Dienas ziņas

Uzņēmumam «e-Daugava» salgalieši vairs netic

Dienas ziņas

21. augusts – Latviju atzīst «De facto»

Dubnā pļauj niedres plūdu riska mazināšanai

Dubnā pļauj niedres plūdu riska mazināšanai

Ik gadu pavasarī Līvānu iedzīvotājus satrauc ūdens līmeņa paaugstināšanās Dubnā, kā dēļ rodas plūdi. To iemesls ir ne tikai ledus sanesumi, bet arī upes aizaugšana ar ūdenszālēm. Lai situāciju Līvānos uzlabotu jau laikus, Dubnā tagad pļauj niedres. Vienlaikus ir iespēja izveidot atpūtas vietas un palīdzēt attīstīt ūdens sporta veidus.

Dubnas upe strauji aizaug ar ūdenszālēm. Tas sagādā problēmas pavasarī un lielu lietavu laikā, jo upe applūst. Plūdu risku mazināšanai un upes ekoloģiskās kvalitātes uzlabošanai šobrīd tiek īstenots projekts „Niedru pļaušanas pakalpojuma nodrošināšana plūdu risku mazināšanai Dubnas upē Līvānu novadā”.

“Plānots, ka ir jāizpļauj 22 kilometru robežās, tas ir, Līvānu novada robežās problemātiskākajās, aizaugušākajās vietās. Tas nozīmē to, ka darba veicējs pirms darba uzsākšanas veic Dubnas upes apsekošanu un izvērtē, kuras ir tad šīs te problemātiskākās vietas, kas mums Dubnas upē rada šo te plūdu risku,” stāstīja Līvānu novada domes vides inženiere Gunita Vaivode.

Upes tīrīšanas darbi līdz šim nav notikuši, un tas sagādā papildu sarežģījumus raitai darbu veikšanai.

Šobrīd rit niedru un ūdenszāļu pļaušana un izvešana krastā, kā arī atsevišķās vietās tiek izņemta niedru sakņu sistēma.

“Es pats personīgi strādāju uz “truksora”. Tā ir sava veida amfībija, kas pļauj, sūknē un vāc ārā. Kolēģis uz laivas, kas tikai pļauj. Sarežģījumi ir sakritušie koki upē un akmeņi, un tas, ka ir pārāk biezs,” stāstīja uzņēmuma „Piekrastei.lv” darbinieks Bruno Vasiļevskis.

 Dubnas aizaugšana slikti ietekmēja atpūtas vietu ierīkošanu upes krastā. Arī vietējais veikparks šobrīd aktīvi nedarbojas cerībā, ka pienācīgi darbību varēs uzsākt pēc attīrīšanas darbiem.

“Braucot ar veikbordu, pirmkārt jau drošība... Ja tu iekrīti, upe aizaugusi, tu vari sapīties zālēs. Otrkārt, uz sajūtām – tas ir nepatīkami. Nerunājot jau vispār par to, ka ir tik daudz dzīvu organismu upē, kurai aizaugot, viņiem pietrūkst skābeklis un izdzīvošana kļūst neiespējama,” norādīja SIA „ER Wake” īpašniece Egita Strode.

Krastā izvestajām ūdenszālēm atrasts lietderīgs pielietojums sadarbībā ar vietējiem lauksaimniekiem.

“Otrs mums pakalpojums ir niedru izvešana. Ir otrs līgumiņš ar uzņēmēju. Uzņēmējs atbrauc ar traktoru un tālāk jau šīs ūdenszāles aizved uz zemnieku saimniecībām, kur zemnieki viņas var izmantot lauksaimniecībā mēslošanai,” pastāstīja Līvānu novada domes vides inženiere Gunita Vaivode.

Pēc veiksmīgas projekta īstenošanas Dubnas krastā plānots izveidot atpūtas vietu ar volejbola laukumu, šūpolēm, kā arī ģērbtuvēm kvalitatīvai atpūtai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt