Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Māksliniece Ieva Bondare sava dalmācieša plankumus vispirms uzmālē gleznā!

Kas ir gaisa trose sunim un kā to izgatavot pašiem?

Gaisa trose – viens no veidiem, kā sunim apgūt iešanu pie pavadas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kristīne un Varis bija ilgi sapņojuši, kā viņi kopā ar suni brīvdienu rītos eleganti un skaisti kopā dosies pastaigās. Taču suns Pūpols uzvedas pavisam citādi – pie pavadas suns iet neprot, saimniekiem neklausa, un, atstāts sētā, mūk projām. Kamēr norit apmācības, suņa uzturēšanos pagalmā jānodrošina bez riska aizbēgt, un šajā ziņā var palīdzēt gaisa trose, Latvijas Televīzijas raidījumā "Ķepa uz sirds" sacīja kinologs Ivo Svenne.

Ģimene ļoti vēlas, lai ar suni izdotos mierīgas pastaigas. Tā kā Pūpolam ir gads un septiņi mēneši, cerību, ka suns pieaugs un pats paliks prātīgāks, vairs nav. Kristīne un Varis ir mēģinājuši Pūpolu mācīt paši, taču rezultāti nav iepriecinoši.

Barība nedrīkst būt pieejama visu laiku

Pirmā kļūda, ko pamana kinologs ir tas, ka Pūpolam visu laiku ir pieejams ēdiens. Tas izskaidro, kāpēc sunim nav  vēlmes mācīties un klausīt saimniekus. Nekādas balvas par paklausību taču nebūs.

Tieši no šī it kā sīkuma veidojas lielā problēma. Viegli pieejams ēdiens pilnībā maina suņa pasaules uztveri. Pūpols domā, ka barība rodas pati no sevis, un neredz tās sagādāšanā saimnieka lomu. Tāpēc viņš neatzīst saimnieku par vadoni.

Saimniekam jānosaka robežas

Vēl viens aspekts, kas traucē Pūpolam koncentrēties un viņš izmanto ikvienu brīdi, lai bēgtu prom, ir tas, ka suns nav kastrēts.

Ivo Svenne uzsvēra, ka nevienam sunim nav sirdsapziņas, godaprāta un nekādas pienākuma apziņas – suns ir bara dzīvnieks un tam vajadzīgs noteikt robežas un hierarhiju.

Iešana pie pavadas ir pirmā lieta, kas jāapgūst. Saimnieks apstājas un aptur kustību, ja suns sāk vilkt pavadu. Sunim ir jāsaprot, ka pilnīgi visu – kustības sākšanu, virzienu, ātrumu – nosaka saimnieks.

Gaisa troses izveidošana

Kamēr suņa apmācība turpinās, suņa uzturēšanos pagalmā jānodrošina bez riska aizbēgt, tāpēc kinologs ieteica izveidot gaisa trosi.

Lai gaisa trose funkcionētu, nepieciešams atrast divus objektus, starp kuriem šī trose tiks novilkta. Šajā gadījumā tie ir divi koki. Svarīgi, lai suņa pārvietošanās perimetrs būtu gluds, bez dobēm vai šķēršļiem, kur suņa pavada var sapīties.

Gaisa trosei nepieciešama vidēji 20 metrus gara trose, griezulītis, kas novērš siksnas savīšanos, un karabīne, kur piestiprināsim pavadu. Vajadzīgs arī ritenītis, kas slīdēs pa trosi. Visas šīs detaļas var iegādāties jebkurā celtniecības veikalā.

Eksperts savienojuma vietā ievietoja arī dēlīšus, kas novērsīs troses iegraušanos kokā.

Dažās minūtēs viss ir gatavs – sunim gaisa trosē jābūt iespēja brīvi kustēties pa perimetru turp un atpakaļ.

Pie gaisa troses suns gan ir jāpieradina. Sākumā viņu pavadā ved saimnieki.

Pēc tam Pūpolam ļauj staigāt pašam blakus saimniekam. Pūpols diezgan ātri apguvis jauno situāciju un gaisa trosi neuztver kā sodu vai cietumu.

Kinologs norādīja – ja saimnieki atgūs savu kā līderu vietu suņa acīs, tad nekādas problēmas ar suņa uzvedību nebūs ne pagalmā, ne pastaigās pa smalkākajām pilsētas ielām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti