Labrīt

Ina Strazdiņa par "Brexit" sarunām

Labrīt

Sarmīte Teivāne: Līgo laikā var visspēcīgāk sajust to, ka esam dabas bērni

Dodamies pļavā: Vīgrieze

Dodamies pļavā: Nomierinošā un smaržīgā vīgrieze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

 

Meža ielokā Sumragu pļavā pie Džūkstes upes kopā botāniķi Agnesi Priedi Latvijas Radio iepazīst  vīgriezes, kuras sāk ziedēt tieši ap Jāņiem un kuras visvairāk izmanto tējās un kaltētā veidā spilvenos - lai labāk gulētu. 

Latvijā ir sastopamas divas vīgriežu sugas – parastā vīgrieze ir liela, lekna, ar platām lapām, tā ir īsts palieņu augs. Pļavas, kur atrodamas tikai vīgriezes, visticamāk, ir pamestas un ilgstoši neapsaimniekotas, zaudējušas savu bioloģisko vērtību.

Otra vīgriezes radiniece, kurai zieds ir ļoti līdzīgs – balts, krāšņs un smaržojošs, bet tās stāvs ir citādāks – smalks ar smalkām lapiņām, tā ir lielziedu vīgrieze. Tā savukārt sastopama tikai sausās kaļķainās pļavās Rietumlatvijā.

Lielziedu vīgrieze
Lielziedu vīgrieze

Vīgriežu tēja bieži vākta kā gulēt ejamā tēja ar tādu saldeni rūgtenu garšu, kas ir ar nomierinošu iedarbību. Krūzīte pirms miega nenāk par sliktu. Dažkārt vīgriezes izkaltē un liek arī spilvenos, lai labāk gulētu.

Pļavā tās izskatās kā dzeltenbalts mākonis, un reizēm parasto vīgriežu ziedēšanas laikā pļava var izskatīties pilnīgi balta no virsas. Vīgriezes sāk ziedēt tieši ap Jāņiem, un tad tas turpinās vēl jūlijā.

Skaņu celiņa ierakstā piedalās multiintrumentāliste Dace Straume.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti