Drošas braukšanas eksperts sniedz padomus suņu pārvadāšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tuvojoties vasarai, aktualizējas jautājums, kā pareizi pārvadāt dzīvniekus, lai izvairītos no riskantām situācijām un savainojumiem.

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka suns jāpārvadā tā, lai netraucētu automašīnas vadītājam tikt galā ar auto vadību.

"Tas principā nozīmē, ka, ja mēs neskatāmies no drošības viedokļa, tad mēs varam arī klēpī suni pārvadāt, bet, ja mēs skatāmies no drošības viedokļa, tas, protams, ir ļoti bīstami," atzīst Drošas braukšanas skolas (DBS) apmācību direktors Artūrs Priednieks.

Raidījums "Ķepa uz sirds" apskata situācijas, kuras var izraisīt nepareiza dzīvnieka pārvadāšana.

Suns nodalījumā aiz sieta

Ar automašīnu jābrauc tā, it kā mēs pārvadātu savus bērnus, tas ir - bez asām kustībām, bez asas bremzēšanas un straujas stūres grozīšanas. Suns nav tik stipri piesprādzēts, lai viņš varētu vienkārši nekustīgi sēdēt, un sunim pašam, protams, gribas dauzīties apkārt. Nedaudz izdarot šādas kustības, var redzēt, ka nabaga sunītis tur aizmugurē nevar noturēt līdzsvaru, viņš tur ir nestabils.

"Pie straujas bremzēšanas viņš pieliecas. Es pamēģināšu vēlreiz. Redziet? Tas bija neliels bremzējiens, bet suns jau ar muguru atsitās pret sietu. Kad strādā spēki, tas ir ļoti bīstami sunim," par suņa pārvadāšanu stāstsa DBS pārstāvis Priednieks.

Suns uz aizmugurējā sēdekļa

Mēģinājums piesprādzēt suni ar kādu no pasažieru drošības jostām arī nav efektīvs. Protams, var īslaicīgi mēģināt suni kaut kādā veidā piesprādzēt, bet agri vai vēlu viņš izgrozīsies no jostas ārā.

"Atstāt suni šādi ir bīstami, jo avārijas gadījumā viņš skries uz priekšu un savainos sevi un automašīnas vadītāju," situāciju komentē Priednieks.

Suns salona priekšējā daļā

Ja suns sēž priekšā, tad viņam būtu jāsēž autovadītāja blakussēdētāja kāju nodalījumā. DBS apmācību direktors Priednieks: "Viņš ir mazā telpā šeit, zem gaisa spilvena. Šādās situācijās, kad suns sēž blakus, viņš nav piesprādzēts un pie kaut kādām straujām kustībām var uzkrist mums virsū un tādējādi traucēt tikt galā ar kritisku situāciju." Priednieks demonstrē asas kustības, pie kurām suns nesaprot, kas notiek.

Suns šoferim klēpī

Eksperts ir kategorisks: "Šādi nedarām!", jo nekad nevar zināt, kas notiks un noteikti nebūs iespējams tikt galā ar kritisku situāciju. Skaidrs, ka sunim ļoti patīk un cilvēkiem arī, bet, ja ir kritiska situācija, nav iespējams apbraukt šķērsli.

"Ja mēs esam iekļuvuši avārijā, gaisa spilvens ar ātrumu 300km/h nāks ārā. Sākumā tas savainos suni, pēc tam mēs ar suņa kauliem dabūsim pa seju un ievainojumi būs ļoti stipri vai pat nāvīgi," skaidro Priednieks. Viņš neiesaka arī blakussēdētājam turēt suni klēpī, jo, strauji bremzējot vai nokļūstot avārijas situācijā, suni nebūs iespējams noturēt un viņš apdraudēs gan savu, gan autobraucēju dzīvību.

Logu drošības poga

Braucot, logiem ir jābūt pavērtiem tikai tik daudz, lai sunim būtu svaigs gaiss. Nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka suns braukšanas laikā ir izkāries pa logu vai izlec no mašīnas!

Nevajag aizmirst, ja suns ir tāds, kurš kāpj ārā pa logu, viņš var netīšām nospiest arī šo loga pogu un pats sevi iespiest. Kā aizsardzību vajadzētu uzlikt bērnu drošības podziņu, lai nevarētu logus attaisīt.

Suns pakļūst zem pedāļiem

Skaidrs, ka lielam sunim nav vieta pie pedāļiem, bet arī mazāki sunīši, ja viņi nolien lejā, var patraucēt automašīnas vadīšanā.

Suns bagāžniekā

Viens no veidiem ir pārvadāt bagāžniekā, protams, ja suns nav pret to. Ieteicams atvērt vienu no krēsliem vaļā, lai viņam nav slēgta telpa.

Eksperta ieteikums suņa pārvadāšanai

Doties kopā ar savu mīluli izbraucienos var un vajag! Tikai jāievēro daži drošības pasākumi, un tad ceļojums būs izdevies.

"Vispareizāk, ja ir speciālas vestes, tad var suni piesprādzētu novietot uz aizmugurējā sēdekļa.

Vēl var suni pārvadāt aizmugurējā bagāžas nodalījumā, kurš ir nodalīts ar speciālu sietu," stāsta drošas braukšanas eksperts Priednieks.

Ja mazus suņus vai kaķus pārvadā, izmantojot mazu būrīti, tad arī tas ir kaut kādā veidā jānostiprina, lai nebūtu liekas kustības. To var likt arī uz aizmugurējā sēdekļa un nostiprināt ar drošības jostām.

Priednieks raidījumam "Ķepa uz sirds" pastāstīja arī to, ka sunim būtu jāiemāca ceļojumos un pārbraucienos būt pēc iespējas mierīgam un gulēt tuvāk sietam, kā to filmēšanas laikā dara suns Cimdiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti