Dienas ziņas

Prioritāro grupu pacientus vakcinēs brīvās rindas kārtībā

Dienas ziņas

Kūtri izmanto iespēju vakcinēties

Ērces jau pamodušās

Ērces šogad modušās vēlāk nekā pērn

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Laikapstākļiem kļūstot siltākiem, dabā manītas jau pirmās ērces. Pētnieki gan atzīst, salīdzinājumā ar aizvadīto gadu, kad pirmā ērces manītas tika jau janvāra sākumā, šogad tās modušās vēlāk. 

Tīnūžnieki Mareks un Inese saviem četrkājainajiem draugiem pirmās ērces šajā sezonā pamanīja jau marta sākumā.

"Mēs bijām, protams, par to pārsteigti un steidzām iepirkt aizsardzības līdzekļus, jo pagājušosezon mums bija rūgta pieredze ar šo, ka mēs nokavējām, neiegādājāmies laicīgi suņiem siksniņas un vienam sunim mēs vienā reizē nolasījām 30 ērces," stāsta Tīnūžu iedzīvotājs Mareks Auziņš 

"Pašiem nav, mēs esam potējušies visa ģimene. Mums tas gājis secen," piebilst Tīnūžu iedzīvotāja Inese Auziņa.

Speciālisti atzīst, ērču sezona Latvijā patiešām ir sākusies. Un iedzīvotājiem ir jābūt vērīgiem, uzturoties dabā. Un jāievēro drošības pasākumi, lai ērces nepiesūktos. Jo īpaši ir jāizvairās no teritorijām, kur ataugusi garāka zāle. Jo, kā izrādās, šeit ērcēm patīk uzturēties visvairāk. 

Latvijas Universitātes kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis norāda, šogad ziemai ieilgstot, ērces modušās vēlāk.

"Katru reizi, kad temperatūras teiksim +5 grādi un augstāk, jāuzmanās, jo tas ir tas slieksnis, kad viņas kļūst aktīvas. Lien pa zāli augšā un gaida upuri, " skaidro Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes pētnieks Voldemārs Spuņģis.

Ērču aktivitāti pētnieks šogad neprognozē lielāku kā aizvadītajā gadā, bet uzmanību vērš uz ērču sugu, kas pēdējos gados īpaši savairojusies Latvijā.  

"Jaunā ērce, kas pie mums ienākusi, tā ir ornamentētā pļavērce, viņa ļoti strauji Latvijā izplatās un populācijas lielums ir ārkārtīgi liels vietām," uzsver Spuņģis.

"Tā arī pieķeras suņiem un citiem mājdzīvniekiem. Un tāpēc arī īpaši svarīgi ne tikai sev pielāgot apgērbu, potīšu rajonu īpaši, bet arī mājdzīvniekus izķemmēt pēc tam, lai pasargātu. Vai arī pie pirmām slimību pazīmēm noteikti gan pašiem, gan arī mājdzīvniekiem griezties pie ārsta," norāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Antra Bormane.

Ērču monitoringu Latvijā veic SPKC un šogad plānots to uzsākt aprīļa izskaņā. 

"Pašreiz būtu kādi nu daži eksemplāri, bet nu tad varētu pateikt, kad būs pacēlums. Droši vien būs līdzīgi kā citus gadus, kad bija varbūt līdzīga ziema. Tas varētu būt maijā, maija vidū vai maija beigās," prognozē Bormane. 

Šogad vēl nav reģistrēts ērču encefalīta vai Laima slimības saslimšanas gadījums. Bet Infektologijas centrā veiktas jau pirmās ērču izmeklēšanas. Speciālisti atgādina, būtiskākais profilakses pasākums, lai sevi pasargātu no saslimšanas,  ir vakcinācija. Latvjiā ērču poti pilnā apmērā valsts apmaksā bērniem vecumā no viena gada līdz 18 gadiem, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā vai bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti