Dienas ziņas

Labiekārto Aizputes vidusskolu

Dienas ziņas

Vasarā palielinājušās cūkgaļas cenas

Dārzos daudz ābolu un daudz kaitēkļu

Dārzos daudz ābolu un daudz kaitēkļu

Neraugoties uz sausuma periodu pavasarī un vēso un lietaino vasaru, Dārzkopības institūta dārzā Dobelē padevusies izcila ābolu raža. Tāda tā būšot arī citviet Latvijā, ja vien ābeles ir atbilstīgi koptas. Ābolu kvalitāti gan bojā dažādas slimības un kaitēkļi, kas lietus dēļ savairojušies ļoti daudz.

Gluži tāpat kā zemnieki labības laukos arī Dārzkopības institūta darbinieki ķer mirkļus, lai paveiktu rudens darbus dārzā. Savu kārtu gaida arī ābeles, kas noliekušās no augļu smaguma. Lai gan laika apstākļi nebija īpaši labvēlīgi, šo gadu varot saukt par ražas gadu visā Latvijā.

„Raža ābelēm ir ļoti, ļoti laba, mazliet cietuši bija kauleņkoki. Tiem ir mazāka raža. Ābeles nebija cietušas laika apstākļu dēļ, izņemot vietas, kur tiešām bija ļoti sauss,” saka Dārzkopības institūta vadošā pētniece  Laika Ikase.

Īpaši labi padevusies senā lietuviešu šķirne 'Auksis', kas aizņem apmēram 10% no visām šķirnēm arī Latvijas komercdārzos. Ābolu pētniece lēš, ka šogad no viena hektāra varēšot novākt pat vairāk nekā 40 tonnu sārtvaidžu.

„Ražas vākšana šogad ir ātrāka,” klāsta Ikase. „Parasti mēs 'Auksi' vācam septembra otrajā nedēļā, bet šogad vāksim pirmajā nedēļā un iesāksim pat augusta beigās. Tā ir vidēja šķirne. Agrie jau ir beigušies. Agros vēl turpinām vākt. Šogad ir ļoti dīvaini. Nav tā secība, kā katru gadu,” norāda Ikase.

Lietainajā laikā gan aktivizējušās arī dažādas slimības un kaitēkļi. Ābeļu dārzos šogad īpaši savairojušās laputis, kas ne vien sabojā ābeles lapas, bet arī augļus. „Redziet, kādi izskatās ābolīši, kam tikušas klāt laputis. Tādi pupuļaini..  Ja laputis neapkaro, tos augļus jau nekur nevar likt,” saka Ikase.

Tāpat šogad izplatīta ir arī ābolu puve un kraupis. „Tā kā bija ļoti lietaina vasaras otrā puse, tad tas ir ļoti aktuāli visā Latvijā, kaut gan agrajām šķirnēm kraupis bija maz, jo vasaras sākums bija sauss. Ja kraupi neapstrādā ar ķimikālijām, tad viņš dārzā vienkārši būs,” norāda Ikase.

Dārzkopības institūta dārzā Dobelē pašlaik aug ap 600 dažādas ābeļu šķirnes un hibrīdi, bet komercdārzos tiek izmantotas ap 30 ābeļu šķirnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti