Energoefektivitātes centrs: Katrs varētu ietaupīt vismaz 10% elektrības

Katra Latvijas mājsaimniecība varētu ietaupīt vismaz 10% elektrības, šādu viedokli intervijā Latvijas Radio pauda valsts AS "Latvenergo" Energoefektivitātes centra vadītāja Biruta Ģine.

Jautāta, cik daudz elektrības Latvijas mājsaimniecības patērē lieki, Ģine norādīja: "Droši var teikt, ka 10% varētu ietaupīt katrs, tikai saprātīgāk lietojot [elektrību]," teica centra vadītāja.

Viņa norādīja – ja cilvēks ir apņēmies taupīt elektrību, tad vispirms būtu jāskatās televizora virzienā.

"Jo bieži ir tā, ka cilvēks nezina, vai televizors daudz tērē vai maz," teica Ģine.

Centra vadītāja norādīja, ka jauni, nesen iegādāti televizori varētu patērēt mazāk elektrību nekā vairākus gadus iepriekš iegādātie. Pēc televizora būtu jāskatās ūdens vārāmās elektriskās tējkannas virzienā.

"Jautājums, cik ūdens mēs ielejam un cik vajag. Mēs bērniem mācām, ka vienmēr ir viena atbilde – jāielej un jāvāra tik, cik ir vajadzīgs," norādīja Ģine.

Savukārt, ja mājās ir ūdens sildītājs, tad ir svarīgi, kādu temperatūru iestatīt, atzīmēja Energoefektivitātes centra vadītāja.

"Ļoti bieži cilvēki neaizdomājas un ieslēdz maksimālo temperatūru. Vajadzētu ne vairāk kā 60 grādu un ne mazāk kā 55,

un ekonomija veidojas jau jūtama, sevišķi brīdī, kad nelietojam ūdeni, bet gaidīšanas režīmā tiek uzturēta ūdens temperatūra," atzina Ģine.

Ja mājās ir maz elektrības ierīču, tad apgaismojums patērē pat 70% elektrības no kopējā. "Ja nav mainītas spuldzes un nav mainīti gaismekļi, un vēl arvien ir krājumos kvēlspuldzes, tad elektrības patēriņa īpatsvars apgaismei ir diezgan liels," teica Ģine.

Viņa atzina, ka elektriskās ierīces atšķiras un to iegādē būtu jāpievērš uzmanība norādītajam elektrības patēriņam. Atšķirība elektrības patēriņā, piemēram, ledusskapjiem, var būt līdz 60%.

"Tātad pērkot ir nozīme tam, ko pērkam. Tad nākošais – kā lietojam," teica centra direktore.

Pēc viņas teiktā, Zemes stunda, kas norisināsies sestdienas vakarā, mudina cilvēkus padomāt. "Jo izslēdzot gaismu, izslēdzot vēl kaut ko lieku, mēs secinām, ka var bez daudzkā iztikt, kas faktiski varbūt ir lieki ieslēgts," teica Ģine.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti