Dzimtmisas pamatskola atrodas vecākajā koka muižā Zemgalē, kam apkārt plešas četru hektāru liels parks, tāpēc pievienošanās ekoskolu saimei, kas Latvijā jau sasniegusi gandrīz 200, bijusi tikai pašsaprotama.
"Latvijas laukos skolām ir jābūt eko saimē. Mēs mācām jaunās paudzes cilvēkus, kā šķirot atkritumus, kā saglabāt savu mazo Latviju. Neiznīcināt, bet saglabāt," stāsta skolotāja, pasākuma organizatore Iveta Salgrāve.
Aktīvie dzimtmisnieki iedibinājuši arī Koku dienas tradīciju, uz kuru kā allaž sabraukuši ekoskolas draugi no visas Latvijas, līdzi ņemot katrs vienu kociņu. Tā sešu gadu laikā, kopš notiek Koku dienas, purvainā pļaviņa mazpamazām kļūst par Koku dienas dalībnieku parku.
"Pirmajā gadā mēs atvedām no Ungurmuižas parka ozolu un iestādījām šeit. Un šoreiz mums ir interesanta tā sauktā korķu viļķa lazda. Dekoratīvais koks. Kāds būs, nezinām vēl arī paši," atzīst Stalbes vidusskolas ekoskolas koordinatore Māra Buša.
Lai diena būtu aizvadīta gan patīkami, gan lietderīgi, komandas piedalās arī konkursā-stafetē ar deviņiem uzdevumiem. Kādā no tiem jātrisina krustvārdu mīkla par kokiem angļu valodā, citā tiek pārbaudītas latviešu valodas gramatikas zināšanas. Neizpaliek arī dažādi uzdevumi, kas gan vieno komandas garu, gan pārbauda līdzsvara izjūtu un veiklību
Ekoskolu kustība Latvijā aizsākās 2003.gadā, un šogad ekoskolas vārdu nes 11% no visām skolām.