Dižraibais dzenis izvēlēts par 2016.gada putnu

Par 2016.gada putnu izvēlēts dižraibais dzenis, vēsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) pārstāvis Agnis Bušs. Dižraibais dzenis apdzīvo dažādus mežus un ir biežāk sastopamā no deviņām Latvijas dzeņu sugām. 

Dižraibais dzenis (Dendrocopos major) ir viens no meža "lietussarga" sugām, jo tā izkaltie dobumi noder ne tikai paša ligzdai, bet pēc tam arī citām putnu sugām, piemēram, zīlītēm un citiem dzīvniekiem.

2016.gadā plānots noskaidrot dižraibā dzeņa izplatību, tāpēc iedzīvotāji aicināti ziņot par novērojumiem portālā Dabasdati.lv. Informācija noderēs arī Eiropas ligzdojošo putnu atlantam, kam šobrīd tiek vākti dati arī Latvijā.

"Dabas aizsardzības uzdevums ir ne tikai uzlabot reti sastopamu sugu stāvokli, bet arī nodrošināt to, lai bieži sastopamu sugu stāvoklis nepasliktinātos. Tāpēc šogad esam vēlējušies īpaši izcelt parastu un visiem pazīstamu meža putnu sugu - dižraibo dzeni," norāda LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus. 

Pēdējos 10 gados dižraibā dzeņa populācija Latvijā bijusi stabila, bet, piemēram, mazo dzeņu skaits saskaņā ar LOB īstenotajām uzskaitēm ir samazinājies.

Latvijā sastopamas deviņas dzeņveidīgo putnu sugas - tītiņš, pelēkā dzilna, zaļā dzilna, melnā dzilna, dižraibais dzenis, vidējais dzenis, baltmugurdzenis, mazais dzenis un trīspirkstu dzenis. Šogad LOB īpašu uzmanību pievērsīs biežāk sastopamajai no tām, bet palīdzēs iepazīt arī pārējās dzeņu sugas un aicinās saglabāt to dzīvesvietas.

"Gada putna" akcijas ietvaros paredzētas arī dzeņu vērošanas ekskursijas, zīmējumu konkurss bērniem un citas aktivitātes. Līdz 15.janvārim var paspēt piedalīties LOB žurnāla "Putni dabā" organizētajā fotokonkursā "Latvijas bungotāji", kurā daļa no iesniegtajām bildēm tiks izmantota Latvijas dzeņu noteikšanas raksta noformēšanā "Putni dabā" 2016.gada pirmajā numurā.

Akciju "Gada putns" LOB rīko jau 21.reizi. Iepriekš par gada putniem izvēlēti: grieze (1996), vakarlēpis (1997), zaļā vārna (1998), mazais ērglis (1999), ķīvīte (2000), ūpis (2001), lielais ķīris (2002), rubenis (2003), baltais stārķis (2004), ziemeļu gulbis (2005), lauka piekūns (2006), melnā dzilna (2007), melnais stārķis (2008), jūraskrauklis (2009), mednis (2010), meža pūce (2011), jūras ērglis (2012), kākaulis (2013), pupuķis (2014) un dzeltenais tārtiņš (2015).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti