FOTO: No Papes dabas parka izved padomju armijas pamestās riepas

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) rīkotajās talkās Papes dabas parkā savāktas vairāk nekā 100 tonnas padomju armijas pamesto riepu, kas šonedēļ izvestas no aizsargājamās teritorijas un nodotas utilizācijai. Taču dabas parkā piesārņojums vēl ir palicis un, iesaistot plašākus resursus, jāmeklē risinājumi turpmākai sanācijai, informē DAP.

Liela daļa no riepām bija nogrimušas ezerā un apaugušas ar ūdensaugiem, kā arī daļa no tām - novietotas netālu no ezera atklātā meža ielokā. Daudzām no tām cauri bija izaugušas niedres, krūmi un pat koki, kas liecina par to atrašanos vienā vietā daudzu gadu garumā.

Piesārņojums teritorijā, kurā atrodas Papes dabas parks, radās padomju gados, kad armija no riepām šeit būvēja mērķus un maketus, ko izmantoja mācībās un tā arī pameta dabā. DAP pērn pēc ezera pārņemšanas savā pārziņā sāka meklēt risinājumus riepu izvākšanai.

Privātīpašums, kurā atrodas daļa no riepām, pieder pensionētai skolotāja, kura vairākkārtīgi ir vērsusies Valsts vides dienestā, DAP un Rucavas novada pašvaldībā ar lūgumu palīdzēt novākt riepas, jo viņas rīcībā nav tādu līdzekļu, lai šo darbu veiktu.

"Diemžēl arī pēc talkām dabas parkā piesārņojums vēl ir palicis un, piesaistot daudz plašākus resursus, jādomā, kā teritoriju sakopt.

Armijas atkritumu vākšana nav Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevums, taču, rūpējoties par dabas teritoriju sakoptību un vides tīrību, uzņēmāmies iniciatīvu iesākt darbus," pauž DAP ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

DAP ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne
00:00 / 01:02
Lejuplādēt
Talkās ar cilvēku roku spēku un mazās tehnikas vienību iesaisti no ezera piekrastes, niedrēm, krūmiem un meža izvilktas apmēram 1300 smagās tehnikas un aviācijas riepas, kuras šonedēļ uzņēmums "Eko Kurzeme" aizveda utilizācijai.

 

"Mēs apsekojām teritoriju. Citviet arī ir riepu koncentrācija pa divām, pa trim, pa četrām. Protams, tur nevar piekļūt ar nekādu tehniku. Būtu jāizripina tās ārā līdz kādam ceļam. Vēl mēs novembrī, kad tiešām visas lapas nobirs, taisīsim dronu lidojumus un mēģināsim saskatīt no augšas, vai tas krasts ar tiem niedrājiem ir ar riepām citviet arī piesārņots, vai nav," sacīja DAP ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne.

Dabas parka "Pape" teritorijā atrodas unikālas dabas ekosistēmas, skaistas ainavas un interesantas apskates vietas: Baltijas jūras piekraste ar kāpām, Papes ezers, Nidas augstais purvs, savvaļas zirgi un tauri, kuri nogana Latvijā reti sastopamās dabiskās palieņu pļavas. Starp Papes ezeru un jūru ir viena no lielākajām putnu migrācijas vietām Latvijā (Baltās – Baltijas jūras putnu ceļš). Rudeņos šeit darbojas vienīgā caurceļojošo putnu novērošanas stacija Latvijā, kur ornitologi uzskaita un gredzeno gājputnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt