Dzīvoklī remonts. Bet ko darīt ar bailīgo kaķi?

Dzīvokļa remonts mājdzīvniekiem var radīt stresu, tādēļ vislabāk remonta laikā iekārtot atsevišķu istabiņu kaķim, norāda veterinārārste un dzīvnieku uzvedības eksperte Jevgēnija Ostroga.

Agitas kaķenīte, piecus gadus vecā Pīka ir pēc dabas ir piesardzīga un mazliet bailīga. Pret ciemiņiem viņa mēdz būt atturīga. 

"Ja tas ir vairāk par vienu cilvēku vai cilvēks, kuru viņa ir reti redzējusi, viņa pirmajā mirklī tiešām aizskries uz savu mājiņu, paslēpsies, ārā kādu laiku nenāks, kamēr neapradīs ar situāciju un nesapratīs, ka nekāda apdraudējuma nav," stāsta Agita.

Kad tika remontēta virtuve un koridors, Pīkai nācās piedzīvot visu, no kā viņa baidās - skaļus trokšņus, svešas balsis un nepazīstamus cilvēkus. Īpašu diskomfortu kaķim radīja tapešu plēšana. 

"Tad, kad apklusa vēlos vakaros remontdarbu trokšņi, tad viņa izgāja ārā, apskatījās, apostīja visu, iepazina, kā ir izveidojusies jaunā vide, un vairāk vai mazāk likās, ka viss kārtībā," skaidro Agita. 

Toreiz Pīkas bļodiņa un kastīte tika pārvietota uz viesistabu, kur atrodas arī kaķu māja. Tomēr drīz remonts sāksies arī šajā istabā, kur Pīka uzturas ikdienā. 

Vetārste Ostroga norāda, ka  kaķu māju šajā gadījumā var novietot koridorā. Eksperte atzīst - labākais variants remontdarbu laikā ir atsevišķa istaba kaķim, kurā jābūt bļodiņai, kastītei un slēptuvei, kur dzīvnieks būtu pasargāts.

Lai kaķis kļūtu drosmīgāks, svarīgi ievērot trīs principus:

  • Teritorijas sadale 

"Tā ir atpūtas zona, kur dzīvnieks guļ, zona, kur dzīvnieks ēd, un kastīte jeb tualete. Tās zonas mums būtu jādala, lai viņas ir pietiekami tālu viena no otras. Ja kastīte un bļodiņas būs pārāk tuvu, kaķis var atteikties no barības vai arī dabiskās vajadzības nokārtot citur. Tas pats attiecas uz guļvietu - kaķis kā jau pedants nekad negulēs blakus savai tualetei," stāsta Ostroga. 

Dabā kaķis teritorijas robežas "nosprauž" ar urīnu. Bet ko dara mājas kaķis? Teritorija tiek iezīmēta ar berzēšanos un nagu asināšanu, smaržu atstājot vietās, kur uzturas cilvēki. 

"Šinī gadījumā mums var palīdzēt visāda veida nagu asināmie, piemēram, paklājiņi, kurus var likt gan pie sienas, gan uz grīdas, kur kaķis var vārtīties un atstāt savus sejas feromonus uz tā," skaidro vetārste.

  • Kaķa novērošanas postenis 

Saimniekam jāpadomā par novērošanas posteni. Kaķim ir dabiski no augstuma vērot apkārtni. Tas pats jādara mājās - kaķim nepieciešama vieta, kur ielīst un novērot remontdarbus. Vislabāk derēs kaķu māja, savukārt kartona kaste var būt tikai guļvieta - ja tā atrodas uz grīdas, kaķis nejutīsies pasargāts.

Ostroga skaidro, ka arī kaķa kartona kastei jābūt tādai, kur var ielīst tikai viens kaķis. "Kaķi ir vientuļnieki pēc savas būtības un, ja viņiem būtu iespēja iet uz restorānu, viņi pasūtītu galdiņu vienai personai, tāpat viņi grib gulēt, un tāpat viņi grib atpūsties," uzsver speciāliste.

  • Kaķa mednieka uzvedības izpausme

Vēl kaķim jāļauj izpaust savu dabisko mednieka uzvedību. Tas nozīmē - barība "jānoķer". Saimniekam nebūs jānes mājās dzīvas peles - pietiks ar interaktīvo barotavu. 

"Viens no veidiem, kā mēs varam imitēt tās medības kaķītim un kā viņš var nopelnīt savu pārtiku, ir speciālas barotavas. Viņas var nopirkt veikalos," stāsta Ostroga.

Lai kaķi pie tā pieradinātu, barotava jānoliek blakus esošajai ēšanas vietai. Sākumā jānober graudiņi apkārt barotavai uz grīdas, pēc tam - barotavas malās, kur kaķis pārtiku var apēst uzreiz. Pēc tam uzdevums jāsarežģī, līdz pārtika tiek likta trauciņos.

Īpaši bailīgiem kaķiem barības traukus vēlams novietot uz paaugstinājuma - palodzes vai skapīša. Vēlams, lai tur garām nestaigātu cilvēki un citi mājdzīvnieki.

Visbeidzot saimniekam vienmēr jārespektē kaķa privātums - nekādā gadījumā nedrīkst ar varu nest uz remontdarbu vietu vai vilkt ārā no paslēptuves. Bailīgam kaķim stress pieaugs divkārtīgi.

Kaķiem nomierināties palīdz arī veikalos nopērkami feromoni - īpaša smarža, ko cilvēki nesajūt, bet atpazīst kaķis. Viņam tā atgādinās par mammu un drošību, ko tas sajuta kā kaķēns. Mājdzīvnieks uzreiz nekļūs drošs līdzdarboties remontdarbos, bet jutīsies daudz mierīgāk, norāda vetārste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti