Dravnieks Gulbenē: Par medus izcelsmi vislabāk pārliecināties saimniecībā uz vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šis pavasaris biteniekus nelutināja, un pirmo medu tā īsti varēja vākt pat tikai ap Jāņiem. Kā pircējam būt drošam, ka iegādātais medus tik tiešām būs garšīgs un vākts no lauksaimniecības ķīmijas brīvos laukos, varēja uzzināt viesojoties pie dravnieka Aināra Zvirgzdiņa Gulbenes novada Druvienas pagasta „Lielvasaraudžos”.

Ciemos pie dravnieka Aināra Zvirgzdiņa Gulbenes novada Druvienas pagasta „Lielvasaraudžos”
00:00 / 04:10
Lejuplādēt
Kopā ar dravnieku Zvirgzdiņu devāmies apraudzīt viņa dravu. Dravnieks norādīja, ka laika gaitā ir atlasījis īpašas šķirnes – niknas saimes neturot. Daļa no stropiem ir pašā mājas pagalmā, un tik tiešām neviena bite tā arī neiedzeļ.

“Pie bitēm nedrīkst nākt sasvīdis, nervozs, vēlams vilkt gaišas drēbes, nevajag izdarīt straujas kustības,” uzskaitīja Zvirgzdiņš.

Pērn pirmo medu dravnieks noņēma 20. maijā, šogad – tikai 29. jūnijā. “Divus gadus bija laba sezona, bet ienesums beidzās jūlija vidū. Ceru, ka šogad sezona būs garāka un raža būs,” pauda Zvirgzdiņš. Tiesa, par to, kāda būs sezona kopumā, gan vēl nevarot spriest.

„Lielvasaraudžos” ir padomāts, lai bitēm būtu, ko darīt, un pēc nektāra nebūtu tālu jālido. Sasētas pat vairākas platības ar dažādiem nektāraugiem. “Cik tas ir ekonomiski izdevīgi? Liela daļa bitenieku meklē tīrumu, kur zied, un tur ved stropus. Es gribu apsaimniekot savu teritoriju,” teica dravnieks.

„Lielvasaraudžu” dravai ir paveicies arī ar to, ka apkārt nav intensīvās lauksaimniecības lauku un tādējādi nav jāuztraucas par miglošanu un ķīmiju. Bet kādu ziedu medus tad būtu viss vērtīgākais? Atkarīgs no katra gaumes, atbildēja dravnieks. Taču, viņaprāt, vērtīgākais ir pavasarī vāktais medus, jo tas iegūts no jaunajiem ziediem. “Tam klāt ir jaunības eliksīrs,” uzskata Zvirgzdiņš.

Par to, kā izvēlēties medu, lai tas tik tiešām būtu veselīgs un bites nebūtu kaut ko atnesušas no miglotajiem rapšu laukiem, Zvirgzdiņam ir tikai viens ieteikums –

tāpat kā  vajag savu ģimenes ārstu vai frizieri, vajag arī savu, zināmu un uzticamu bitenieku, pie kura vari aizbraukt arī ciemos.

“Ir jāatbrauc un jāpaskata vide, kur bites strādā. Vajag tiešo kontaktu ar bitenieku,” ieteica dravnieks.

Saimnieks ir vairāk nekā pārliecināts, ka medus tik tiešām var palīdzēt veselības stiprināšanai. “Gadā jāapēd 7,2 kilogrami medus, tā ir mazākā norma,” ieteica Zvirgzdiņš. Pats dravnieks apēdot krietni vairāk – ar sievu divatā mēnesī notiesājot līdz pat trim kilogramiem. Ar iesnām un kakla sāpēm viņi neslimojot, tiesa, kauli reizēm mēdzot sāpēt gan. “Medus jāēd katru dienu, nevis tad, kad esi saslimis,” piebilda dravnieks.

Tā kā šis laiks kā vēl nekad liek rūpēties par savu veselību, tad saimnieks arī ievērojis, ka interese no pircēju puses par jauno medu ir pat ļoti liela.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti