Rīta Panorāma

Intervija ar Inu Strazdiņu

Rīta Panorāma

Intervija ar Sergeju Dolgopolovu par administratīvi teritoriālo reformu

Domā zaļāk: radiatori

Domā zaļāk: Kā samazināt apkures rēķinus un patērēt mazāk siltuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Mājas sildīšana ziemā, rudenī un agrā pavasarī ir ne tikai viena no lielākajām komunālo maksājumu daļām, bet bieži vien arī ne visai draudzīgs pasākums dabai. Latvijas Televīzija interesējās par to, kā varam nedaudz samazināt apkures rēķinus, patērējot mazāk siltuma.

Lai ietaupītu uz apkures rēķina, pirmais nosacījums ir parūpēties, lai mājās esošie radiatori ir ar regulējamu temperatūru. Tas būs gan lētāk, gan videi draudzīgāk. "Galvenais, ja runājam par apkuri, ir telpās izvēlēties optimālu temperatūru. Komforta temperatūra mums katram atšķiras. Vienam +20 jau liekas pa karstu, citam pie +24 vēl salst," norādīja "Elektrum" Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Radiatoriem nevajadzētu priekšā likt mēbeles - bieži ir redzēts, ka ir radiators un tam priekšā dīvāns. Tad siltums tik efektīvi telpā neienāks. Arī aizkari priekšā radiatoram būs slikts risinājums. Ejot prom no mājām, var pagriezt nedaudz zemāku temperatūru. Savukārt privātmājās būtu vērts izvēlēties gudrākas apkures sistēmas, kas ļauj ērti regulēt temperatūru dažādās telpās. Katrs grāds uz augšu ir 5% pie enerģijas patēriņa klāt.

"Mēs Energofektivitātes centra ēkā uzstādījām viedos regulatorus. Gada griezumā mēs tiešām 30% ietaupījām. Brīvdienās mēs šeit ne vienmēr strādājam, darba dienu vakaros mēs pēc pulksten pieciem varam temperatūru pazemināt, un tas ietaupījums bija vērā ņemams," norādīja "Elektrum"” Energoefektivitātes centra speciālists Tukulis.

Telpās, kurās ikdienā neuzturas, arī guļamistabā, var būt zem 20 grādiem. Rudeņos vai pavasaros, kad apkures sistēma ir izslēgta, talkā parasti nāk elektriskie sildītāji. Bet kuru labāk izvēlēties? Eļļas, infrasarkano vai pūšamo sildītāju? "Patiesībā pēc fizikas viedokļa visi trīs ir ar vienādu efektivitāti. Mēs patērēsim vienu kilovatstundu elektrības, lai saražotu vienu kilovatstundu siltuma. Tas, kas mainās, - kā mēs siltumu atdodam telpā," uzsvēra Tukulis.

Sildītāju izvēlē galvenais faktors ir nepieciešamais pielietojums. Eļļas radiators uzsils lēnām un ilgi saglabās vēlamo temperatūru, ar infrasarkano staru radiatoru varam ātri sasildīt konkrētu vietu tā starošanas zonā, bet ne visu telpu. Tikmēr pūšamie sildītāji izpūtīs siltumu ātri pa visu telpu, bet tiem var būt nepatīkama smaka, dedzinot putekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti