas, Jelgavas un Valmieras apkārtnes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti