Dienas ziņas

NBS instruktoru skolai aprit 15 gadu

Dienas ziņas

Starptautiskos notikumus vērtē ,,Rīgas konferencē"

DU biologi atrod jaunas parazītu sugas

Daugavpils biologi atklāj parazītu sugu un veic ģenētisko analīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daugavpils Universitātes (DU) biologi atraduši jaunas parazītu sugas Latvijā. Sadarbībā ar Dabas pētniecības centru Viļņā programmas "Erasmus+" prakses gaitā Latvijas pētnieki veica ģenētisko analīzi un noteica arī parazītu sugas dzimti. Pētniecības nozare Latvijā attīstās lēni, bet produktīvi, uzsver jaunie pētnieki. Pašlaik Latvijas augstskolās ir pieejamas jaunās tehnoloģijas, bet pieredzi strādāt ar tām ir iespēja iegūt, tikai studējot ārzemēs.

Ar jaunu atklājumu zinātnē DU studenti tagad ir pazīstami visā Latvijas mērogā, kā arī pāri valsts robežām. Tādēļ, ka pētniecībā bija uzskats, ka vienšūņu parazīti spēj dzīvot tikai polārlapsās, ko konstatēja Norvēģu pētnieki. Doktorantūras studente Viktorija ir viena no jaunajām zinātniecēm, kura noteica arī jaunu parazīta sugu. Iepriekš Latvijā vienšūņu parazītu ģints īpatņi tika konstatēti meža cūkām un mājās cūkām, bet nebija noteiktas sugas. "Tas ir tieši zinātnei. Tēma ir ļoti svarīga, jo nav izpētīti attīstības cikli, jo ir informācija, ka parazīts var invadēt arī cilvēkos," stāsta DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta doktorante Viktorija Kirillova.

Konkrētie pētījumi pierāda, ka parazīta nonākšana cilvēka organismā rada vēdera uzpūšanos un sāpes. Precīzu datu par visu atrasto sugu bīstamību cilvēkam nav, bet ir svarīgi veikt turpmākos pētījumus, lai noteiktu, vai tās var izraisīt cilvēka saslimšanu.

DU ķīmijas, fizikas, parazitoloģijas un citu laboratoriju jaunie pētnieki darbojas laboratorijās, kuras aprīkotas ar vismodernākajām mūsdienu tehnoloģijām. Katrs students, atnākot uz laboratoriju, strādā pie sava mikroskopa. Viens no lielākajiem ieguvumiem ir konfokālais skenējošais mikroskops.

"Diemžēl uz doto brīdi Latvijā nav tādas iespējas iegūt iemaņas, ir jāapmeklē ārzemju semināri un ārzemju programmas," stāsta DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta doktorants Maksims Zolovs. Šī jaunā tehnologija ir ļoti sarežģīta un nopietna tehnika. Un to apgūt vajag daudzus gadus. Ar šī mikroskopa palīdzību pasaulē notiek vissarežģītākie pētījumi, piemēram, lai noteiktu, kur sintezētās vielas nonāk organismā. Šobrīd doktoranti papildus studē arī citās Eiropas universitāšu programmās, lai pilnveidotu savas zināšanas un turpinātu pētniecību Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti