Daugavpils vārdā vabole nosaukta gan pilsētas popularizācijas, gan protesta dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daugavpils ir kļuvusi par pirmo pilsētu Latvijā, kuras vārds ir dots arī vabolei. Kukaiņa nosaukumā aiz vārda "Daugavpils" gan ir arī bezgalības zīme.

Šis gads Daugavpilij jubilejas - 740 gadi. Šogad pilsētā arī uzsākta īpaša akcija – 740 dāvanas savai pilsētai. Paralēli iecerēm par koku stādīšanām vai koncertu rīkošanu, Daugavpils Universitātes rektors un vaboļu pētnieks Arvīds Barševskis Daugavpilij jau pasniedzis pirmo dāvanu pilsētas jubilejas gadā.
Daugavpils vārdā rektors nosaucis jaunatklātu vaboli, nelielu, virs centimetra garu kustoni, kuram uz spārniem vīd bezgalības zīme. Pēc dāvinātāja teiktā, tas simbolizē pilsētas attīstību, saglabā, ceļ saulē un nes Daugavpils vārdu pasaulē.

Centimetru pusotru neliela vabolīte, kas nesen atklāta Filipīnās, tagad nesīs Daugavpils vārdu.

"Mani uzrunāja zīmējums, kas ir uz vabolītes spārna, un tur ir izteikta bezgalības zīme. Tad man ienāca prātā savai pilsētai, kurā es dzīvoju, novēlēt šo bezgalīgo attīstību. Var mainīties laiki, pilsētas nosaukumi un Daugavpilij tas vairākkārt ir noticis, bet šis nosaukums "Daugavpils" ir iemūžināta uz mūžīgie laikiem, jo, kamēr vien eksistē cilvēce, tikmēr visās zinātniskajās datu bāzēs būs vaboļu suga, kas saucas "Daugavpils"," saka Barševskis.

Savā ziņā nosaukt vaboli Daugavpils vārdā bijis gan izaicinājums, gan provokācija, gan vēlme pievērst uzmanību un celt saulē Daugavpils pilsētas īpašo auru, uzsver Barševskis.

"Tas bija mans mazs protesta gājiens, jo es uzskatu, ka Latvijas līmenī no Latvijas politikas, raugoties, uz Daugavpili, kas ir otra lielākā pilsēta Latvijā, ir atstāta mazliet tādā kā pabērna lomā. Tāpēc vismaz pasaulei es cenšos pateikt, ka ir tāda pilsēta, kas ir ļoti sakopta, multikulturāla un tajā pašā laikā ļoti toleranta," savu ideju skaidro Barševskis.

Daugavpils domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis, saņemot no universitātes rektora apliecinājuma dokumentu ar jaunatklātās vaboles attēlu un doto tai Daugavpils vārdu, neslēpj, ka gandarīts par pilsētas zinātniekiem un to pienesumu Daugavpilij. "Īpaši patīkami, ka viņu pienesums ir balstīts nevis uz materiālām vērtībām, bet gan garīgām un intelektuālām vērtībām (..)," pateicībā pauda Lāčplēsis.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti