Gigantisko pandu skaits pieaug; apdraudēto sugu sarakstā iekļauj austrumu gorillas

Gigantiskās pandas vairs nav apdraudēta suga, jo pēdējās desmitgadēs centieni palielināt šo dzīvnieku īpatņu skaitu ir vainagojušies panākumiem, taču malumedniecības dēļ šajā sarakstā ir iekļautas austrumu gorillas, raksta BBC.

Līdz ar to pandu populācijas statuss no „apdraudētas” ir kļuvis par „neaizsargātu”. Dzīvnieku skaitu izdevies palielināt ar Ķīnas pūlēm, kas gigantisko pandu uzskata par savu nacionālo dzīvnieku. Lēsts, ka pašreiz pasaulē ir 1864 pieaugušu īpatņu, savukārt kopā ar mazuļiem gigantisko pandu skaits ir sasniedzis pat 2060.

„Plaša mēroga nacionālais pārskats liecina, ka iepriekš novērotais populācijas kritums ir pārtraukts, un populācija ir sākusi augt,” teikts Starptautiskās Dabas saglabāšanas savienības ziņojumā.

Taču pozitīvās izmaiņas var būt īslaicīgas. Starptautiskā Dabas saglabāšanas savienība akcentē, ka klimata pārmaiņu dēļ tuvākajos 80 gados var izzust pandu iecienītā vide - bambusu audzes. Līdz ar to, „lai aizsargātu šo īpašo sugu, ļoti svarīga ir efektīva mežu aizsardzība, kas ierobežotu pastāvošos draudus”.

Vienlaikus gan ir saņemtas arī sliktas ziņas: pasaulē lielākais primāts – austrumu gorilla – ir atzīta par „apdraudētu” sugu.

Malumedniecības dēļ austrumu gorillu skaits ir sarucis vien līdz 5000 visā pasaulē.

Līdz ar to četras no sešām planētas lielo pērtiķu sugām ir apdraudētas – austrumu gorilla, rietumu gorilla, Sumatras orangutāns un Borneo orangutāns.

Pēdējās divās desmitgadēs austrumu gorillu skaits ir samazinājies vairāk nekā par 70%.

Starptautiskās Dabas saglabāšanas savienības Sarkanajā sarakstā ir iekļautas 82 954 augu un dzīvnieku sugas, kas nozīmē, ka tie ir aizsargājami. Gandrīz trešdaļa – 23 928 – ir atzītas par apdraudētām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti