Pasaules panorāma

Aprit 80. gadu kopš Dalailamas iecelšanas garīgā līdera kārtā

Pasaules panorāma

Astronauts brīdina par klimata pārmaiņām

NATO pievēršas vides jautājumiem

Energoefektīvas teltis un ūdens iegūšana no gaisa. NATO pievēršas vides jautājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gandrīz visas lielākās pasaules organizācijas apņēmušās samazināt atkarību no fosilā kurināmā, tā vietā izvēloties dabai draudzīgākas alternatīvas. Arī NATO ir to organizāciju skaitā, kuras arvien vairāk sāk pievērsties alternatīvajiem enerģijas avotiem. 

Saules paneļi, kas spēj sekot saules kustībai, energoefektīvas teltis, kuras, pateicoties dubultai izolācijai, silda vēsākos apstākļos un dzesē tad, kad ārā ir karstāks, kā arī LED apgaismojums, kas ir ne tikai spožāks, bet arī patērē līdz pat 80% mazāk enerģijas, šie ir tikai daži no risinājumiem, ar kuriem NATO spēki cenšas uzlabot savas bruņojuma spējas un samazināt fosilās degvielas apjomus. Viens no lielākajiem inovatīvajiem risinājumiem ir ūdens iegūšana no gaisa mums apkārt – tas tiek darīts ar īpašu filtru sistēmu, ko veido UV lampas un minerālu filtri. 

Vieni no pirmajiem mēģinājumiem organizāciju padarīt "zaļāku" sākās jau 2015. gadā notikušajā NATO samitā Ungārijā, kad alianse parakstīja līgumu ar privātajām un aizsardzības institūcijām par ekipējuma piegādi, kā arī personāla apmācīšanu, lai nodrošinātu lielāku atjaunojamo resursu izmantošanu dažādās operācijās un mācībās.  Viena no galvenajām šādu priekšmetu priekšrocībām ir spēja tos mobili pārvietot un izvietot jebkuros apstākļos. 

2019. gadā Polijā notika vienas no pirmajām lielākajām mācībām, kurās tika izmēģinātas tā sauktās "zaļās nometnes". Tajās plecu pie pleca strādāja militārpersonas un civilisti no piecām NATO dalībvalstīm.

"NATO enerģētikas projekts ir vērsts uz to, lai samazinātu fosilās degvielas apjomu, kas tiek patērēts bruņoto spēku vajadzībām. Inovatīvās tehnoloģijas, kuras izmanto civiliedzīvotāji, ir ļoti viegli adaptējamas militārajām vajadzībām. Gan izmēros, gan citās iespējās tās ir pielāgotas tā, lai būtu mobilākas un vieglāk pārvietojamas," pastāstīja NATO enerģijas drošības speciāliste Susanne Mihaelis.

NATO cer, ka to pamanīs arī politiķi un diplomāti, kuri ir tieši atbildīgi par NATO pastāvēšanu un mainīšanos līdzi laikam, lai tā nākotnē būtu spēcīgāka un enerģijas ziņā ilgtspējīgāka..
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti