4. studija

Kāpēc Mārupē pirmklasnieks nevar mācīties skolā, kura ir vistuvāk mājām?

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc ir svarīgi iziet pļavā un saskaitīt gaiļbiksītes?

Gaiļbiksītes – augs «dabas veselības» mērīšanai. Aicina palīdzēt to skaitīt

Lai gan laikapstākļi par tādu kārtīgu un siltu pavasari īsti neliecina, viss jau ir lekni sazaļojis, saplaucis un saziedējis, tāpēc pienācis īstais laiks palīdzēt zinātniekiem un meklēt gaiļbiksītes, kuras, kā skaidroja Latvijas Dabas fonda eksperte Rūta Sniedze-Krelatova, var norādīt uz kopējo "dabas veselību".

Sniedze-Krelatova, vaicāta, kādēļ notiek gaiļbiksīšu skaitīšana un kādēļ tas ir svarīgi, norādīja: "Gaiļbiksītes mēs Latvijā skaitām jau trešo gadu. Sāka to darīt Tartu zinātnieki. Viņi sāka šo akciju, jo gaiļbiksīte ir ļoti labi atpazīstama suga. Tā ir kolosāla suga tāpēc, ka viņa ir attīstījusi divas zieda formas."

Sniedze-Krelatova norādīja – ja paskatāmies iekšā ziedā, varam redzēt, ka daļā ziedu ir pušķītis, zvaigznīte – tie ir putekšņmaciņi, bet daļā – kā punktiņš, irbulītis.

Tās ir divas gaiļbiksīšu formas.

Piemēram, ir "gaiļbiksīšu puisīši", un tiem zieda iekšpusē būs putekšņmaciņi, un ir "gaiļbiksīšu meitenes", kurām zieda iekšienē būs irbulītis, bez putekšņmaciņa. Teorētiski gaiļbiksīte var apputeksnēties pati, bet sugas cenšas izvairīties no pašapputes, lai saņemtu citu ģenētisko materiālu un tādējādi veidotos dažādība.

Eksperte norādīja: "Dabā mēs gribam, protams, līdzsvaru. Mēs gribam, lai ir tas 50 uz 50."

Tieši šis augs var palīdzēt noteikt kopējo "dabas veselību". 

"Gaiļbiksīte ir paraugsuga, kurai mēs varam skaitīt šīs ziedu formas. Ja gaiļbiksītei viss ir labi, tad īstenībā kaut kāds balanss mums ir! Ja mēs redzam, ka gaiļbiksītei, kura nav tik jutīga, jau parādās kaut kādas novirzes, tad tas ir ļoti spēcīgs signāls mums pašiem, ka ar ekosistēmu kaut kas sāk iet šreijā," skaidroja botāniķe.

Viņa norādīja, ka pērn visā Eiropā gaiļbiksīšu skaitīšanas akcijā veikti gandrīz 400 000 novērojumu un bija redzami skaidri signāli – gaiļbiksīšu populācijas pie pilsētām ir mazskaitlīgākas, un tur ir lielāka nobīde no 50/50 proporcijas.

Kas jādara, lai palīdzētu iegūt nepieciešamos gaiļbiksīšu datus?

Vispirms jāatrod pļava, kurā tās aug, jāatver vietne gailbiksite.lv un jāaizpilda nepieciešamie dati, kuri vēlāk jānosūta, un tie nonāks tieši pie Tartu zinātniekiem, kuri ir gaiļbiksīšu skaitīšanas aizsācēji.

Eksperte paskaidroja, ka jāatzīmē vai nu S tips – tas ir tas, kuram ir redzami putekšņu maciņi, kurš vairāk izskatās pēc puisīša, un L tips, kuram ir auglenīca jeb irbulītis bez pušķīša, viens punktiņš galā.

Anketā jāatzīmē tās ziedu formas, kuras atrastajā pļavā ir sastopamas, un būs pietiekami ar 100 gaiļbiksīšu atzīmēšanu. Kā balvu par labi padarītu darbu beigās var ievākt gaiļbiksīšu tēju, kas ne tikai labi garšo, bet ir arī veselīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt