Dienas ziņas

Arī šuvējas aizvien pielāgojas ierobežojumiem

Dienas ziņas

Pēta lībiskā dialekta iezīmes talsenieku runā

Mandarīnpīle Kuldīgā

Daiļais mandarīnpīļu tēviņš Kuldīgā rotājas košā pavasara tērpā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kuldīgas dīķītī uz dzīvi apmetusies eksotiskā un košā mandarīnpīle, kuras dabiskais izplatības areāls ir Tālajos Austrumos. Latvijas putnu saraksts liecina, ka pirmais ziņojums par Latvijā manītu mandarīnpīli bijis 1990. gadā, kad tā pamanīta Rīgā, bet Kuldīgā – 2018. gadā.

Meža pīles Kuldīgā jau ieņēmušas stabilu vietu pilsētas ainavā. Kuldīdznieki tās arī izlutinājuši ar barošanu. Iespējams, tikšana ziemā pie vieglas maltītes te likusi iemājoties arī neparastajam mandarīnpīļu tēviņam.

Lai arī mandarīnpīļu dabiskais izplatības areāls ir Tālajos Austrumos, šīs sugas putni ligzdo arī Eiropā. Te sastopamās mandarīnpīles ir gan tīši introducētas, gan no nebrīves izbēgušas un viņu pēcteces. Lielākā Eiropas populācija izveidojusies Lielbritānijā. Dabas vērotājs Ilmārs Tīrmanis atzina, ka par mandarīnpīļu ligzdošanu Latvijā savvaļā pagaidām ziņu nav. Tomēr tas nenozīmē, ka nav ligzdotāju.

Šobrīd Kuldīgā sastopamais mandarīnpīles tēviņš ir īpaši pamanāms, jo dižojas savā krāšņajā kāzu kostīmā. Pagaidām gan nav zināms, vai šeit ir arī viņa cienīga dāma, kas novērtē šo skaisto tērpu un atsaucas aicinājumam. Ilmārs Tīrmanis atzina, ka mandarīnpīļu mātīti te redzējis nav.  "Ja ir, tad kaut kur citur. Varbūt ir sameklējis kādu, kura [dīķītī] netiek, jo dabūs pa muguru no mežapīlēm, jo tās ir lielākas un spēcīgākas, bet tā nav tik agresīva un kauties spējīga kā tēviņš. Līgavu izvēlēties nevar no meža pīlēm, tur viņš nekonkurē ar tēviņiem, jo bioloģiskā sistēma ir tāda, ka tas nav iespējams," sacīja Tīrmanis.

Meža pīles Kuldīgā ir kļuvušas par pilsētas pīlēm, jo cilvēku uztver kā galveno barotāju. Dārta, kurai drīz būs seši gadi, arī atnesusi cienastu un zina, ko pīlēm drīkst celt galdā: "Auzu pārslas;  pīles nedrīkst ēst maizi."

Februāra sākumā pie pīļu pulcēšanās vietām pašvaldība izvietojusi informatīvās zīmes ar lūgumu putnus nebarot ar maizi.

"Šo jautājumu jau ornitologi apsprieda, arī iedzīvotāji rosināja – maize nav pilnvērtīgs uzturs pīlēm. Ja [ūdens] nav aizsalis, tad viņas pašas sameklē sev barību," uzsvēra Kuldīgas novada pašvaldības vides speciāliste Dace Jansone.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti