Sadaļas Sadaļas

Aktuāli

Premjers Māris Kučinskis par valdības darba atskaiti

Aktuāli

Pretkorupcijas eksperte Inese Voika par trauksmes cēlēju aizsardzības likumu

"Dogo sāga" beigusies: pēdējos sešos mēnešos tikai pieci jauni slimības gadījumi

«Dogo sāga» beigusies: pēdējos sešos mēnešos tikai pieci jauni slimības gadījumi

Pēdējā pusgada laikā ar bīstamo suņu slimību, ko veterinārārsti saistījuši ar suņu barību ''Dogo'', saslimuši tikai pieci suņi, informē slimības pētnieku grupas vadītāja Ilze Matīse-van Houtana. Tādēļ vetārsti secina, ka uzliesmojums ir beidzies. Matīse-van Houtana saslimušo suņu skaita samazinājumu saista ar suņu saimnieku atteikšanos no „Dogo” barības. Tikmēr ražotājs Tukuma straume noliedz, ka barība varētu būt saistīta ar slimību, un ziņo, ka barības popularitāte atkal sākusi augt.

Ziņu virsrakstos bīstamā suņu slimība ''megaesophagus'' (barības vada paplašināšanās)  parādījās vairāk nekā pirms gada. Veterinārārsti skaidroja, ka gandrīz visi saslimušie suņi ēduši akciju sabiedrības „Tukuma straume” ražoto suņu barību „Dogo”, lai gan neirotoksīnu, kas slimību varētu izraisīt, tā arī barībā nav izdevies atrast. Veterinārā patoloģe Ilze Matīse-van Houtana stāsta, ka kopš skandāla sākuma saslimušo suņu skaits ir krietni samazinājies.

Pagājušajā gadā pirmajos sešos mēnešos Latvijas Veterinārārstu biedrība reģistrēja vairāk nekā 80 suņu saslimšanas gadījumu, bet pēdējos sešos mēnešos ''megaesophagus'' konstatēts tikai pieciem suņiem.

Matīse-van Houtana stāsta, ka šajos gadījumos suņi ēduši dažādu barību.

''Ir pāris suņi, kas ir ēduši tikai mājas barību, trīs suņi, kas ir ēduši komerciālo barību, un tās ir dažādas komerciālās barības, trīs dažādas starp viņiem. Viens suns ir ēdis ''Dogo'' barību. Bet divi pārējie ir divas dažādas barības ēduši. Tā kā mēs uzskatām, ka principā uzliesmojums ir uz šo brīdi beidzies. Bet es gribētu teikt, ka mēs turam roku uz pulsa. Mēs turpinām reģistrēt gadījumus, lai mēs zinātu, kas notiek ar šo slimību.''

Pētniece norāda, ka tagad saslimstība ar ''megaesophagus'' ir apmēram tādā pašā līmenī kā pirms tā sauktās „Dogo sāgas”. Viņa uzskata, ka slimības gadījumu samazināšanās ir saistīta ar to, ka cilvēki ir sadzirdējuši veterinārārstu brīdinājumus un ''Dogo'' barību liela daļa suņu īpašnieku vairs nepērk.

''Otrs ir arī tas, ka šīs barības pieejamība ir samazinājusies. Pagājušajā gadā maijā ''Rimi'' un ''Superneto'' izņēma šo barību no viņu veikalu plauktiem, un tur vairs tā nav atrodama, tāpat kā vairākos zooveikalos. Tas ir gan samazināts pieprasījums, gan arī tas, ka vairs nav tik lielā apjomā tirgū pieejams šis produkts,'' klāsta Matīse-van Houtana.

Barības ražotājs kompānija „Tukuma straume” aprēķinājusi, ka skandāls uzņēmumam nodarījis aptuveni 458 000 eiro lielus zaudējumus, ko „Tukuma straume” cer tiesas ceļā piedzīt no veterinārārstiem.

Uzņēmums tiesā vērsās pērn augustā ar prasības pieteikumu pārtraukt rīcību, kas izpaužas kā negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpums, izplatot nepatiesu, nepilnīgu un izkropļotu informāciju par uzņēmumu “Tukuma straume” un suņu barību “Dogo”. Atbildētāju vidū ir astoņas fiziskas un deviņas juridiskas personas.

Atbildot rakstiski uz Latvijas Radio jautājumiem, ''Tukuma straumes'' priekšsēdētājs Aivars Podnieks pauž viedokli, ka šī skandāla pamatā bija nevis veterinārārstu bažas par barību, jo visas pārbaudes ir apliecinājušas, ka ar to viss ir kārtībā, bet gan mērķtiecīga nomelnojoša kampaņa pret uzņēmumu ar mērķi atbrīvot tirgu kādai importa precei. Podnieks norāda, ka šobrīd pieprasījums pēc ''Dogo'' barības ir ar augošu tendenci, un uzņēmums to turpinās ražot.

Ilze Matīse-van Houtana tikmēr sola turpināt meklēt barībā vainīgo neirotoksīnu: ''Protams, mūsu darbs nav beidzies, jo neirotoksīns, ko mēs meklējam, tas ir vēl neatrasts, bet es gribu teikt, ka tas nenozīmē, ka mums ir nolaidušās rokas. Tāpat arī mūsu ārzemju partneri ir pārliecināti, ka mēs to atradīsim.''

Latvijas Radio sižetos par suņu saslimšanām vairākkārt stāstījām par Māri un Lailu Lejām, kas aprūpē trīs ar ''megaesophagus'' saslimušus suņus. Diemžēl viens no viņiem, taksītis vārdā Kurmis, savu cīņu ar slimību ir zaudējis. Māris Leja stāsta, ka 13. februārī Kurmim bija kārtējā pneimonija, taču šoreiz klīniku Kurmis vairs neatstāja:

''Tā kā mēs jau bijām intervijā teikuši, kamēr suns ir gatavs cīnīties un viņš nemokās, mēs esam gatavi par viņu cīnīties, bet šeit, saliekot visu kopā, bija skaidrs, ka tā jau ir cīņa ar laiku. Nav runa par mēnešiem vai gadiem, tās ir tikai faktiski dažas dienas, stundas. Lai izbēgtu no lielākām mocībām, tika pieņemts lēmums, ka diena pirms Valentīndienas, tā ir pēdējā diena.''

Ģimenē dzīvo arī labradors Sāra un vilcene Krista, kas arī sirgst ar reto slimību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt