Sadaļas Sadaļas

Labrīt

Brīvība lietot mobilo telefonu ārzemēs kā mājās tiks ierobežota līdz 90 dienām gadā

Labrīt

Knutam Skujeniekam - 80: Guntars Godiņš un Skujenieka polifonija

RTU jaunie pētnieki izveido peldošo dārzu

FOTO: Zunda kanālā izmēģina ūdeni attīrošos peldošos dārzus

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) šovasar notika starptautiskā produktu izstrādes vasaras skola, kuras laikā jaunie pētnieki radīja jaunus risinājumus vides problēmām un inženiertehniskajiem izaicinājumiem zaļo tehnoloģiju jomā. Viens no tādiem projektiem ir peldošie dārzi, kas var kalpot arī kā ūdens attīrīšanas konstrukcijas. Ideju turpmāk plāno attīstīt arhitekti sadarbojoties ar citu fakultāšu pētniekiem.

RTU vasaras skolā viens no tapušajiem projektiem ir peldošo dārzu prototips, kas šobrīd ievietots Zunda kanālā. Vizuāli dārzs izskatās pēc trīs dobēm koka karkasā, kuras atrodas nevis tradicionāli uz zemes, bet gan peld virs ūdens. Peldošo dārzu platformas ir tikai šī projekta redzamā daļa, jo zem ūdens atrodas konstrukcija, kas palīdz arī attīrīt piesārņoto upes ūdeni.

Projekta pārstāvis, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes docents Egons Bērziņš stāsta, ka šādās dobēs var stādīt, ko katrs vēlas. Šajā ūdens dārza piemērā redzamas samtenes, bet bijuši arī stādi, kas atrodami teju katrā mazdārziņā.

“Zem ūdens uztaisīja ūdens attīrīšanas ietaisi, kas attīrīja mehāniski. Parastā mehāniskā attīrīšana, ka liekam dažādus šķēršļus,” stāsta Bērziņš. Viņš atzīst, ka piesārņojuma attīrīšana šajā prototipā nav ļoti efektīva.

Taču Bērziņa ieskatā ar šo risinājumu varētu aizsākt videi draudzīgu peldošo pilsētas dārzu konstrukciju izstrādi, kas tiks tālāk attīstīta, sadarbojoties ar RTU pētniekiem.

Peldošo dārzu projektu cer attīstīt gan Zunda kanālmalā, gan citviet Rīgā. Par piemēru arhitekts min Lucavsalu: “Mēs rosinām likt gar pašu malu Lucavsalā peldošos dārziņus. Kad viņi sāks sacensties savā starpā, kam ir smukāks tas mazais dārziņš, tā varētu būt par tādu kustību, kas šo šķērsgriezumu (lielākā daļa ir aizaugusi) padarītu redzamu un ar kaut ko īpašu. Tā varētu kļūt par Rīgas tradīciju, iesaistot kopienas.”

Arī kopumā Zunda kanālā, kas cita starpā atrodas starp divām arhitektūras skolām, eksperti kopīgi ar kādu privātīpašnieku jau trīs gadus palēnām attīsta vīziju par krasta malu sakopšanu un pieejamību dažādiem projektiem.

RTU Vasaras skolā izveidotais nelielais peldošo dārzu projekta prototips apskatāms Zunda kanālā pie Zunda dārza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt