Etiopijā cilvēki cenšas sadzīvot ar vilkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Etiopijas ziemeļos esošie Simiena kalni sniedzas vairāk nekā trīs tūkstošus metru virs jūras līmeņa un rada elpu aizraujošus skatus. Kalnus aptver aizsargāts nacionālās dabas parks, kurā vienkopus mēģina sadzīvot gan cilvēki, gan vilki.

Etiopijas vilki dzīvo dabas parka dziļajās ielejās un ikdienā slēpjas no cilvēku acīm. Tos var ieraudzīt tikai īsi pēc saullēkta vai pirms saulrieta. Šī vilku suga izmirst, jo aizsargātās dabas parka  teritorijas apdzīvo pārāk daudz cilvēku, kas aizskar dzīvnieku dabisko apkārtni, nodarbojoties ar lauksaimniecību. Šobrīd vilku skaits visā valstī nepārsniedz 500.

"Lai būtiski samazinātu cilvēku populāciju, kas dzīvo parka aizsargātajā teritorijā, mēs esam veiksmīgi pārvietojuši Giči ciema iedzīvotājus. Iedzīvotāji brīvprātīgi pārcēluši savu iedzīvi uz kādu parka tuvumā esošo pilsētu, par to no valdības katrs saņemot 250 kvadrātmetru lielu zemes gabalu.

Tagad šie cilvēki dzīvo labākos apstākļos," teica Simiena nacionālā dabas parka direktors Maru Bidgelens.

Parka ieskautajā Giči ciemā agrāk bija vairāk nekā 400 mājsaimniecību, bet tagad nav palikusi neviena, jo cilvēki pārvietoti. Vietējā valdība par to pārvietotajiem iedzīvotājiem ir sniegusi kompensācijas gan naudas, gan zemes izteiksmē.

Daudzi lauksaimnieki ar piedāvājumu gan neesot apmierināti, jo gribot vairāk zemes.

Lai jautājumu risinātu, regulāri notiek parka iedzīvotāju un valdības pārstāvju sapulces. Taču ir arī ciema iedzīvotāji, kas ir optimistiski par parka un apdraudēto sugu nākotni.

"Mēs vienojāmies, ka visi aizsargāsim parku no jebkā slikta. Mēs prasījām valdībai, lai turpina mūs atbalstīt arī nākotnē, lai nākamā paaudze zinātu, ka nevajag izdarīt spiedienu uz parku. Mēs gribam, lai mūsu bērni pārstāj nodarboties ar lauksaimniecību un attīstība notiek labākā virzienā, kas neskar parku," saka dabas parka iemītnieks Zezo Adugna.

Etiopiešu vilki ir uz pusi vieglāki par viņu pelēkajiem Ziemeļamerikas un Eiropas radiniekiem, no kuriem tie ir cēlušies pēdējā ledus laikmetā laikā pirms aptuveni 100 000 gadu.

Parks, ko viņi apdzīvo, ir iekļauts UNESCO apdraudētā mantojuma sarakstā jau vairāk nekā 20 gadus.

1991. gadā vilku populācija gandrīz tika iznīcināta trakumsērgas dēļ. Pēdējos trīs gados vilki ir cietuši arī no suņu mēra, sausuma un cilvēku saimniekošanas. Lai šī neparastā vilku suga neizzustu, parka darbinieki centīsies tos pavairot, kā arī turpinās pārvietot parka iedzīvotājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti