Domā zaļāk: Kā ziemā pareizi vēdināt iekštelpas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta Panorāma" turpina “domāt zaļāk”, proti, videi draudzīgāk. Šoreiz par to, kā vispareizāk un efektīvāk būtu vēdināt iekštelpas ziemā. Izrādās, ilgstoši turēt atvērtu logu ar mazu spraudziņu nepavisam nav gudrs risinājums.

Sildīt gaisu ārpus telpām nav visai prātīgi. Tas ir ne vien dārgi, bet arī videi nedraudzīgi, tāpēc mājās ir vērts padomāt, kā pareizi ziemas laikā vēdināt telpas. Un jāvēdina ir, citādāk telpā uzkrājas pārāk daudz ogļskābā gāzes.

"CO2 ir tas, ko mēs cilvēki izelpojam. Svaigā gaisā CO2 līmenis ir 350 - 400 vienības . Bieži gadās, ka kādā telpā, kur sanāk ciemiņi, cipars var pārsniegt pat 2000 – 2500. Tad mums mazinās koncentrēšanās spējas, paliekam miegaini, sāk sāpēt galva," stāstīja “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Pats vienkāršākais risinājums svaiga gaisa piekļuvei, protams, ir atvērt logu. "Mēs varam atvērt logu. Kā to izdarīt visenergoefektīvāk? Atvērt logu līdz galam uz neilgu brīdi. Daudzi cilvēki iedomājas, ka vislabāk ir atvērt spraugu uz augšu," rāda “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Bet šajā gadījumā visu laiku būs siltuma zudumi. Telpa drīzāk atdzisīs, nevis izvēdināsies. Tāpēc ziemā atveram līdz galam uz neilgu brīdi. Gaiss atdzisīs, bet grīda, mēbeļu virsmas, sienas temperatūru saglabās. Brīdī kad aizveram ciet, telpa visai ātri atgūst tos pašus 20-22 grādus.

Arī pusvēdināšanas režīms nebūs energoefektīvs risinājums. Savukārt privātmājās ieteicams uzstādīt rekuperācijas sistēmu. Tā nodrošina, ka gaiss ir svaigs, bet apkures rēķins nemainās.

"Siltumu, kas ir pieelpotajā gaisā ar augstu CO2, mēs šeit varam atgūt. Šī iekārta nemitīgi apmaina gaisu, bet siltuma zudumu tas neietekmē. Ienākošo auksto gaisu sasildām ar to gaisu, ko mēs no telpas pūšam ārā," teica “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Šī iekārta nav lēta. Ja māju būvē vai renovē, tad tā atmaksājas gana ātri. Ir arī pavisam mazas rekuperācijas iekārtas, kuras  var uzstādīt dzīvokļos. Tomēr efektīvāk būtu uzstādīt visai mājai kopēju sistēmu. Tuvākajos gados visām jaunuzceltajām ēkām būs jābūt aprīkotām ar rekuperācijas iekārtām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti