Dienas ziņas

Rīgā notiek tieslietu un iekšlietu ministru neformāla tikšanās

Dienas ziņas

Policija nosauc traģēdijā vainīgo

Noposta mazo ērgļu ligzdas

Dundagas novadā noposta īpaši aizsargājamo mazo ērgļu ligzdas

Dundagas novadā nozāģētas divi koki ar mazā ērgļa ligzdu. Latvijas Ornitoloģijas biedrība par to ir sašutusi, jo mazais ērglis ir Eiropā īpaši aizsargājams putns un Latvija ir uzņēmusies starptautiskas saistības sargāt apdraudētās sugas. Biedrība lūgs Valsts meža dienestu izvērtēt notikušo.

Pagājušā gada vasarā Rolands Lebuss ar kolēģi atrada divas mazo ērgļu ligzdas netālu no Īves un Dundagas. Abās auga pa mazulim. Ligzdas bija privātajos mežos, un eksperti sāka gatavot dokumentus mikrolieguma noteikšanai.

„Šodien saņēmu zvanu no virsmežniecības, ka abi ligzdas koki ar visu ligzdu, gan arī apkārtējais mežs ir nocirsts. Divas ērgļu ligzdas ir iznīcinātas. Te ir pārkāptas dabas aizsardzības prasības meža apsaimniekošanā, jo kokus ar lielām ligzdām cirst nedrīkst. Ne tikai tos kokus nedrīkst, bet arī jāatstāj koku rinda apkārt. Šajā gadījumā nav izdarīts ne tas, ne tas,” stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības eksperts Rolands Lebuss.

Ornitologa ieskatā, koki nozāģēti apzināti, jo ligzdas nevarēja nepamanīt.

Mežu īpašniekiem par to draud administratīvais sods, un, visticamāk, tas būs pāris simtu eiro apmērā.

Kā uzsver Ornitoloģijas biedrības eksperts, šādi gadījumi nav retums. Mežu īpašnieki par mikrolieguma ierīkošanu un meža neciršanu var saņemt kompensāciju, ko valsts izmaksā pakāpeniski vairāku gadu garumā.  „Pirms diviem gadiem, inventarizējot 12 mazā ērgļa teritorijas, puse ligzdu tajās ir nocirstas. Cilvēku alkatība ir dabūt ātru lielu naudu, nevis pamazām. Un otrs, ka kompensāciju sistēma attiecībā uz mikroliegumiem ir smaga un nestrādā. Mežu īpašnieki žēlojas - neapmierina, ka pakāpeniski izmaksā, grib naudu saņemt uzreiz,” stāsta Lebuss.

Latvija ir starptautiski solījusi aizsargāt īpaši apdraudētās sugas. Latvijā ligzdo apmēram četri tūkstoši mazo ērgļu pāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti