Aktuāli

Premjers Māris Kučinskis par valdības darba atskaiti

Aktuāli

Pretkorupcijas eksperte Inese Voika par trauksmes cēlēju aizsardzības likumu

"Dogo sāga" beigusies: pēdējos sešos mēnešos tikai pieci jauni slimības gadījumi

«Dogo sāga» beigusies: pēdējos sešos mēnešos tikai pieci jauni slimības gadījumi

Pēdējā pusgada laikā ar bīstamo suņu slimību, ko veterinārārsti saistījuši ar suņu barību ''Dogo'', saslimuši tikai pieci suņi, informē slimības pētnieku grupas vadītāja Ilze Matīse-van Houtana. Tādēļ vetārsti secina, ka uzliesmojums ir beidzies. Matīse-van Houtana saslimušo suņu skaita samazinājumu saista ar suņu saimnieku atteikšanos no „Dogo” barības. Tikmēr ražotājs Tukuma straume noliedz, ka barība varētu būt saistīta ar slimību, un ziņo, ka barības popularitāte atkal sākusi augt.

Ziņu virsrakstos bīstamā suņu slimība ''megaesophagus'' (barības vada paplašināšanās)  parādījās vairāk nekā pirms gada. Veterinārārsti skaidroja, ka gandrīz visi saslimušie suņi ēduši akciju sabiedrības „Tukuma straume” ražoto suņu barību „Dogo”, lai gan neirotoksīnu, kas slimību varētu izraisīt, tā arī barībā nav izdevies atrast. Veterinārā patoloģe Ilze Matīse-van Houtana stāsta, ka kopš skandāla sākuma saslimušo suņu skaits ir krietni samazinājies.

Pagājušajā gadā pirmajos sešos mēnešos Latvijas Veterinārārstu biedrība reģistrēja vairāk nekā 80 suņu saslimšanas gadījumu, bet pēdējos sešos mēnešos ''megaesophagus'' konstatēts tikai pieciem suņiem.

Matīse-van Houtana stāsta, ka šajos gadījumos suņi ēduši dažādu barību.

''Ir pāris suņi, kas ir ēduši tikai mājas barību, trīs suņi, kas ir ēduši komerciālo barību, un tās ir dažādas komerciālās barības, trīs dažādas starp viņiem. Viens suns ir ēdis ''Dogo'' barību. Bet divi pārējie ir divas dažādas barības ēduši. Tā kā mēs uzskatām, ka principā uzliesmojums ir uz šo brīdi beidzies. Bet es gribētu teikt, ka mēs turam roku uz pulsa. Mēs turpinām reģistrēt gadījumus, lai mēs zinātu, kas notiek ar šo slimību.''

Pētniece norāda, ka tagad saslimstība ar ''megaesophagus'' ir apmēram tādā pašā līmenī kā pirms tā sauktās „Dogo sāgas”. Viņa uzskata, ka slimības gadījumu samazināšanās ir saistīta ar to, ka cilvēki ir sadzirdējuši veterinārārstu brīdinājumus un ''Dogo'' barību liela daļa suņu īpašnieku vairs nepērk.

''Otrs ir arī tas, ka šīs barības pieejamība ir samazinājusies. Pagājušajā gadā maijā ''Rimi'' un ''Superneto'' izņēma šo barību no viņu veikalu plauktiem, un tur vairs tā nav atrodama, tāpat kā vairākos zooveikalos. Tas ir gan samazināts pieprasījums, gan arī tas, ka vairs nav tik lielā apjomā tirgū pieejams šis produkts,'' klāsta Matīse-van Houtana.

Barības ražotājs kompānija „Tukuma straume” aprēķinājusi, ka skandāls uzņēmumam nodarījis aptuveni 458 000 eiro lielus zaudējumus, ko „Tukuma straume” cer tiesas ceļā piedzīt no veterinārārstiem.

Uzņēmums tiesā vērsās pērn augustā ar prasības pieteikumu pārtraukt rīcību, kas izpaužas kā negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpums, izplatot nepatiesu, nepilnīgu un izkropļotu informāciju par uzņēmumu “Tukuma straume” un suņu barību “Dogo”. Atbildētāju vidū ir astoņas fiziskas un deviņas juridiskas personas.

Atbildot rakstiski uz Latvijas Radio jautājumiem, ''Tukuma straumes'' priekšsēdētājs Aivars Podnieks pauž viedokli, ka šī skandāla pamatā bija nevis veterinārārstu bažas par barību, jo visas pārbaudes ir apliecinājušas, ka ar to viss ir kārtībā, bet gan mērķtiecīga nomelnojoša kampaņa pret uzņēmumu ar mērķi atbrīvot tirgu kādai importa precei. Podnieks norāda, ka šobrīd pieprasījums pēc ''Dogo'' barības ir ar augošu tendenci, un uzņēmums to turpinās ražot.

Ilze Matīse-van Houtana tikmēr sola turpināt meklēt barībā vainīgo neirotoksīnu: ''Protams, mūsu darbs nav beidzies, jo neirotoksīns, ko mēs meklējam, tas ir vēl neatrasts, bet es gribu teikt, ka tas nenozīmē, ka mums ir nolaidušās rokas. Tāpat arī mūsu ārzemju partneri ir pārliecināti, ka mēs to atradīsim.''

Latvijas Radio sižetos par suņu saslimšanām vairākkārt stāstījām par Māri un Lailu Lejām, kas aprūpē trīs ar ''megaesophagus'' saslimušus suņus. Diemžēl viens no viņiem, taksītis vārdā Kurmis, savu cīņu ar slimību ir zaudējis. Māris Leja stāsta, ka 13. februārī Kurmim bija kārtējā pneimonija, taču šoreiz klīniku Kurmis vairs neatstāja:

''Tā kā mēs jau bijām intervijā teikuši, kamēr suns ir gatavs cīnīties un viņš nemokās, mēs esam gatavi par viņu cīnīties, bet šeit, saliekot visu kopā, bija skaidrs, ka tā jau ir cīņa ar laiku. Nav runa par mēnešiem vai gadiem, tās ir tikai faktiski dažas dienas, stundas. Lai izbēgtu no lielākām mocībām, tika pieņemts lēmums, ka diena pirms Valentīndienas, tā ir pēdējā diena.''

Ģimenē dzīvo arī labradors Sāra un vilcene Krista, kas arī sirgst ar reto slimību.

 

16 komentāri
Liene Avota
Neieslīgšu detaļās, bet pirms 2 mēnešiem es pamanīju ļoti krāsainu mājaslapu ar jaunu masku pret akni - Black Mask. Tā bija mana pēdējā iespēja, tāpēc es nolēmu to pasūtīt. Un es nespēju noticēt savām acīm, kad ieraudzīju pirmos rezultātus! Jau pēc vienas nedēļas mana akne sāka samazināties un apsārtums bija mazāk redzams. Viena mēneša laikā akne pilnībā izzuda. Parasti no krēmiem un gēliem man ir alerģiska reakcija, taču šoreiz - nekā! Perfekti! šeit viņu lapa: https://goo.gl/qB2RB8 starp citu - piemērota arī vīriešiem un sevišķi pusaudžiem! (un šeit internetā lētāk kā Duglasā, kur tagad arī parādījusies)
...
Hmm, varbūt tagad barībai vairs kaut ko nepievieno, kas to lai zin'...
elementāri
Van Houtana ir tikpat briesmīga kā Olsena, kurai sēru karogs līksmoties traucēja. Bet Dogo sāgas aizsākums bija atteikums vienam bārdainam tipam pārdot Dogo. Tad arī uzradās "neirotoksīni" un van houtanas.
Marks
Kā tad... No sākuma parādījās neraksturīgi liels skaits ar Megaesophagus slimu suņu, tad sāka meklēt kopīgo un tika konstatēts, ka lielākā daļa suņu ēduši Dogo. (Tie, kas nebija ēduši, atbilda statistikai pirms epidēmijas). Vetārsti informēja PVD, tie uzsāka Dogo pārbaudes, bet Podnieks noziedoja partijām... pēc kā neviens vairs neko negribēja atrast un ierēdņi bļāva uz vetiem, lai meklē visur citur, tikai ne Dogo. Neviens nekur citur vainīgās vielas nav atradis, ieskaitot Tukuma Straumes nolīgtos speciālistus. Ko atklāja Ilze Matīse ar komandu? To, ka pie vainas ir kāds toksīns (toksīnu ir tūkstošiem, tāpēc īsto atrast grūti), kā arī to, ka Dogo barība ir "netīra" - tur ir vielas, kurām nevajadzētu būt barībā, kas nav aizliegts, bet norāda uz problēmām Straumes ražošanas procesa kvalitātes pārbaudē. Ja kāds grāva Tukuma Straumes reputāciju, tad tikai pati Straume, cenšoties visu noliegt un noslēpt.
Bleik
Mans suns arī ēda Dogo, saslima un nomira ...Viss...
Audit
80% no saslimušajiem NAV ēduši DOGO. Labs statistikas rādītājs par labu "Tukuma Straumei". Lai viņiem veicas
Janka
Nuja, Podnieks pats zina, kurā sastāvdaļā bija vainīgais neirotoksīns, tāpēc pārtrauca to pievienot pārtikai - rezultāts acīmredzams.
Estipois
Vislabāk patika frāze "Mūsu ārzemju partneri ir pārliecināti kā mēs to atradīsim!" #vanhoutana
Liene Avota
Var ticēt horoskopiem, var valstij PVD personā, melnīgsnējām sievietēm autoostas rajonā vai Podniekam no Tukuma Straumes un viņa drauģelim Treibergam no LOSP. Bet lai kaut ko sasniegtu, kaut kas ir arī jādara. Neatkarīgi no tā, ko šodien radio Skonto Rita ar Valdi stāsta rīta agrumā. Latviešiem ir tāds teiciens - zem stāvoša akmens ūdens netek. Lai kā tur nebūtu izvēlies pats, kuram noticēt, uz kuru paļauties. Piedalies lielākajās Rietumeiropas un Amerikas loterijās, izmantojot jauno, matemātiskajā statistikā un kombinatorikā balstīto stratēģiju (sīkāks apraksts un pamācība: https://goo.gl/iK7PFf ) , un esi gatava jebkurām dabas un savām kaprīzēm jau pēc nākošās izlozes. Reģistrējies pie licensēta loto brokera un jau tuvākajās nedēļās iegūsti laimestus, ar kuriem pietiks gan samaksai par labu auto, dāvanām tuviniekiem un kārtīgi izballēties ar draugiem.
imports
Neatceros, ar kādu barību vīrs baroja mūsu sunīti. To no pilsētas veda kaimiņš savam un mūsu sunītim. Tas bija kādas ārzemju firmas ražojums. Kad sākās tas skandāls par Dogo, es pajautāju, vai viņš mūsu sunīti ar to nebaro. Gan mūsu, gan kaimiņa sunītis un vēl daži mūsu pusē aizgāja pagājušajā rudenī. Droši zinu, ka ar Dogo viņi nebaroja. Nezinu, vai visi pirka vienas un tās pašas firmas, bet tas noteikti nebija Dogo. Diemžēl vīrs tik ļoti sāpīgi joprojām pārdzīvo sunīša nāvi, ka neuzdrīkstos pajautāt, lai nekristu histērijā. Bet par vienu esmu pārliecināta- skandāls tika izraisīts, lai vēl kādu ražotni Latvijā nolikvidētu.
..
Jūsu vīram vajadzētu ārstēt nervus...
Janka
Un? Daudzi suņi mirst katru gadu. Dogo skandāls jau bija saistīts tikai ar Megaesophagus, nevis ar citām saslimšanām un nāvēm.
oskars
100% iedzīvotāju kuri dzimuši līdz 1910 gadam ir miruši .Noskaidrots ka viņi uzturā lietojuši gurķus.
....
Edgari, Edgari, Edgari..... pūķis tiešām ir daudzgalvains, bet visi kā viens aizstāv d.o.g.o.
edgars
visi grib iznīcināt Latvijas ražojumus lai varētu brīvi tirgot Ķīnas sū dus suņiem.....tāpat uzrodās cūku mēris, vistu gripa..miltu tārpi un viss cits...
pīpīlācis
Jāmeklē nevis neirotoksīns,bet gan nepazīstams mikroorganisms.Tā kā nekas nav atrasts tad problēma ir''paslaucīta zem tepiķa.''
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti